Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İletişim Fakültesi > Radyo Televizyon Sinema > Distopyan Perspektiften Bilgi İletişim Teknolojileri Ve İnsanlığın Geleceği

Radyo Televizyon Sinema hakkinda Distopyan Perspektiften Bilgi İletişim Teknolojileri Ve İnsanlığın Geleceği ile ilgili bilgiler


Distopyan Perspektiften Bilgi İletişim Teknolojileri Ve İnsanlığın Geleceği-Informatıon And Communıcatıon Technologıes From The Dystopıan Perspectıve And The Future Of The Humanıty Modernizmle birlikte bilimsel düşünceye verilen önemin artması ve buna

Radyo Televizyon Sinema Radyo Televizyon Sinema Bölümü 1965 yılından bu yana görsel işitsel medyaya nitelikli mezunlar kazandırmanın ötesinde, Türkiye’deki medya çalışmaları alanına öncülük etmektedir.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.04.10, 10:45
world - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 911
world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.
Standart Distopyan Perspektiften Bilgi İletişim Teknolojileri Ve İnsanlığın Geleceği

Distopyan Perspektiften Bilgi İletişim Teknolojileri Ve İnsanlığın Geleceği-Informatıon And Communıcatıon Technologıes From The Dystopıan Perspectıve And The Future Of The Humanıty
Modernizmle birlikte bilimsel düşünceye verilen önemin artması ve buna koşut olarak gerçekleşen teknolojik ilerlemeler, insanoğlunun yaşamını oldukça farklılaştırmakta, beraberinde çeşitli o¬lumlu ve olumsuz sonuçları getirmektedir. Bilgi çağının yaşandığı günümüz dünyasında, bilgi iletişim teknolojileri, çağın en önemli aktörü olmayı başarmış, bununla beraber bu teknolojilerinin üretiminden, dağılımından ve kullanımından kaynaklanan çeşitli sorunların doğmasına engel olunamamıştır. Kuşkusuz bu sorunların varlığı bilgi iletişim teknolojileriyle şekillenecek geleceğe dair 'distopyan' öngörüleri beraberinde getirmektedir. Gelecekte, bilgi iletişim teknolojilerinin neden olacağı ideal siyasal, ekonomik, kültürel yapılardan söz eden 'ütopyan ' öngörülerin aksine bilgi iletişim teknolojileriyle dünyamızdaki mevcut sorunların gelecekte daha da derinleşeceği üzerinde duran distopyan öngörüler çeşitli araştırmacılar ve düşünürler tarafından dile getiril¬mektedir. Bu çalışmada, bilgi iletişim teknolojileri ile şekillenecek geleceğe dair söz konusu distopyan öngörüler, bu öngörülerin ortaya çıkmasına neden olan günümüzdeki mevcut sorunlarla birlikte incelenmektedir.
images.jpeg
The lives of human beings are changing fundamentally by the increased importance attached to scientific thought though modernism and by the new improvements in technology. This brings forth positive and negative consequences. Even though information communication technologies are considerable actors of information era, the problems arise from the production, dissemination and usage of these technologies have not been impeded yet. Certainly, the existence of such problems brings forth 'dystopian ' foresights for our future which is going to take shape by new technologies. On the contrary of 'utopian' foresights that claim ideal political, economical and cultural struc¬tures by the usage of information communication technologies, many researchers depict 'dysto¬pian' foresights that claim more intense problems in future arising from the deployment of these technologies. In this study, various problems revealed from information communication technolo¬gies are examined and dystopian foresights related with these technologies are explored.

GİRİŞ
Günümüze değin insanlık tarihi farklı etkiler doğrultusunda şekillenen farklı dönemlerden geçmiş, her dönem üzerinde etkili olan temel güç (bilgi, tarım vb.); toplumsal, ekonomik, siyasal, kültürel ve teknolojik yapılar ile etkileşim içinde olmuştur. İçinde bulunduğumuz sanayi sonrası dönem ya da bilgi çağı kuşkusuz kendisinden önceki dönemlerden birçok açıdan farklılık göstermekte, kendine özgü yeni bir görünüm sergilemektedir. Teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği ve de yaygınlaştığı bilgi çağının en önemli gündem maddesi bilgi iletişim teknolojileri ve onun toplumsal, ekonomik, siyasal vb. yapılar üzerindeki yansımalarıdır.
Bilgi iletişim teknolojilerindeki (BİT) (1) gelişim ve yaygınlaşma, konuyla ilgili farklı bakış açılarını gündeme getirmiştir. Söz konusu teknolojiler, kimi çevrelerce, dünyada dünden bugüne miras kalan birçok sosyal, ekonomik,siyasal, kültürel sorunun çözümüne gidecek yolu açabilecek ve daha az sorunlu bir dünya yaratabilecek olması bakımından bir umut ışığı ya da ideal bir dünyanın kapılarını açabilecek altın bir anahtar olarak değerlendirilmiştir.
Ancak bu görüşe katılmayanlar da bulunmaktadır.
Onlara göre bilgi iletişim teknolojileri, dünyadaki mevcut sorunları çözmeyeceği gibi bu sorunların daha da derinleşmesine ve hatta bu sorunlara yenilerinin eklenmesine neden olacaktır. Bu çalışmada; bilgi iletişim teknolojileri ile şekillenecek gelecekteki dünyaya ve insanlığa dair geliştirilmiş distopyan öngörüler; bilim-insan-toplum arasındaki etkileşim ve günümüzde bilgi iletişim teknolojilerinin yarattığı sorunlar bağlamında incelenecektir.

Z. Beril Akıncı Vural - Uğur Bakır
Doç. Dr., Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi * Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Untitled1.pdf (5,69 MB (Megabyte), 24x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bilgi, distopyan, geleceği, perspektiften, teknolojileri, ıletişim, ınsanlığın

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:55 .