Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Tıp Fakültesi > Terson Sendromu-Terson's Syndrome

Tıp Fakültesi hakkinda Terson Sendromu-Terson's Syndrome ile ilgili bilgiler


Terson Sendromu-Terson's Syndrome Spontan veya kafa travmasınedeniyle gelişen subaraknoid kanama sonrası, ani kafa içi basınç artışına bağlı intraoküler kanamanın görülmesi Terson Sendromu olarak bilinmektedir. Sıklıkla subaraknoid kanama nedeni ıüptiire serebral

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 17.06.11, 11:06
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Terson Sendromu-Terson's Syndrome

Terson Sendromu-Terson's Syndrome
Spontan veya kafa travmasınedeniyle gelişen subaraknoid kanama sonrası, ani kafa içi basınç artışına bağlı intraoküler kanamanın görülmesi Terson Sendromu olarak bilinmektedir. Sıklıkla subaraknoid kanama nedeni ıüptiire serebral anevrizmalardır. İntraoküler kanamalar çoğunlukla spontan rezorbe olmakta ve görme normale dönmektedir. Nadiren sekel olarak kalıcı görme kayıpları görülmekte ve bu genellikle epimakuler membran gelişimine bağlı olmaktadır. Bu çalışmada spontan riiptüre serebral anevrizma nedeniyle intravitreal kanama gelişen ve Terson Sendromu tanısı alan 3 olgunun takip ve tedavi sonuçları incelendi. Bir olguda bilateral, iki olguda tek taraflı intravitreal hemoraji saptandı. Tek taraflı olgular spontan rezorbsiyona bırakılarak takibe alındı. Bilateral intraoküler hemoraji görülen olgunun bir gözüne pars plana vitrektomi uygulandı. Tüm olguların başlangıç görmeleri 1 metreden parmak sayma veya altında iken 4 ile 12 aylık takip sonrası görmeleri 0.8 ile 1.0 arasında idi. Hiçbir olguda epimaküler, epiretinal membran veya retina de- kolmanı gibi intravitreal hemorajiye bağlı komplikasyonlar gelişmedi.
Terson sendromunda spontan rezorbe olmayan olgular dikkatli takip edilmeli, bilateral veya tek taraflı dens vitreus hemorajilerinde erken vitrektomi seçenek olarak düşünülmelidir.

In Terson's syndrome a sudden increase in intracranial pressure due to spontaneous subarachnoid hemorrhage or head trauma may result in intraocular hemorrhage. The main cause of subarachnoid hemorrhage ise ruptured cerebral aneurysm. Intraocular hemorrhage usually resorbe spontaneously and the visual acuity become normalized. The most common long-term sequelae that may result in permenant visual deficit is the formation of an epimacular membrane. In this study three cases of intraocular hemorrhage due to ruptured cerebral aneurysm were analyzed. Intraocular hemorrhage is bilateral in one case and monocular in two. Conservative approach is recommended in three eyes. Pars plana vitrectomy is performed in one eye who had bilateral vitreous hemorrhage. All of the cases were followed between 4 to 12 months. The final visual acuity were 0.8 and 1.0. Epiretinal membrane, epimacular membrane or retinal detachment or the other complications due to int- ravitreal hemorrhage, were not seen in any cas1.1998;6:56-61
If the vitreal hemorrhage can not spontaneously be resorbed, it should be followed carefully. Vitrectomy can be recommended in cases with the bilateral or dense unilateral vitreous hemorrhage.

