Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Tıp Fakültesi > Bebek İzlemlerinin Geliştirilmesine Yönelik Bir Girişim ve Sonuçları

Tıp Fakültesi hakkinda Bebek İzlemlerinin Geliştirilmesine Yönelik Bir Girişim ve Sonuçları ile ilgili bilgiler


Bebek İzlemlerinin Geliştirilmesine Yönelik Bir Girişim ve Sonuçları-An Intervention to Improve Infant Follow-Ups and Its Results Çalışma bir sağlık ocağında bebek izlemlerinin iyileştirilmesi için geliştirilen bir girişimin sonuçlarının değerlendirilmesi amacıyla

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.03.11, 11:49
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Bebek İzlemlerinin Geliştirilmesine Yönelik Bir Girişim ve Sonuçları

Bebek İzlemlerinin Geliştirilmesine Yönelik Bir Girişim ve Sonuçları-An Intervention to Improve Infant Follow-Ups and Its Results
Çalışma bir sağlık ocağında bebek izlemlerinin iyileştirilmesi için geliştirilen bir girişimin sonuçlarının değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Zonguldak ili Karadeniz Ereğli Merkez 2 Nolu Sağlık Ocağı'nda 2004 yılında yapılan bir araştırma ile bebek izlemleri fişlerdeki bilgi kutucuklarının kullanımı ve nitelik yönünden incelendi. Bebek izlemi Nitelik Puanı (BİNP) bebeğin doğum tarihinin, ağırlığının, boyunun, ebeveynlerinin akrabalık ve kan uyuşmazlığı, son izlemde ağırlık, boy ve baş çevresi bilgisinin işlenmiş olması, grafik kullanımı ve aya göre uygun sayıda izlem yapılması ölçütleri kullanılarak 10 puan üzerinden değerlendirildi. Bir yıl sonra aynı ölçütler kullanılarak yeniden değerlendirme yapıldı. Ortalama değerler "aritmetik ortalama±standart sapma" olarak gösterildi.
Çalışmada bebek izlemlerinin bir yıllık süreç içerisinde iyileştiği yönünde bulgular elde edilmiştir. izlemi yapılan bebek sayısı 648'den 777'ye, personel başına doldurulan ortalama fiş sayısı 43.2'den 51.8'e yükselmiştir. Fişlerdeki bilgi kutucuklarının ortalama kullanım sıklığı artmış, BİNP 6.5±1.7'den 7.8±1.5'e yükselmiştir. izlem sayıları ve ayına göre uygun izlem alan bebek sayıları artmıştır. Ortalama bebek izlem sayısı 1.8'den 3.2'ye yükselmiştir.
Sağlık sisteminin değiştirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiği günümüzde sağlık ocaklarının savunulması ve sahiplenmesi her zamankinden çok önem taşıyor. Ülkemizin gereksinim duyduğu birinci basamak sağlık hizmetlerinin sağlanması için gerekli olan, adına "aile hekimliği" denilen dönüşümler değil, 40 yılı aşkın süredir hizmet sunan sağlık ocaklarının desteklenmesidir. Herhangi bir parasal kaynak kullanılmadan, her sağlık ocağında kolayca uygulanabilecek girişimlerle bebek izlemlerinin niteliğinde sağlanan gelişme, istenildiği ve desteklendiği zaman "var olan" birinci basamak sağlık hizmetlerinde nelerin başarılabileceğini göstermekte ve geçmişte pek çok örneği yaşanan başarılı uygulamaların haklılığını desteklemektedir.

This study is planned to evaluate the results of an intervention that was developed for improving infant follow-ups in a health center. Infant follow- ups were examined using data-box records kept in 2004 in Central Karadeniz Ereğli Health Center No.2 in the province of Zonguldak. Infant follow-up quality point (IFQP) was calculated on a 10-point scale; taking into account the presence of recording of date of birth, weight, height, consanguineous marriage and Rh incompatibility in the parents, and weight, height and head circumference information in the last visit, use of graphs and appropriate number of follow-ups according to monthly age. Using the same criteria, evaluation was repeated the next year. Mean values were displayed as "mean±standart deviation".
It was found that infant follow-ups had improved within the 1-year period. Number of infants that were followed up had increased from 648 to 777 and mean number of filled data cards per health personnel had increased from 43.2 to 51.8. The rate of recording data-boxes in the cards had increased and IFQP had arisen from 6.5±1.7 to 7.8±1.5. The number of follow-ups and adequate follow-ups according to age had increased. Mean infant follow-up number had increased from 1.8 to 3.2.
As the attemps to 'transform' the health system carry on, it is of more importance today than ever to defend and claim Health Centers. In order to provide the primary health care that our country needs, what needs to be done is not conversions named "family physician", but supporting Health Centers, which have served for more than 40 years. The improvement in the quality of infant follow-ups that has been made possible by interventions requiring no financial help prove what can be achieved in primary health care - which have always existed - when it is desired and supported; and this further supports the righteousness of successful practices, the many examples of which we have experienced in the past.

