Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Tıp Fakültesi > Psikiyatri > İnmelerde Tekrarlayıcılığı Etkileyen Risk Faktörleri

Psikiyatri hakkinda İnmelerde Tekrarlayıcılığı Etkileyen Risk Faktörleri ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]İnmelerde Tekrarlayıcılığı Etkileyen Risk Faktörleri-Risk factors that affect recurrence in strokes Giriş: Tekrarlayan inme, önceki inmenin tamamlanması sonrası yeni gelişen serebrovasküler olaydır. İnme tekrarı, inmeye bağlı özürlülük-ölüm oranını arttırır. İnmeli

Psikiyatri Modern Psikiyatri, Ruh Sağlığı, Toplum Sağlığı, Ruh Hekimliği

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.12.10, 08:55
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İnmelerde Tekrarlayıcılığı Etkileyen Risk Faktörleri

[coverattach=1]İnmelerde Tekrarlayıcılığı Etkileyen Risk Faktörleri-Risk factors that affect recurrence in strokes
Giriş: Tekrarlayan inme, önceki inmenin tamamlanması sonrası yeni gelişen serebrovasküler olaydır. İnme tekrarı, inmeye bağlı özürlülük-ölüm oranını arttırır. İnmeli olguların sistematik olarak değerlendirilmesi, inme tekrarlama riskinin azaltılmasını sağlayabilir
Amaç: Tekrarlama riski taşıyan inmeleri öngörebilmek üzere; risk faktörleri, inme tipi, inme etyolojileri ve inmeye bağlı özürlülük-ölüm oranlarına ilişkin bilgileri karşılaştırmak.
Yöntem: Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi nöroloji kliniklerine 1 Haziran 2002 - 28 Şubat 2003 tarihleri arasında başvuran inmeli hastalar, ardışık düzende, prospektif olarak inme veri tabanı¬na kaydedildi. İnmeler; iskemik/hemorajik, ilk/tekrarlayan inmeler olarak gruplandırıldı. Tekrarlayan inmelerde önceki inme bilgileri kaydedildi. Risk faktörleri; hipertansiyon (HT), diabetes mellitus (DM), hiperlipidemi, atri- yal fibrilasyon (AF), koroner arter hastalığı (KAH), migren, geçici iskemik atak (GİA) ve ailede serebrovasküler hastalık (SVH) öyküsü, oral kontraseptif (OKS) kullanımı, periferik damar hastalığı (PDH), konjestif kalp yetersiz¬liği (KKY), diğer kalp hastalıkları, sigara ve alkol tüketimi olarak sınıflandırıldı. İnmeye bağlı özürlülük-ölüm oran¬ları değerlendirildi. Tüm veriler ilk ve tekrarlayan inmeler için karşılaştırıldı.
Sonuçlar: Çalışmamızda 631 hasta değerlendirildi. Bu hastaların %52,3'ü kadın, %47,7'si erkekti. İnme sıklığı, 70 yaş üstü kadınlarda istatistiksel olarak yüksekti (p<0,00l). İnmeler aynı tipte tekrarlıyordu. HT, ilk ve tekrarla¬yan inmelerde en yüksek oranda görülen risk faktörüydü. AF sıklığı yaşla birlikte artmaktaydı (p<0,00l). Nedeni belirlenemeyen ve kardiyoembolik inmelerde özürlülük-ölüm oranları yüksek bulundu. Tartışma: Etyolojik grubun bilinmesi inmenin tekrarlayıcılığı ve sağ kalım açısından bir öngörü sağlayabilir. İnme tekrarının en sık görüldüğü inme gruplarında tespit edilen değiştirilebilir risk faktörlerinin daha etkin tedavi edilmesinin, ileri yaştaki kadınlarda kardiyoembolik risk faktörlerinin araştırılmasına öncelik verilmesinin birincil ve ikincil inme korunması açısından önemli olduğunu düşünmekteyiz. Anahtar kelimeler: İnme, tekrarlayan inme, risk faktörleri.

