Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > Türk Dili Ve Edebiyatı > Temel Fıkralarında Yardımcı Erkek Oyuncu Dursun'un İşlevi

Türk Dili Ve Edebiyatı hakkinda Temel Fıkralarında Yardımcı Erkek Oyuncu Dursun'un İşlevi ile ilgili bilgiler


Temel Fıkralarında "Yardımcı Erkek Oyuncu Dursun" Un İşlevi-In The Temel Jokes "Supporting Actor Dursun"s Role Fıkralar, edebî türler içinde gündelik hayatımıza belki de en çok girmiş ürünlerdir. Yeni oluşan ar¬kadaşlıklara

Türk Dili Ve Edebiyatı Çağdaş Türk Lehçeleri, Eski Türk Edebiyatı, Türkiye Türkçesi, Türk Diline Giriş, Osmanlı Türkçesi, Temel Bilgi Teknolojisi

Like Tree2Likes
  • 2 Post By Türkan Ünalay

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.10.10, 09:19
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
İletiler: 578
Blog Başlıkları: 56
Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Temel Fıkralarında Yardımcı Erkek Oyuncu Dursun'un İşlevi

Temel Fıkralarında "Yardımcı Erkek Oyuncu Dursun" Un İşlevi-In The Temel Jokes "Supporting Actor Dursun"s Role
Fıkralar, edebî türler içinde gündelik hayatımıza belki de en çok girmiş ürünlerdir. Yeni oluşan ar¬kadaşlıklara bir tebessüm katmak, gergin iş ortamlarını yumuşatmak, bazen örnekler vermek için sürekli başvurulan küçük hikâyelerdir. Bu türün içinde ise "Temel Fıkraları" bambaşka bir konumdadır. Temel fık¬raları sürekli kendini güncelleyen sözlü ve artık yazıya geçmiş ürünlerdir. Bunun yanı sıra günümüzün en büyük paylaşım alanı olan İnternette binlerce "temel fıkrası" yazılı halde bulunmaktadır. Bu durum bile bu fıkraların ne kadar geniş bir sahaya yayıldığını gösterir. Adlandırmanın aksine bu fıkraların kahramanı sa¬dece Temel değildir; bir de ona maceralarında eşlik eden, yardımcı erkek oyuncu olan Dursun vardır. İşte bu ödevde de Temel- Dursun ilişkisine değinilecek, başka fıkralarda bulunmayan bu "ikili kahramanlık" üzerinde durulacaktır. Bu durumun geleneksel Türk tiyatrosundaki temeli gösterilip, buradan yapılacak çıkarımlarla bu fıkralarda "Dursun"un işlevi açıklanacaktır.
temel.jpg
Among literary studies, joke is one of the most common types in our daily life. Jokes are sort of short stories which are frequently used in order to add a smile to daily conversations, to soften stressful work life or to exemplify a case. Especially "Temel Jokes" have a crucial place on account of the fact that they are continu¬ously updated and printed versions are available. Furthermore, more than thousands of them can be found on websites. This proves that jokes are widely used. Although these jokes are called as Temel jokes, Temel has a companion whose name is Dursun. In this study, there will be shown the relationship between Temel and Dursun and there will be told about this bilateral heroism which doesn't exist in other jokes. There will be also shown the foundation of this situation on Traditional Turkish Theater and Dursun's role will be explained.
Fıkra ile ilgili bir ödev yapılırken herhalde ilk yapılacak şey mizahın ve fıkranın tanımlarını yapmak olmalı. Gülmecenin, mizahın tanımı ile girelim söze. Mehmet Bayrak'ın Halk Gülme- cesi kitabında aktardığına göre mizah ustalarından Aziz Nesin gülmeceyi şöy¬le tanımlıyor: Gülmece, seslendiği insa¬nı, hangi oranda olursa olsun, sağlıklı olarak güldürebilen her şeydir. Çünkü güldürmek, gülmecenin [esas] işlevidir. Gülmecede bulunabilecek her türlü ni¬teliklerin, görevlerin hepsi, güldürmek işlevinden sonra gelir. Bir oranda olsun güldürmeyen bir şey, gülmece değildir (13). Bu tanıma göre "Temel fıkraları"nı kesinlikle "gülmece" olarak nitelendire¬biliriz; çünkü "temel fıkralarının" hepsi¬nin bahsi geçen "bir oranda"n daha çok güldürdüğü ortak bir görüştür.
