Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Tıp Fakültesi > Hipotermi ve Lokal Donmalar-Hypothermia and Local Frostbite

Tıp Fakültesi hakkinda Hipotermi ve Lokal Donmalar-Hypothermia and Local Frostbite ile ilgili bilgiler


Hipotermi ve Lokal Donmalar-Hypothermia and Local Frostbite Donma, dokuların soğuk hava, su, sıvı ya da gaza maruz kalması ile oluşan yaralanmadır. Soğuk dağ iklimi olan bölgelerde ve ülkelerde daha sık

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 29.04.11, 10:28
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Hipotermi ve Lokal Donmalar-Hypothermia and Local Frostbite

Hipotermi ve Lokal Donmalar-Hypothermia and Local Frostbite
Donma, dokuların soğuk hava, su, sıvı ya da gaza maruz kalması ile oluşan yaralanmadır. Soğuk dağ iklimi olan bölgelerde ve ülkelerde daha sık görülür. insan aslında sıcak iklime uygun bir canlıdır ve bu nedenle ısı kaybını azaltma mekanizması çok gelişmemiştir. Uzun ve ince şekillerinden dolayı kol ve bacaklar daha kolay ısı kaybeder ve daha kolay donarlar. Uç noktalarda koruma mekanizması olarak gelişen vazokonstrüksiyon, kan akımını ve ısı kaybını azaltır. Böylece kalp ve beyin gibi yaşamsal önem taşıyan organların çalışmaya devam etmeleri sağlanabilir. Donma patolojik sonuç ve sınıflandırma olarak yanığa benzer. Bu hastalığa maruz kalanlarda mortalite ve morbidite, tedavideki eksiklik ve yetersizlik nedeniyle oldukça dikkat çekicidir.

Cold injuries are caused by exposure to cold weather, water, fluid or gas. It is more frequently observed in high altitudes and countries with cold climates. Human beings are actually compatible with warm climate conditions and therefore mechanisms for decreasing heat loss are not welldeveloped.
Lower and upper extremities lose heat and freeze more easily because of their long and thin shapes. As a preventive mechanism, vasoconstriction in distal areas decreases blood flow and heat loss. Thus, vital organs like heart and brain can continue to function. Cold injuries resemble burns, in terms of pathologic results and classification. Mortality and morbidity in these patients are worthy to note due to lack and inadequacy of treatment.

Giriş
Donmaya maruz kalan insanların çoğu açık havada çalışanlar, mental durumu bozuk olanlar, evsizler ve uzun süre açık arazide yapılan sporla uğraşanlardır. Yetersiz giyinme, hareketsizlik, daha önceden donma öyküsünün bulunması kolaylaştırıcı etmenlerdir. Isı ne kadar düşükse ve maruz kalma ne kadar uzunsa dokuların etkilenmesi de o ölçüde fazladır. Kötü beslenme, enfeksiyon, şeker hastalığı, artrit, vasküler hastalıklar, sigara ve alkol kullanımı doku zedelenmesini ve işlevlerini etkileyen diğer etmenlerdir.
Genel olarak donma, hipotermi ve lokal donmalar olarak iki sınıfta incelenebilir.
1.JPG

Dr. A. Sadık Girişgin*, Dr. Sedat Koçak*, Dr. Mehmet Gül**, Dr. Başar Cander**
*Uzm.; Selçuk Ü. Meram Tıp Fak. Acil Tıp AD, Konya
**Yrd. Doç.; Selçuk Ü. Meram Tıp Fak. Acil Tıp AD, Konya
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf hipotermi.pdf (96,2 KB (Kilobyte), 0x kez indirilmiştir)
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
donmalar-hypothermia, frostbite, hipotermi, local, lokal

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:52 .