Introduction: Recurrent stroke is defined as a new cerebrovascular event which occurs after the stabiliza¬tion of the previous stroke. Recurrence of stroke increases likelihood of disability-mortality associated with stroke. Systematic evaluation of stroke cases can help to reduce the risk of recurrence. Objective: In order to predict strokes which carry the risk of recurrence, we aimed to compare data related to risk factors, stroke type, etiology and disability-mortality rates associated with stroke. Material And Method: Patients with stroke who referred to Bakırkoy Neurological and Psychiatric Diseases Training and Research State Hospital between June 1, 2002 and February 28, 2003 were recorded into the stroke database in a consecutive and prospective manner. Strokes were classified as ischemic/hemor¬rhagic and first/recurrent. For recurrent strokes, information about previous strokes was also recorded. Risk factors were classified as hypertension (HT), diabetes mellitus (DM), hyperlipidemia, atrial fibrillation (AF), coronary artery disease (CAD), migraine, transient ischemic accident (TIA), family history of cerebrovascular accident (CVA), oral contraceptive use, PAD, congestive heart failure (CHF), other heart diseases, smoking cigarette and alcohol consumption. Disability-mortality rates associated with stroke were evaluated. All data were compared for first and recurrent strokes.
Results: In our study, 631 patients were evaluated, 52.3% of whom were female and 47.7% male. Frequency of stroke was statistically high (p<0.00l) in females over 70 years old. Recurrent strokes were of the same type. For the first and recurrent strokes, HT was the highest risk factor. AF frequency increased with age (p<0.00l). The rate of disability-mortality was found high in strokes of undetermined and cardioembolic origin.
Conclusion: Knowledge of etiologic group can help to predict recurrence of stroke and prevent death. We think that effective treatment of modifiable risk factors identified in stroke groups where recurrence is the highest, and prioritising the investigation of cardioembolic risk factors in elderly women are significant in terms of primary and secondary stroke prevention.
GİRİŞ
İnme; ani gelişen, vasküler kökenli, fokal serebral fonksiyon bozukluğuna bağlı 24 saatten daha uzun süreli nörolojik belirti ve bulguların oluşturduğu klinik bir sendromdur. Tekrarlayan inme ise, önceki inme¬nin tamamlanması sonrasında yeni gelişen serebro- vasküler olaydır (1). Serebrovasküler hastalığın (SVH) tipine ve risk faktörlerine göre tekrarlama riski değişir. Serebrovasküler hastalıkların tüm tipleri için, inme son¬rası ilk bir yılda tekrarlama riski en yüksek durumdadır ve zamanla kademeli olarak azalır (2, 3).
Serebrovasküler hastalıklar, ölüm ve özürlülüğün başlıca sebeplerindendir ve bu nedenle hem birey¬sel, hem de sosyoekonomik kayıplara yol açarlar. Tekrarlayan inmeler ise, ölüm ve özürlülük oranlarını arttırırlar (1, 4).
İnmeli olguların sistematik değerlendirilmesi; risk faktörleri ve inme etyolojilerinin daha iyi belirlenmesini, uygun tedavilerin seçilmesini ve inme tekrarlama riskinin azaltılmasını sağlayabilir. Bu çalışmada, tekrarlama riski taşıyan inmeleri öngörebilmek üzere risk faktörleri, inme tipi, inme etyolojileri ve inmeye bağlı özürlülük oranları¬na ilişkin bilgileri karşılaştırmayı amaçladık.

Sema Demirci1, Betül Z. Yalçıner2, Göksel Bakaç3, Cengiz Dayan1, Fikret Aysal1
Uzm. Dr.,2Doç. Dr., Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi II. Nöroloji Kliniği
3Doç. Dr., Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi III. Nöroloji Kliniği
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg recurrence in strokes.jpg (20,5 KB (Kilobyte), 7x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 303201014316.pdf (234,1 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
etkileyen, faktörleri, risk, tekrarlayıcılığı, ınmelerde

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:19 .