Ali Öztürk Türk Anonim Edebiyatı isimle kitabında fıkrayı yaşanmış olay¬lardan konusunu ve malzemesini alan, kısmen yazıya geçmiş olmakla beraber sözlü gelenekte yaşayarak gelişen ede¬bi bir tür olarak tanımlar(221). Dursun Yıldırım ise Türk Edebiyatında Bektaşi Fıkraları isimli çalışmasında fıkranın malzemesi dile dayanan sözlü edebiyat mahsulleri arasında şekil ve muhteva bakımından kendine has karaktere sa¬hip müstakil bir edebi tür olduğunu be- lirtir(1). Bayrak ise fıkranın evrenselli¬ğine değinir.
Dünyanın neresine giderseniz gidin [fıkra] geleneği ile mutlaka karşılaşırsı¬nız. İster yazılı edebiyatın gerçekleşme¬sinden önce olsun ister sonra, ister en gelişmiş toplumlarda olsun ister en ilkel, her dönemde ve her yerde geçerliliğini yitirmeyen başlıca kültür ürünleridir fıkralar. İnsanlar her dönemde ver her toplum düzeninde gereksinim duymuş¬lardır bu edebiyatı türüne(28).
Bu kendine has evrensel türün için¬de "Temel Fıkralarının" ise bambaşka bir konumu vardır. Temel fıkraları hala geçerliliğini koruyan, sürekli kendini güncelleyen sözlü ve artık yazıya geçmiş ürünlerdir. Bunun yanı sıra günümüzün en büyük paylaşım alanı olan internette binlerce "temel fıkrası" yazılı halde bu¬lunmaktadır. Bu durumlar bize bu fık¬raların ne kadar geniş bir sahaya yayıl¬dığını gösterir. Bu sitelerde bahsi geçen fıkralar "Karadeniz fıkraları", "Temel fıkraları" ya da "Temel- Dursun fıkrala¬rı" başlıkları altında sınıflandırılır. İşte bu ödevde de Temel- Dursun ilişkisine değinilecek, başka fıkralarda bulun¬mayan bu "ikili kahramanlık" üzerinde durulacaktır. Bu durumun geleneksel Türk tiyatrosundaki temeli gösterilip, buradan yapılacak çıkarımlarla bu fık¬ralarda "Dursun"un işlevi açıklanacak¬tır. Bu yüzden ilk olarak fıkra tipinin ne olduğunu açıklamak ve Türk fıkra tiple¬rinin tasnifine kısaca göz atmak yerinde olacaktır.
Yıldırım fıkra tipi ile ilgili olarak şunları der:
Türk edebiyatında -ister sözlü ister yazılı gelenekte olsun- bütün fıkralar şu veya bu şekilde halkın yarattığı herhan¬gi bir fıkra- tipine bağlı olarak anlatılır. Fıkraların temel hususiyetlerinden biri de budur. Fıkra türünde tipleşme tema¬yülü gösteren kişilerle gündelik hayatın çeşitli sahnelerinde karşılaştığımız ikin¬ci dereceden tiplere de "alt tipler" adı verilebilir. Böylece her fıkrada bir "fıkra tipinin" olabileceğini kabul ederiz (16).
Saim Sakaoğlu'nun Fıkra Tiplerinin Değişmesi isimli eserinde de dediği gibi fıkra tipleri kendilerine yer veren fıkra¬larda devamlı olarak kaldı[ğı] ve tipi ol¬duğu fıkraya sıkı sıkı bağlan[dığını] gö¬rüyoruz (447). Karadeniz fıkralarının da esas fıkra kişisi Temel'dir; ancak onunla birlikte birçok fıkrada değişmeden yer alan Dursun'da alt-tiptir. Bu yüzden esas tip olan Temel'in bu sınıflandırma- lardaki yerini gördükten sonra alt-tip olan "Dursun"a değinilecektir.
Metin Karadağ Türk Halk Ede¬biyatı Anlatı Türleri isimli kitabunda fıkraların değişik tiplerden oluştuğunu belirtmiştir. Ona göre yaygınlık ve et¬kinlik kazanmış Nasrettin Hoca, Bekri Mustafa, İncili Çavuş gibileri dışında, fıkra kadrosunu toplumun her kesi¬minden insan oluşturabilir. Toplumun açıkça eleştiremediği hatta ulaşamadığı yöneticilerin, din adamlarının fıkraların sınır tanımayan alanlarına rahatlıkla alındığını ve Türk fıkra tiplerinin gerçek kimlik ve özellikleriyle de fıkralarda yer aldıklarını söyler (322). Genel olarak ya¬pılan bu açıklamadan sonra fıkra tipleri¬nin tasnifi meselesine sıra gelir Türk fıkra tiplerinin tasnifi konu¬sunda ise en yetkin görülen tasnif Dur¬sun Yıldırım'a aittir. Yıldırım, Türk fıkra türünde mevcudiyeti bilinen fıkra tiplerini, ortaya çıkmış hususiyetleri göz önünde tutarak şöyle gruplandırır:

Sıla AKDENİZ
Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 14__.pdf (116,9 KB (Kilobyte), 4x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dursun'un, erkek, fıkralarında, oyuncu, temel, yardımcı, ışlevi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:32 .