Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > Türk Dili Ve Edebiyatı > Nesimi'nin Hayatı Ve Farsça Divanı

Türk Dili Ve Edebiyatı hakkinda Nesimi'nin Hayatı Ve Farsça Divanı ile ilgili bilgiler


Azerbaycan Türk Edebiyatı'nın mümtaz şahsiyetlerinden biri Seyyid İmaduddin Nesimı'dir.Nesimı, şüphesiz Nizami ve Fuzuli dönemi arasında Azerbaycan Türk Edebiyatı'nın en büyük şairi sayıldığı söylenebilir. Nesimi'nin derecesi , Azerbaycan Türk Edebiyatı tarihinde

Türk Dili Ve Edebiyatı Çağdaş Türk Lehçeleri, Eski Türk Edebiyatı, Türkiye Türkçesi, Türk Diline Giriş, Osmanlı Türkçesi, Temel Bilgi Teknolojisi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.12.10, 09:40
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
İletiler: 578
Blog Başlıkları: 56
Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.Türkan Ünalay karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Nesimi'nin Hayatı Ve Farsça Divanı

Azerbaycan Türk Edebiyatı'nın mümtaz şahsiyetlerinden biri Seyyid İmaduddin Nesimı'dir.Nesimı, şüphesiz Nizami ve Fuzuli dönemi arasında Azerbaycan Türk Edebiyatı'nın en büyük şairi sayıldığı söylenebilir. Nesimi'nin derecesi , Azerbaycan Türk Edebiyatı tarihinde , özellikle Azerbaycan Türkçesiyle tam bir divan meydana getiren ilk kişi olması ve bu yolla bu alanda yeni bir çığır açması yönünden çok yüksektir.
Elbette Nesimi'den önce de Hasan Oğlu gibi bir takım şairler kendi ana dilinde bir çok şiir söyemişlerdi. Ancak onların eserlerinden bir kaç örnekten başka elde bir şey yoktur.
Tarihçilerin ve tezkirecilerin bazı yazılarında Nesimi'nin Türkçe,Farsça ve Arapça dilleriyle tam Uç divan düzenlediği ve her Uç divanın kendi devrinde çak tanındığı anlatıIır.Fakat şimdilik etimizde onun TUrkçe ve Farsça divanı kalmıştır.Arapça divanından bir haberimiz yoktur.Hem Azerbaycan Türkçesiyle yazdığı divanında ve hem de Farsça divanında göze çarpan bilgilerden, Arapça şiir söylemekte de Nesimi'nin büyük bir mahareti olduğu söylenebilir.
Nesimi'nin eserleri, o dönemin lirik şiirinin en iyi örneklerinden biri sayılır.Onun eserlerinin bütün özelliği, sanki insan şahsiyetinin elerin övgüsü ve beşer hürriyetinin müfrit aşkından kaynaklanan coşku dolu ve heyecan verici bir ruhtur. Nesimi'nin eserlerinde, kendine özgü beşer ferdinin övgü ve yüceltilmesi eşsizdir. Hurufı tarikatına mensup şairlerin müşahhas alametlerinden biri olan bu övgü halik ile mahluk arasındaki sınırı tamamen ortadan kaldıracak ve enethak iddiasıyla sonuçlanacak derecede bir ifrata varır.


Çeviren: Dr. Turgut KARABEY
Atatürk üniversitesi Ögretim Üyesi
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg 135x135_training_book_01.jpg (4,8 KB (Kilobyte), 2x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 1984.pdf (379,8 KB (Kilobyte), 3x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
divanı, farsça, hayatı, nesimi'nin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:18 .