Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Tıp Fakültesi > Psikiyatri > Klinefelter Sendromu ve İlişkili Psikiyatrik Belirtiler

Psikiyatri hakkinda Klinefelter Sendromu ve İlişkili Psikiyatrik Belirtiler ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Klinefelter sendromu ve ilişkili psikiyatrik belirtiler: Bir olgu sunumu-Psychiatric symptoms in Klinefelter's syndrome: A case report Klinefelter sendromu, görülme sıklığı fazla olan genetik geçişli bir hastalıktır. Tipik fiziksel özelliklerinin dışında

Psikiyatri Modern Psikiyatri, Ruh Sağlığı, Toplum Sağlığı, Ruh Hekimliği

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.12.10, 07:37
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Klinefelter Sendromu ve İlişkili Psikiyatrik Belirtiler

[coverattach=1]Klinefelter sendromu ve ilişkili psikiyatrik belirtiler: Bir olgu sunumu-Psychiatric symptoms in Klinefelter's syndrome: A case report
Klinefelter sendromu, görülme sıklığı fazla olan genetik geçişli bir hastalıktır. Tipik fiziksel özelliklerinin dışında psikiyatrik belirtilere de sıkça rastlanmaktadır. Bu olgu sunumunda, paranoid içerikli hezeyan ve işitsel algı kusuru gibi psikotik semptomlar nedeniyle başvuran 30 yaşında bir olgunun Klinefelter sendromu tanısı alma süreci sunulmuştur. Amacımız hem bu sendromdaki psikiyatrik tabloları gözden geçirmek, hem de psikiyatrik değerlendirmede organik etyolojilerin önemini vurgulamaktır.

Klinefelter's syndrome is a relatively common hereditary disease. Psychiatric symptoms are often seen beside of typical physical features. In this case report, diagnostic process of a 30 year old Klinefelter's syndrome with patient who had been admitted to psychiatry unit because of paranoid delusions and auditory hallucinations is presented. The aim of this case report is both to review the psychiatric presentations of this syndrome and to emphasize the importance of organic ethiologic factors during psychiatric evaluation.
GİRİŞ
Klinefelter sendromu (KS), ilk kez 1942 yılında Dr. Harry Klinefelter ve arkadaşlarının 9 erkek hastada, vücut ve yüzde kıllanma azlığı, küçük ve sert testisler, gelişmiş meme dokusu ve infertilite gibi ortak belirtiler bulunduğunu saptamaları sonucu tanımlanmıştır (1). 1959 yılında ise bu sendroma sahip erkeklerde ekstra bir X kromozomu bulunmuştur (2).
KS, primer olarak testis gelişim bozukluğu (hipogonadizm), spermatogenez eksikliği (geri dönüşsüz infertilite) ve testesteron üretim bozukluğuna sebep olan en yaygın hastalıktır (3,4). Tahmini insidans yenidoğan erkek çocuklarda 500-700/1 arasındadır (5). Bunun yanında KS'lu erkeklerin %64'ünün yaşamları boyunca tanı alamadığı bir yayında bildirilmiştir (6). Teşhis, genellikle erişkin yaşta ve daha çok da hipogonadizm, infertilite ve jinekomasti etyolojilerine yönelik araştırmalar sırasında konur. Ancak psikiyatrik problemler nedeniyle başvuru sonrası tanı alma nispeten nadirdir. Bilinen fiziksel belirti ve bulguların yanında motor koordinasyonda gerilik, değişik derecelerde mental retardasyon, dil gelişimi yetersizliği, öğrenme ve hafıza güçlükleri, özgüven düşüklüğü ve davranış bozuklukları diğer görülebilen belirtilerdir. Duygudurum ile ilgili belirtiler ve psikotik semptomlar daha nadir görülür (5).
Bu olgu sunumunda hafif derecede mental retardasyonu olan, halüsinasyon ve hezeyan gibi psikotik semptomlar gösteren bir hastanın yapılan tetkikler sonucu Klinefelter sendromu tanısı alma süreci incelenmiştir.

Ozan Pazvantoğlu, Tuncer Okay, Nesrin Dilbaz, Kanay Yararbaş, Işık Bökesoy
'Asistanı, 2Uzmanı, şefi Doçent, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2. Psikiyatri Kliniği, Ankara-Türkiye 4Araştırma Görevlisi, 5Öğretim Üyesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı, Ankara-Türkiye
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg Klinefelter’s syndrome.jpg (38,4 KB (Kilobyte), 13x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 16_3_5.pdf (52,8 KB (Kilobyte), 11x kez indirilmiştir)
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
belirtiler, klinefelter, psikiyatrik, sendromu, ılişkili

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:50 .