Terson ilk kez 1900'lü yıllarda subaraknoid hemoraji ile birlikte vitreus hemorajisini tanımlamış, bunun nedeni olarak da ani venöz basınç artışına bağlı epipapiller ve peripapiller kapillerlerin rüptüre olmasını ileri sürmüştür1. Terson Sendromunda subaraknoid hemoraji ile birlikte vitreus hemrajisinin görülmesini açıklamak için yazarlarca değişik görüşler ileri sürülmüştür. Walsh ve Hedges çalışmalarında intrakranial ve optik sinir çevresindeki intraorbital subaraknoid boşluk arasında bir açıklık ve ilişkinin varlığını; kafaiçi basınç artışı ile gelişen basınç değişiklikliğinin bu ilişki aracılığı ile direk olarak orbitadaki venöz sisteme iletildiğini bildirmişlerdir2. Hedges çalışmasında intrakranial basınçdaki artışın büyüklüğünün ve oluş hızının, orbita ve gözdeki hemorajinin yayılımına ve derecesine etkili ol-
d ğunu bildirmiştir3. Başka bir çalışmada su- baraknoid hemorajinin optik sinir kılıfı vc su- baraknoid boşlukta basınç artışına yol açmak suretiyle santral retinal ven ve lamina krib- rosadaki venöz koroid anastomazlara bası yaparak retinal hemorajilere neden olduğu ileri sürülmektedir4, İntrakranial basıncın akut artışının oftalmik ven basıncında artışına neden olduğu bilinmekle birlikte, artmış ven basıncının intraokiiler hemorajiye neden olmadığı tartışmalıdır. Hayreh ve Edward maymunlarda, oftalmik vende 7mmHg yükseliş için intrakranial basıncın 50mmHg ya yükselmesi gerektiğini göstermiştir5. İnsanlarda venöz basıncın intraorbital anastomazlar aracılığıyla facial vc pterygoid venöz sistemlere dağıldığı ve böylece oftalmik venlerde önemli basınç artışının önlendiğine inanılır. Hayreh yaptığı başka bir çalışmada venöz hipertansiyonun ve retinal hemorajilerin oluşması için santral retinal venin silier damarlarla birleşmeden önce tıkanıklığın oluşması gerektiğini bildirmiştir6, intraorbital venöz basıncın böyle bir tıkanıklığa yol açması pek olası görülmemektedir. Diğer bir teori intrakranial basıncın intıavaginal aralıklarla aşağıya doğru iletilerek sercbrospinal sıvının optik sinir kılıfında efiizyonu ve yeterli basınç oluştuğunda santral retinal ven tıkanıklığı ve hemorajik retinopati gelişmesidir7. Muller ve Deck aııi intrakranial hipertansiyon olgularında retrobulber optik sinir kılıfında dis- tansiyon geliştiğini göstermiştir8.
1.JPG
Tcrson sendroınunun mekanizması, ileri sürülen teorilere rağmen halen kesinlik kazanmamıştır.
Subaraknoid kanama ile birlikte intraoküler hemoraji pek de nadir değildir, çocukların %70'inde, yetişkinlerin % 10-40'ında görüldüğü bildirilmektedir9"10-11'12. İntrakranial hemoraji sonrası gelişen intraoküler kanama intraretinal, preretinal ve intravitreal olabilir7'9,13. İntraretinal hemoraji sıklıkla peripapiller sinir lifi tabakasında ve genellikle mum alevi şeklinde görülür. Terson sendromunda görmenin azalması genellikle vitreus kanamalarında görülür. Vitreusda hemoraji retinadaki veya subhyaloid bölgedeki hemorajinin internal limitan memb- randaki yırtıklardan vitreusa geçmesiyle gelişir. Subaraknoid hcmorajileıin en sık görülme nedeni rüptüre serebral anevrizmalardır9. Bu makalede spontan rüptüre serebral anevrizma sonrasında vitreus hemorajisi gelişmiş 3 olgu sunulmuştur.

Nurşen ARITÜRK , İhsan ÖGE , Ömer İYİGÜN , Erol HAVUZ , Dilek ERKAN1, Yüksel SÜLLÜ1
Yar. Doç. Dr. OMÜTF Göz Hastalıkları ABD,Prof. Dr. OMÜTF Göz Hastalıkları ABD,Doç. Dr. OMÜTF Nöroşirurji Hastalıkları ABD,Arş Gör. OMÜTF Göz Hastalıkları ABD
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf PDF_273.pdf (2,65 MB (Megabyte), 0x kez indirilmiştir)
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
sendromu-terson's, syndrome, terson

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:55 .