Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > Türk Dili Ve Edebiyatı > Tarım Toplumundan Sanayi Toplumuna Geçişte Panayır-Sergi-Fuar-Festivalin Durumu Ve Türkiye Örneği

Türk Dili Ve Edebiyatı hakkinda Tarım Toplumundan Sanayi Toplumuna Geçişte Panayır-Sergi-Fuar-Festivalin Durumu Ve Türkiye Örneği ile ilgili bilgiler


Tarım Toplumundan Sanayi Toplumuna Geçişte Panayır-Sergi-Fuar-Festivalin Durumu Ve Türkiye Örneği The Situation of Fairs, Exhibitions, and Festivals in the Transition from Agricultural to Industrial Society and the Case of Turkey

Türk Dili Ve Edebiyatı Çağdaş Türk Lehçeleri, Eski Türk Edebiyatı, Türkiye Türkçesi, Türk Diline Giriş, Osmanlı Türkçesi, Temel Bilgi Teknolojisi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 12.04.10, 10:18
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
İletiler: 781
Blog Başlıkları: 56
Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.
Standart Tarım Toplumundan Sanayi Toplumuna Geçişte Panayır-Sergi-Fuar-Festivalin Durumu Ve Türkiye Örneği

Tarım Toplumundan Sanayi Toplumuna Geçişte Panayır-Sergi-Fuar-Festivalin Durumu Ve Türkiye Örneği
The Situation of Fairs, Exhibitions, and Festivals in the Transition from Agricultural to Industrial Society and the Case of Turkey
Les foires, expositions et festivals pendant la transformation de la société agricole en société industrielle et l'exemple de la Turquie
Henüz, Cumhuriyet yönetimi ilân edilmeden, 23 Temmuz 1923'de, İzmir'de toplanan Türkiye İktisat Kongresi'nde Atatürk, ulusal egemenliğin, ekonomik egemenlik ile pekiştirilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Kongre, Türk Sanayi Devrimi'nin ilk adımıdır. Cumhuriyet'in ilk yıllarında hedef, "geleneksel tarım toplu¬mundan sanayi toplumuna geçiş"tir. Bu hedef, yıllarca sürecek bir toplumsal değişimi veya ekonomik, sosyal, kültürel yeniden yapılanma sürecini başlatır.
Çalışmanın ilk amacı, bu süreç içinde, ekonomik kalkınmanın göstergeleri olarak kabul edilen panayır, sergi ve fuarların gelişimini ve işlevlerini görmektir. Bu nedenle kronolojik bir plân uygulanmıştır. İkinci amaç ise, 1970'lerde başlayan ve 1980'lerde yaygınlaşan festivallerin, ekonomik gelişim çizgisindeki yerleri¬nin belirlenmesidir.
1.jpeg
Juste avant la déclaration de la république, au Congrès d'Économie Turc, ayant lieu à Izmir, le 23 Ju-Avant la déclaration de la république, Atatürk avait souligné la nécessité de renforcer la souveraineté nationale par la souveraineté économique lors du Congrès d'économie turc, le 23 juillet 1923 à Izmir. Le Congrès allait être le début de la révolution industrielle turque. La transformation de la société agricole tra¬ditionnelle en société industrielle était le but recherché pendant les premières années de la République. Ce but allait être allait à l'origine du processus de transformation sociale ou de réformes économiques, sociales et culturelles qui allaient durer des années.
Le premier but de cet article est d'étudier le développement et la fonction des foires, expositions et fest¬ivals qui sont considérés comme des indicateurs du développement économique. Pour ce faire, l'étude est chro¬nologique. Le deuxième but est de déterminer la place, dans le développement économique, des festivals, qui ont commencé après 1970 et se sont répandus après 1980.

