Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > Türk Dili Ve Edebiyatı > Âşık Bilâl Ceyhan Ve Şiirleri

Türk Dili Ve Edebiyatı hakkinda Âşık Bilâl Ceyhan Ve Şiirleri ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Âşık Bilâl Ceyhan Ve Şiirleri-Aşık Bilâl Ceyhan and His Poetry-Poèmes du poète populaire Bilâl şairidir. Adana Âşıklık geleneği içerisinde önemli bir yer alan "kız isteme, gelin alma ve kız evine

Türk Dili Ve Edebiyatı Çağdaş Türk Lehçeleri, Eski Türk Edebiyatı, Türkiye Türkçesi, Türk Diline Giriş, Osmanlı Türkçesi, Temel Bilgi Teknolojisi

Like Tree2Likes
  • 2 Post By aşk falı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.08.10, 10:07
aşk falı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
İletiler: 1.390
aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.aşk falı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Âşık Bilâl Ceyhan Ve Şiirleri

[coverattach=1]Âşık Bilâl Ceyhan Ve Şiirleri-Aşık Bilâl Ceyhan and His Poetry-Poèmes du poète populaire Bilâl
şairidir. Adana Âşıklık geleneği içerisinde önemli bir yer alan "kız isteme, gelin alma ve kız evine kına gecesi âşık götürme" geleneğini yöresinde hâlen yaşatan âşıklarımızdandır.

Bilâl Ceyhan, né en 1945 au village Elbeyli de l'arrondissement de Düziçi du département d'Osmaniye, est un poète populaire (aşık). Il est un des poètes populaires grâce à qui survit la tradition "de la demande en mariage de de fille, de la prise de la mariée et de l'accompagnement de l'aşık à la maison de fille pour la nuit du henné". Il s'agit d'une tradition importante de la région d'Adana.

1- HAYATI
Âşık Bilâl Ceyhan 01.03.1945 tarihin¬de Osmaniye'nin Düziçi ilçesine bağlı El¬beyli köyünde dünyaya gelmiştir. Asıl adı Hacı Ali'dir. Büyük kardeşinin adı Bilâl'dir. Kardeşinin yerine askere gittiğinden nüfus kütüğüne daha sonra Bilâl Ceyhan olarak kaydettirilir. Varsak boyuna mensup Türk¬men aşiretlerindendir. Karaca Oğlan'ın mensup olduğu Sayıloğulları sülâlesiyle de akrabalık bağı olduğu kendisi tarafından ifade edilmektedir.
Âşık Bilâl Ceyhan'ın dedesi Molla Ah¬met, yıllar önce bazı sebeplerden ötürü Ko¬zan yöresinden ayrılarak Düziçi'nin Haru-niye ve eski adı Gökçe olan şimdiki adıyla Gökçayır köylerine yerleşir. Burada Tecirli ağalarıyla geçinemez, ailesi ile birlikte Sa-yıloğulları obasından ayrılarak, Elbeyoğ-lu'nun da bir müddet yaşayıp ayrıldığı El-beyli köyüne gelir, burayı yurt edinirler.
Âşık Bilâl'in babası, Molla Hasan İb¬rahim'dir. Çevresinde hoşsohbet birisi ola¬rak tanınan Molla Hasan, usta malı türkü söyleyen, kendi yöresinde anlatılan halk hikâyelerini çok iyi bilen birisidir.
Annesi Tecirli Aşiretine mensup Düzi-çi'nin Bayındırlı köyünde Fakı Ali'nin kızı Esma'dır. Âşığın anne tarafında saz çalıp, türkü söyleyen, halk hikâyesi anlatan bir yakını yoktur.
Âşık Bilâl, ilkokulu, -kendi köyünde olmadığı için- Düziçi'nin Pirsultanlı ve Ali-bozlu köylerinde okur. İlkokul son sınıfta iken okuldan ayrılarak büyük kardeşinin yerine askere gider. Vatanî görevini bitir¬dikten sonra Gazi Antep'in İslahiye ilçesin¬de medrese eğitimi görür. Âşık, bu arada aldığı dinî eğitimin yanında ilkokulu da dı-sarıdan bitirir. İyi derecede Osmanlıca bi¬len Âşık Bilâl Ceyhan, okumaya meraklı olup, birçok âşığın hayatını, şiirlerini bu yolla öğrenmiştir.
Dinî, tarihî ve millî konular âşığımızın şiirlerinde geniş olarak yer almaktadır.
Askere gidinceye kadar çiftçilik yapmış, sığır beslemiştir. Askerlik dönüşü iki yıl medrese eğitimi görmüş, kendi köyünde gönüllü imamlık yapmıştır. İmamlık yaptığı sırada saz çalıp, türkü söylemiş; türkü söylemesi çevrede hoş karşılanmadığından imamlığı bırakarak çiftçilik yapmaya devam etmiştir. Düziçi ilçesinde, kız isteme, gelin alma ve kız evine kına gecesi âşık götürme geleneğini yaşatmaya çalışarak, sık sık bu törenlere ücret karşılığında davet edilmiştir.
Adana'da Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Karaca Oğlan, Dada-loğlu, festivallerine katılarak, bu konuda yapılan araştırmalara yardımcı olmuştur.
Âşık Bilâl Ceyhan, 1976 yılında İskenderun Demir Çelik fabrikasına işçi olarak girer. Âşıklık işini de hafta sonlarında düğünlere giderek devam ettirir. İskenderun Demir Çelik fabrikasından emekli olan Âşık Bilâl evli olup üç çocuk babasıdır.

Yrd. Doç. Dr. Ruhi KARA
Atatürk Üniversitesi Erzincan Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpeg şair.jpeg (34,3 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Untitled1.pdf (81,4 KB (Kilobyte), 7x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
aşık, bilal, ceyhan, şiirleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:59 .