Giriş
Ülkemizde, sağlık hizmetlerinin geneline yönelik düzenleme 1961'de yürürlüğe giren ve 1978'de Dünya Sağlık Örgütü'nce Alma-Ata Bildirgesi'nde benimsenen ilkelerin hemen tümü ile uyum gösteren 224 Sayılı Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi Hakkında Kanun ile yapılmıştır (1). 224 Sayılı Kanun ile oluşturulan modelin temel hizmet birimi olan sağlık ocağı, bölge tabanlı, ekip halinde ve bütüncül hizmet sunan bir birimdir. Öncelikli ve özellikli bir grup olan bebek ve çocukların
sağlığına yönelik hizmetler sağlık ocaklarının verdiği bütüncül hizmetin ana öğelerinden biridir. Bebek ve çocuk ölümlülüğü ulusal sağlık düzeyi göstergelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) ülkeleri beş yaş altı çocuk ölüm hızına göre en kötüden en iyiye doğru sıralamakta, ülkemiz binde 42'lik beş yaş altı çocuk ölüm hızı ve binde 36'lık bebek ölüm hızı ile bu sıralamada 193 ülke arasında Honduras, İran İslam Cumhuriyeti ve Vanuatu ile birlikte 78. sırada bulunmaktadır (2).
Sağlık Bakanlığı tarafından 20.12.2001 tarih ve 8597 sayı ile yayınlanan "Sağlık Hizmetlerinin Yürütülmesi Hakkında Yönerge" sağlık ocağının, hekimin ve ebenin bu konudaki görevlerini tanımlamıştır (3). Bu düzenlemelere göre hekim; yenidoğan ve bebeklik dönemi bakım ve bir-altı yaş çocukların izlenme hizmetlerini yürütmekle, ebeler de bebeği yönergede önerilen sıklıkta izlemekle görevlidir. Yenidoğan ve bölgeye gelen her bebek için bir Bebek ve Çocuk İzleme Fişi-Form 006 hazırlanır. Bebek-Çocuk İzleme Fişi ve diğer tüm kayıtların doğru ve eksiksiz tutulması, hizmetin planlanması ve toplumun sağlık düzeyinin belirlenmesinde önemlidir. Bu nedenle kayıtlar konusunda sağlık ocağındaki tüm çalışanların özen göstermesi zorunludur (4). İzlemlerin sayısal yeterliliğinin yanı sıra önemli olan bir diğer öge de sunulan hizmetin niteliğidir. Hizmetin denetlenerek değerlendirilmesi, tutulan kayıtlardan yapılan uygulamalara kadar olası eksiklerin belirlenmesi, personelin hizmet içi eğitimlerle bilgilendirilmesi ve güdülenmesi, özellikle izlemlerin nicelik ve nitelik yönünden istenilen düzeye ulaşamadığı bölgelerde hizmeti geliştirici etkiye sahiptir. Bu çalışma; bir sağlık ocağında bebek izlemlerinin iyileştirilmesi için geliştirilen bir girişim ve sonuçlarının değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır.
1.JPG

Dr. Zühtü Şahin*, Dr. Ferruh N. Ayoğlu**, Dr. Sibel Kıran**
*MSc.; Zonguldak Karaelmas Ü. Tıp Fak. Halk Sağlığı AD, Zonguldak
**Yrd. Doç.; Zonguldak Karaelmas Ü. Tıp Fak. Halk Sağlığı AD,
Zonguldak
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf bebek.pdf (56,2 KB (Kilobyte), 0x kez indirilmiştir)
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bebek, geliştirilmesine, girişim, sonuçları, yönelik, ızlemlerinin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:46 .