Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Tıp Fakültesi > Psikiyatri > Parasomniler: Tanı, Sınıflama ve Klinik Özellikleri

Psikiyatri hakkinda Parasomniler: Tanı, Sınıflama ve Klinik Özellikleri ile ilgili bilgiler


Parasomniler: Tanı, Sınıflama ve Klinik Özellikleri-Parasomnias: Diagnosis, Classification and Clinical Features Parasomniler, Uluslararası Uyku Sınıflamasının yeni ikinci baskısında, uyku geçi***537;lerinde, uykudan uyanma ya da uyku sırasında ortaya çıkan ***8220;istenilmeyen fiziksel

Psikiyatri Modern Psikiyatri, Ruh Sağlığı, Toplum Sağlığı, Ruh Hekimliği

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 29.10.10, 09:46
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Parasomniler: Tanı, Sınıflama ve Klinik Özellikleri

Parasomniler: Tanı, Sınıflama ve Klinik Özellikleri-Parasomnias: Diagnosis, Classification and Clinical Features
Parasomniler, Uluslararası Uyku Sınıflamasının yeni ikinci baskısında, uyku geçi***537;lerinde, uykudan uyanma ya da uyku sırasında ortaya çıkan ***8220;istenilmeyen fiziksel olaylar ya da deneyimler***8221; olarak tanımlanmı***537;tır. Bu olaylar; uyku ili***537;kili anormal hareketler, davranı***537;lar, duygular, algılar, rüyalar ve otonomik sinir sistemi fonksiyonlarını içerir. Parasomniler: 1) uyanıklık tepkisi bozuklukları; 2) REM (rapid eye movement) uykusu ile ili***537;kili parasomniler; ve 3) diğer parasomniler olarak sınıflandırılırlar. Hekimler, daha çok çocukluk döneminde ortaya çıkan parasomnilerin selim ve kendini sınırlayıcı özellikleri konusunda bilgili olmalıdırlar. Çoğu parasomniler, geç çocukluk ve eri***537;kin döneminde devam etmeyebilirler.
Eri***537;kin dönemindeki parasomniler, çocukluk dönemindekilerden farklıdır ve psikiyatrik hastalıklar ve nörodejeneratif hastalıkların habercisi olabilirler. Kesin tanı için, hastadan ve eğer mümkünse e***537;i ya da ailesinden ayrıntılı anamnez almak gerekir. Ayrıntılı tüm gece incelemesi genellikle parasomni tanısı için gerekli değildir. REM parasomnileri genel nöroloji pratiğinde daha sık saptanmasına kar***537;ın, toplumda non-REM parasomnileri daha sık görülür. Uyku ile ili***537;kili yeme bozukluğu, uyku ile ili***537;kili dissosiyatif bozukluk ve uyku ile ili***537;kili cinsel davranı***537; ve ***537;iddet yeni tanımlanmı***537; nadir görülen uyku bozukluklarıdır. Bu bozukluklar, hasta kadar e***537;inde de travmaya, fiziksel yan etkilere ve psikososyal problemlere yol açabilir. Sonuç olarak, parasomniler ya***537;** kalitesini etkileyen ve nispeten sık görülen uyku bozuklukları olup, erken dönemde tanılarının konup tedavilerine ba***537;lanması zorunludur.

Parasomnias, as described in the recent second edition of the International Classification of Sleep Disorders, are ***8220;undesirable physical events or experiences***8221; occurring during sleep transition, during arousal from sleep, or within the sleep period. These events encompass abnormal sleep related movements, behaviors, emotions, perceptions, dreaming, and autonomic nervous system functioning. Parasomnias are classified as: 1) disorders of arousal (from non-rapid eye movement, or NREM, sleep); 2) parasomnias usually associated with REM (rapid eye movement) sleep; and 3) other parasomnias. This sleep disorders in childhood are common, and often more frequent than in adults. Clinicians should be aware that many pediatric parasomnias have benign and self-limited nature. Most of the parasomnias may not persist into late childhood or adolescence. Parasomnias in adults often differ in type from childhood parasomnias and may portend significant psychiatric disturbances or neurodegenerative disorders. A reliable diagnosis can often be made from a detailed history from the patient and, if possible, the parents or bed partner. Detailed overnight investigations of parasomnias are usually not required. The non-REM parasomnias are more common in community although REM parasomnias are more likely to be seen in general neurological practice. Sleep related eating disorder, sleep related dissociative disorders and sleep related sexual behavior and sleep related violence are novel and rarely reported sleep disorders. REM sleep behavior disorder is common and should be sought in all neurodegenerative diseases. They are included among clinical disorders due to the resulting injuries, and adverse health and psychosocial effects, which may affect the bed partner as well as the patient. Finally, parasomnias are common disturbances of sleep that may significantly affect the patient***8217;s quality of life and that of the bed partner. Therefore, appropriate diagnostic and therapeutic strategies are warranted.

Parasomniler, uyku ve uyanıklık evrelerinde herhangi bir bozukluğa neden olmayan, ancak öncelikli olarak uykuda ortaya çıkan istenilmeyen fiziksel fenomenleri içeren klinik bozukluklardır.[1] Sıklıkla otonom sinir sistemi deği***537;iklikleri ve iskelet kas aktivitesi bu bozukluğa e***537;lik eder.
Parasomni kelimesi; köken olarak; Yunanca ***8216;para***8217;, Latince ***8216;somnus***8217; kelimelerinden olu***537;ur ve anlamı uykuya e***537;lik eden olaylar demektir. Yirminci yüzyılın ba***537;larında Freud ve diğer psikanalistler parasomnilerin doğasını tartı***537;mı***537;lardır.
Bu tartı***537;malarda bu davranı***537;ların, tartı***537;malı ya da içte kalan isteklerin dı***537;a vurumunun bir göstergesi olabileceği üzerinde durulmu***537;tur. Bu yüzden, önceleri parasomnilerin altta yatan bir psikopatoloji sonucunda ortaya çıktığına inanılırken, artık psikiyatrik hastalıklarla birebir ili***537;kili olmadığı bilinmektedir.[1,2] Bu bozukluklar davranı***537;saldır ve sıklıkla psikiyatrik hastalıklarla birlikte görülse de ayrı bir nörobilim disiplini altında incelenmesi gerekmektedir.
Bu gözden geçirme yazısında parasomnilerin genel özellikleri, sınıflandırması
ve klinik özellikleri tartı***537;ılarak, kısaca tedavi yakla***537;ımlarından söz edilecektir.
1.JPG
Deniz Tuncel1, Fatma Özlem Orhan2
1 Yrd. Doç. Dr., Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniv. Tıp Fak. Nöroloji ABD, K.Maraş
2 Yrd. Doç. Dr., Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniv. Tıp Fak. Psikiyatri ABD, K.Maraş
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf cap_1_20.pdf (201,6 KB (Kilobyte), 7x kez indirilmiştir)
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
klinik, özellikleri, parasomniler:, sınıflama, tanı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:55 .