Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Tıp Fakültesi > Psikiyatri > Suçlu İnsan Psikolojisi

Psikiyatri hakkinda Suçlu İnsan Psikolojisi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Bugünki adli faaliyet sadece şu iki soruya cevap aramaktadır. Maznun suçu işlemiş midir? İşlemiş ise hâdiseye en iyi uyan kanun maddesi hangisidir? Birinci soru hâkime suç denilen fiilin zan altında

Psikiyatri Modern Psikiyatri, Ruh Sağlığı, Toplum Sağlığı, Ruh Hekimliği

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Busra

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.11.10, 08:34
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Suçlu İnsan Psikolojisi

[coverattach=1]Bugünki adli faaliyet sadece şu iki soruya cevap aramaktadır. Maznun suçu işlemiş midir? İşlemiş ise hâdiseye en iyi uyan kanun maddesi hangisidir? Birinci soru hâkime suç denilen fiilin zan altında bulunan kimse tarafından işlenmiş olup olmadığını araştırmak ödevini tahmil eder. Bu şüphesiz halli gereken bir meseledir. Fakat adaleti temin için suçun maznun tarafından işlendiğinin ispatı kâfi gelmez. Acaba fiilin, faile atfedilmesi mümkün müdür? Suçlunun iradesi üzerine müessir, sayısız ruhi ve içtimai hâdiseler mevcuttur. O halde (suç sabit olmuştur) sözü ile iktifa etmek kâfi değildir. Bu safhadan ileri gitmeyen, ilerisini araştırmayan hâkim vazifesini yapmış sayılmaz.
İkinci soruya gelince, hâdiseye tatbik edilecek en iyi kanun maddesini bulmak işi sırf bir şekil faaliyetidir. Suçlu insan tipi ve onun psikolojisi büyük bir tenevvü arzeder. Zaten birbirine psikolojik bakımdan benzemelerine imkân olmıyan insanların bir de anormal unsurlarla derece derece, muhtelif dozlarla bozulmuş oldukları düşünülürse vücuda gelen halifenin yani SUÇLU - İNSAN'ın kanun vazıı tarafından, onu tanımadan tesbit ettiği kategorilerden hiçbirine sığmayacağı anlaşılır ( 2 ] . Hâkimin büyük emek sarfederek bulduğu (hâdiseye en iyi uyan kanun maddesi) ortalama bir hesap, basit bir tahminden ibaret kalır. Bu sebeple münhasıran işlenilen suça bakarak suçluya ceza vermek cezanın ferdileştirilmesi kaidesinin tatbikim mümkün kılmaz. Çünkü işlenilen suçun nevi ile suçlunun şahsiyeti arasında kati bir münasebet yoktur. Eğer suç luyu ıslâh çdecek bir Tedbir - Ceza'nın tesbiti icabediyorsa her şeyden evvel maddi bir hâdise olan ve işlenmesi ile artık maziye karışmış diyebileceğimiz suçu değil, yaşayan ve yaşamasında belkide cemiyet için aide beklenilebilecek şahıs üzerinde durmak lâzım gelir. Suç işlenmiş olsa dahi cemiyetin bir ferdini cemiyet dışı etmeğe, mücbir sebepler olmadıkça, hâkimin hakkı yoktur.

Doçent Dr. Faruk EREM
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg 2.jpg (179,5 KB (Kilobyte), 7x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf AUHF-1944-01-04-Erem.pdf (648,4 KB (Kilobyte), 10x kez indirilmiştir)
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
psikolojisi, suçlu, ınsan

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:47 .