Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Tıp Fakültesi > Çocuklarda Paranazal Sinüs Enfeksiyonlarının Değerlendirilmesi

Tıp Fakültesi hakkinda Çocuklarda Paranazal Sinüs Enfeksiyonlarının Değerlendirilmesi ile ilgili bilgiler


Çocuklarda Paranazal Sinüs Enfeksiyonlarının Değerlendirilmesi-Management of Paranasal Sinusitis In Children Akut bakteriye! sinüzitin tanısı, uzayan viral üst solunum yolu enfeksiyonu belirtilerine (>10-14 gün) ya da sinüziti gösteren belirgin klinik bulgulara

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Busra

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.03.11, 09:21
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Çocuklarda Paranazal Sinüs Enfeksiyonlarının Değerlendirilmesi

Çocuklarda Paranazal Sinüs Enfeksiyonlarının Değerlendirilmesi-Management of Paranasal Sinusitis In Children
Akut bakteriye! sinüzitin tanısı, uzayan viral üst solunum yolu enfeksiyonu belirtilerine (>10-14 gün) ya da sinüziti gösteren belirgin klinik bulgulara dayanır. Çocuklarda sinüzit tanısı klinik bulgularla konur. Viral ÜSYE sinüzit ile benzer radyolojik bulgulara neden olur, bu nedenle sinüslerin düz grafileri dikkatli yorumlanmalıdır. Radyolojik değerlendirme yineleyen sinüziti olan, sinüzit tanısı kuşkulu bulunan ya da komplikasyon geliştiğinden kuşkulanılan olgularda istenmelidir. Ülkemizde penisiline orta düzeyde dirençli S. pneumoniae oranı yaklaşık %20-25, yüksek dirençli S. pneumoniae oranı ise yaklaşık %3'tür. H. influenzae da beta laktamaz pozitiflik oranı yaklaşık %8'dir. Tedavide amoksisilin önerilen ilk tercihtir. Ancak yuvaya giden, yaşı <2 yıl olan ya da son üç ay içinde antibiyotik tedavisi alan olgularda amoksisilin yüksek doz (80-90 mg/kg/gün) verilmelidir. ilk 3gün içinde tedaviye yanıtın görülmediği olgularda sırasıyla 2. ve 3. basamak antibiyotikler kullanılmalıdır. Tedavide mukolitik ajanların, antihistaminiklerin, dekonjestanların bir yararı kanıtlanamamıştır, yalnızca %0.9 NaCl burun damlaları önerilir.

Diagnosis of acute bacterial sinusitis in children depends on obvious clinical signs showing sinusitis or unexpectedly longer duration of any upper respiratory tract infection symptoms (>10-14 days). In children, sinusitis is a clinical diagnosis. Viral upper respiratory tract infections can lead to the same appearance of should be carefully evaluating the X-rays. X-rays should be done in any case with recurrent sinusitis or any sinusitis with complicatons related to infection. The frequency of pneumococci with moderate penicillin-resistance is 20-25 % and high-level penicillin resistance is 3% in Turkey. Among H influenzae strains in Turkey, beta-lactamase producing strains cover about 8%. Amoxycillin is the first choice antibiotic in treatment. But, if the case age is under two- years, or is attending a kindergarten, or if there is a positive history for antibiotic usage in the last three months, amoxycillin should be used in high doses (80-90 mg/kg/d) in the management of these cases with high risk for resistant pneumococci. At the end of the first three days of treatment, if the case is not recovering, antibiotic modality should be changed into second or third level of choices. There is no data on clinical benefit of mucolytic syrups, antihistaminics, or decongestants. The only other treatment known to be beneficial is NaCl 0.9% nasal saline drops.

Tanım
En yalın tanımı ile çocukluk çağında paranazal sinüslerin başta viral olmak üzere, bakteriyel, ya da alerjik nedenlere bağlı olarak gelişen her türlü enflamasyonudur. Enflamasyonun süresine göre ise çeşitli gruplara ayrılabilir:
1. Sinüzit belirtilerin süresinin 10-30 gün arasında olduğu ve tedavi ile düzeldiği "akut rinosinüzit";
2. Belirtilerin 30 gün ile üç ay arasında sürdüğü "subakut sinüzit";
3. Belirtilerin üç aydan daha fazla sürdüğü "kronik sinüzit";
4. Arada geçen belirtisiz sürenin en az 10 gün olduğu ve sinüzit belirtilerinin yinelendiği "rekürran, yineleyen sinüzit";
5. Kronik sinüzit zeminindeki belirtilere yeni belirtilerin eklenmesiyle oluşan tablo da "kronik sinüzitin akut alevlenmesi" olarak adlandırılır.
Epidemiyoloji
Sinüzit bir çocukluk dönemi hastalığıdır. Üniversite polikliniklerinde muayene edilen tüm hastalar içinde %0.5 oranında bulunur ve üst solunum yolu enfeksiyonları içinde yer alır. Genel Pediatri Polikliniği'mizde sinüzit tanısı alan olguların oranı %2.2'dir. Çocuk hekimlerinin antibiyotik kullandıkları hastalıklar içinde akut bakteriyel sinüzit (ABS) ön sıralarda gelir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki viral üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra olguların yaklaşık
%0,5-2'sinde akut bakteriye! sinüzit (ABS) gelişebilmektedir. Antibiyotik kullanılan hastalıklar içinde de %12-17 oranında bulunmaktadır. Sinüzit 3-6 yaşlar arasında ve özellikle kış mevsiminde sık geçirilen viral üst solunum enfeksiyonlarından ötürü sık görülür.
1.JPG

Dr. Emin Ünüvar
Arş. Gör.; İstanbul Ü. İstanbul Tıp Fak. Çocuk Sağ. ve Hast. AD.,
İstanbul
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf cocuklarda.pdf (82,0 KB (Kilobyte), 3x kez indirilmiştir)
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çocuklarda, değerlendirilmesi, enfeksiyonlarının, paranazal, sinüs

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:59 .