Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > Türk Dili Ve Edebiyatı > Ali Şir Nevâyî'ye Bağlı Olarak Anlatılan Fıkralar

Türk Dili Ve Edebiyatı hakkinda Ali Şir Nevâyî'ye Bağlı Olarak Anlatılan Fıkralar ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Ali Şir Nevâyî'ye Bağlı Olarak Anlatılan Fıkralar-Attributed Anectodes to Ali Shir Nawai Anecdotes rapportées au sujet Ali Sir Nevâyi Bu çalışmada, Ali Şir Nevâyî'ye bağlı olarak anlatılan fıkralar üzerine bir

Türk Dili Ve Edebiyatı Çağdaş Türk Lehçeleri, Eski Türk Edebiyatı, Türkiye Türkçesi, Türk Diline Giriş, Osmanlı Türkçesi, Temel Bilgi Teknolojisi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.04.10, 11:56
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
İletiler: 781
Blog Başlıkları: 56
Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.
Standart Ali Şir Nevâyî'ye Bağlı Olarak Anlatılan Fıkralar

[coverattach=1]Ali Şir Nevâyî'ye Bağlı Olarak Anlatılan Fıkralar-Attributed Anectodes to Ali Shir Nawai Anecdotes rapportées au sujet Ali Sir Nevâyi
Bu çalışmada, Ali Şir Nevâyî'ye bağlı olarak anlatılan fıkralar üzerine bir inceleme yapılmıştır. Söz konusu fıkralar, Nasrettin Hoca fıkraları ile benzer olanlar ve Nevâyî ile çağdaşları etrafında teşekkül eden fıkralar olmak üzere iki grupta değerlendirilmiştir.

At this study is researched on, told attributed anectodes to Ali Shir Nawai. These anectodes are classi¬fied as two groups: a) The anectodes which are similar with Nasrettin Hodja's anectodes, b) The anectodes which are formed around Nawai and his contemporaries.

Toplumlarda derin izler bırakan ta¬rihî mühim vak'a ve kişiler, halkın hafı¬zasından kolay kolay silinmezler. Halk bi¬limi araştırmacıları tarafından ortaya konmuş tespitlerden biri, bu tip vak'a ve kişilerin pek çok destana, efsaneye, riva¬yete, halk hikâyesine hatta mizahî bir tür olan fıkralara kaynak teşkil etmeleridir.
İlgili oldukları olay ya da kişilerle bağlantılı olarak anlatılan bu ürünlerin gerek sahip oldukları olağanüstü unsur¬lara gerekse kimi tarihî gerçeklerle za¬man ya da mekân bakımından uyuşmaz¬lıklarına rağmen halkın üzerinde inandı¬rıcı bir etkisi vardır. Anlatanlar da dinle¬yenler de söz konusu anlatmadaki olayla¬rın gerçekten vuku bulduğuna inanırlar. Tarihî gerçeklere uygun olsun ya da ol¬masın önemli olan bu tür anlatmaların toplum üzerindeki etkisi ve fonksiyonu¬dur. Fonksiyonel açıdan incelediğimizde halk, tahkiyevî türler sayesinde yüzyıl¬lardan beri süregelen ve kabul görmüş kanaatlerini ve genel doğrularını âdeta kamu vicdanının süzgecinden geçmiş bir halde yeni nesillere aktarma işini yap¬maktadır. Tarihî olay ya da kişiler hak¬kında anlatılan halk anlatmalarının hal¬kın vicdanına ve genel tavrına göre yeni¬den şekillenmesi bu nedenledir.
Bu aşamada yeniden şekillenmenin boyutunun, söz konusu halk anlatısına kaynaklık eden tarihî olay ya da şahsiye¬tin halkın gözündeki ehemmiyeti ile doğ¬ru orantılı olduğunu görmekteyiz. Özel¬likle toplumun sosyal hayatında müspet tesirleri olan siyasî, dinî ya da edebî kim¬liğe haiz kişilerin, gerçek hayatlarından ayrı olarak halkın tahayyülünde ikinci bir kişiliğe sahip olmaları bu sebepledir. Tarihî kişilikleri ile halkın teşekkül ettir¬diği ikinci kişiliğin birbiriyle ne kadar mutabık olduğu ya da tarihî gerçeklere ne kadar uygun olduğu tarih biliminin konu¬sudur.
Bu çalışmada, XV. yy. Orta Asya Türk edebiyatının en müstesna şahsiyeti olan Ali Şir Nevâyî (1441-1501) etrafında Özbek ve Türkmenler arasında teşekkül etmiş rivayetlerden1, anlatım türü bakı¬mından fıkra2 özelliği gösteren rivayetler üzerine bir inceleme denemesi yapılmış¬tır. Söz konusu fıkraları iki ana başlık al¬tında incelemeyi uygun gördük.

Dr. Selma ERGİN
Trakya Üniversitesi Fen-Edb.Fak. Öğr. Gör.
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg Nasrettin Hodja.jpg (32,1 KB (Kilobyte), 5x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf makale.pdf (177,1 KB (Kilobyte), 4x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ali, anlatılan, bağlı, fıkralar, nevâyî'ye, olarak, şir

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 14:11 .