Bu anlayış, ata sözlerimize de yansımış,
"Kalkınma, ekonomik kalkınma, re- zengin ve fakir, kimi zaman mizahî bir fah" sözcüklerinin belleklerde çağrıştır- yaklaşımla karşı karşıya getirilmiştir:

Akça ile bohça, adamı eder yüce. Devlet, adama ayağıyla gelmez. Devletli yanını kaşısa, fukara para verecek sanır.
dığı ilk düşünce, fakirlikten kurtulup zengin olmaktır. Maddî zenginlik, çoğu zaman saygınlıkla; fakirlik, güçsüzlük ve önemsizlikle eş değerde tutulmuştur. Zenginin malı, züğürdün çenesini yorar.

Züğürt olup düşünmektense, uyuz olup kaşınmak
yeğdir. İşi olmayanın aşı olmaz. Gençlikte para kazan, kocalıkta kur kazan. Devlet oğul, mal tahıl, mülk değirmen.
Üretim-pazarlama-tüketim zincirini izleyen toplumsal ekonomik kalkınma, bir toplumun, bir ulusun, değişen dünya ko¬şullarının gerisinde kalmamak; toplumsal ve ulusal refah düzeyini artırmak; ulusal ve uluslar arası ilişkilerde söz, piyasalarda pay sahibi olabilmek için tüm kurumlarıy¬la katıldığı zorlu bir süreçtir. Kalkınmış bir toplum özgür, sağlıklı, eğitimli, kültürel kimliğine güvenen ve onur duyan, sosyal haklara sahip, zengin, mutlu üyelerden oluşur. Üretim-pazarlama-tüketim halka¬larının düzenli, dengeli ve tüm altyapısıyla işlerliği sağlanabilen politikalar aracılığıy¬la birbirine eklenmesi, ekonomik kalkın¬mada katedilecek mesafe, harcanacak güç, para ve zamanı azaltır.
Toplumun ekonomik gelenek ve mad¬dî imkânlarına göre hayvancılık, tarım, za¬naat, sanat, bilim, küçük-hafif-ağır ölçekli sanayi, yüksek teknoloji vb. ile yapılan üretim, doğal enerji kaynaklarının yanı sı¬ra, insanoğlunun keşif ve geliştirme beceri¬siyle ortaya çıkardığı yüksek teknolojik enerjinin kullanımıyla sağlanır. Çağdaş üretimde amaç, sadece ulaşılan veya üreti¬len hammaddeyi elde etmek değil, ham¬maddeyi "yüksek kaliteli işlenmiş ürün" haline getirebilmektir. Bu anlayışta, sana¬yinin önemi ortaya çıkar. Çünkü, sana-yi(endüstri); insanoğlunun her türlü istek ve ihtiyacını karşılamak için hammadde¬nin işlenerek değer kazandırılması faali¬yetlerinin tamamıdır.
Avrupa'da, XV.-XVI. yüzyıllar Röne¬sans ve Reformasyon, XVII. yüzyıl keşifler çağı, XVIII. yüzyıl Aydınlanma hareketleri ve siyasî devrimleri izleyen Büyük Sanayi Devrimi, özellikle XV. yüzyıldan sonra kı¬talar arası ulaşım araçlarının ve ticaret yollarının artıp güçlenmesi sonucu, XVIII.
yüzyılın ikinci yarısında, Batı Avrupa'da, İngiltere'nin liderliğinde başlamış ve XIX. yüzyılda yaygınlaşmıştır. Sermayenin plânlı kullanımı, makine gücünden yarar¬lanma, insan kaynaklı işgücünün değer¬lendirilmesi, böylece, gizli işsizliğin önemli ölçüde engellenmesi ve daha fazla üretim yapabilmek için yeni yöntem ve yolların aranıp uygulanması, Batı Avrupa ülkeleri¬nin toplumsal ve ekonomik alanda kısa sü¬rede kalkınmalarında etkili olmuştur. Sa¬nayinin yeni yatırımlarla geliştirilmesi, ye¬ni pazar imkânlarının aranmasını zorunlu kılmıştır.

Dr. R. Bahar AKARPINAR
H.Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Halkbilimi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf index1.pdf (177,0 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
durumu, geçişte, örneği, sanayi, tarım, toplumuna, toplumundan, türkiye

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:28 .