Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > Türk Dili Ve Edebiyatı > Divan Şiiri'nde Manzum Tebrik-Nâmeler

Türk Dili Ve Edebiyatı hakkinda Divan Şiiri'nde Manzum Tebrik-Nâmeler ile ilgili bilgiler


Divan Şiiri'nde Manzum Tebrik-Nâmeler-Tebrik-Names in Verses Divan Poem Sosyal hayatla edebiyatın iç içe bulunduğu Osmanlı toplumunda, resmî, dinî ve özel günler dolayısıyla törenler düzenlenir, bu törenler münasebetiyle kaleme alınan eserler

Türk Dili Ve Edebiyatı Çağdaş Türk Lehçeleri, Eski Türk Edebiyatı, Türkiye Türkçesi, Türk Diline Giriş, Osmanlı Türkçesi, Temel Bilgi Teknolojisi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.05.10, 09:47
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 4.173
SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Divan Şiiri'nde Manzum Tebrik-Nâmeler

Divan Şiiri'nde Manzum Tebrik-Nâmeler-Tebrik-Names in Verses Divan Poem
Sosyal hayatla edebiyatın iç içe bulunduğu Osmanlı toplumunda, resmî, dinî ve özel günler dolayısıyla törenler düzenlenir, bu törenler münasebetiyle kaleme alınan eserler törenlerin odağındaki şahsa sunulurdu. Bu eserlerden biri de Divan şairlerinin yazdığı tebrik-nâmelerdir. Bireyin, toplumun veya devletin hayatında önemli olan doğum, sünnet, evlilik, sakal bırakma, yeni bir ev yapma, satın alma, bayram, hac, terfî, cülûs, vb. sebeplerle Divan şiirinde kullanılan hemen hemen her nazım şekliyle tebrik-nâmeler kaleme alınmıştır. Edebî bir tür olmanın yanı sıra, bazen törenleri ve törenler münasebetiyle gelenek, görenek ve âdetleri ayrıntılarıyla anlatmaları, tebrik-nâmeleri kültür tarihi açısından önemli kılmaktadır.
Bu çalışmada iki yüzü aşkın Divan taranarak tebrik-nâmeler tespit edilmeye çalışılmış ve tespit edilen tebrik-nâmeler, şekil ve muhteva itibariyle incelenmiştir.
Divan Poem.jpeg
In Ottoman society where social life and literature are embedded with each other ceremonies were held in official, divine and private days. The Works that are written because of these days were dedicated to the person who were at the centre of the attention of the ceremony. Tebriknames that were written by Divan poets are one of these Works. Tebriknames were written in almost all verse (nazım) types for various reasons that were important in the life of the individual, society or the state such as circumsition, marriage, birth, beard bearing, building a new house, buying a new house, pilgrimage, festival, promotion, etc. Beside being a literary type tebriknames are important for the history of culture because of depicting ceremonies, customs and traditions in detail.
In this study, more than two hundered Divan are scrutunized and tebriknames were identified. Tebriknames that were identified were examined in terms of style and content.

Giriş
Kişinin yakından veya uzaktan tanıdığı, çeşitli münasebetlerle ilişki içinde bulunduğu bireyler veya kurumlar için önemli olan günler dolayısıyla onları tebrik etmesi, insanın sosyal bir varlık olmasının doğal bir sonucudur. İnsanın bu duygusu ve toplumsal ilişkileri edebî esere de yansır. Bunun neticesinde ortaya çeşitli edebî türler çıkar ya da var olan edebî türler zenginlik ve işlevsellik kazanır. Bu edebî türlerden' biri de tebrik-nâmelerdir.
Toplumsal hafızada insanların hoşuna giden bir olay münasebetiyle birisini kutlamak anlamına gelen tebrik, lügatte bir nesnenin artıp çoğalması şeklinde tanımlanmaktadır. Tebrikle eş anlamlı olarak kullanlan tehniye vücuda yaramak manasınadır.
Edebî bir terim olarak tebrik-nâme ; akraba, dost, devlet büyükleri, dinî şahsiyetler ve saygın kişilere doğum, sünnet, evlilik, terfi, dinî törenler (bayram, hacdan dönüş, lihye) cülûs, sıhhat bulma, zafer, kudûm (uzak bir yerden teşrif), yeni bir yapı inşa etme, satın alma, var olan bir yapının onarılması, yeni yıl vb. vesilelerle sunulan manzum veya mensur eserdir.

Dr. İbrahim Halil TUĞLUK
Adıyaman Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2492.pdf (503,9 KB (Kilobyte), 5x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dîvân, manzum, tebrik-nâmeler, şiiri'nde

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:57 .