Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İletişim Fakültesi > Radyo Televizyon Sinema > Türkiye'de İnternet Gazeteciliği Açısından Yerel Basının Genel Görünümü Ve Bölgeler Arası Bir Değerlendirme

Radyo Televizyon Sinema hakkinda Türkiye'de İnternet Gazeteciliği Açısından Yerel Basının Genel Görünümü Ve Bölgeler Arası Bir Değerlendirme ile ilgili bilgiler


Türkiye'de İnternet Gazeteciliği Açısından Yerel Basının Genel Görünümü Ve Bölgeler Arası Bir Değerlendirme-An Overview Of The Turkish Local Press In Respect Of Web Journalism And An Evaluation Between Regions İnternet

Radyo Televizyon Sinema Radyo Televizyon Sinema Bölümü 1965 yılından bu yana görsel işitsel medyaya nitelikli mezunlar kazandırmanın ötesinde, Türkiye’deki medya çalışmaları alanına öncülük etmektedir.

Like Tree1Likes
  • 1 Post By grafx

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 12.04.10, 11:08
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
İletiler: 450
grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.
Standart Türkiye'de İnternet Gazeteciliği Açısından Yerel Basının Genel Görünümü Ve Bölgeler Arası Bir Değerlendirme

Türkiye'de İnternet Gazeteciliği Açısından Yerel Basının Genel Görünümü Ve Bölgeler Arası Bir Değerlendirme-An Overview Of The Turkish Local Press In Respect Of Web Journalism And An Evaluation Between Regions
İnternet ortamında gerçekleştirilen internet gazeteciliği, hem yaygın hem de yerel basın açısından önemli avantajlar ve birtakım potansiyeller taşımaktadır. Bu bağlamda, özellikle yerel basın için söz konusu olan yerellik unsuru internet gazeteciliği ile birlikte dönüşüme uğramaktadır. Çalışmada, Türkiye'de internet ortamında yer alan yerel basının niceliksel durumu tespit edilerek internet gazeteciliği açısından yerel basının genel görünümü betimlenmeye çalışılmaktadır. Bu doğrultuda, niceliksel durum tespiti yapılırken yerel gazete, yerel haber portalları ve haber siteleri yerel basın paydası altında birleştirilmekte ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Medya-tr web sitelerinde yerel basının internet ortamındaki durumuna ilişkin bilgiler harmanlanarak kullanılmaktadır. Ayrıca, cari fiyatlarla kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla (gsyh) baz alınarak yerel basının internet ortamında yer alma durumu, bölgeler arası kap¬samda değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Netice itibariyle; 309 adet yerel gazete, yerel haber portalı ve haber sitesinin internet ortamında yer aldığı ve dönemsel olarak niceliksel durumda önemli artışlar gerçekleştiği ortaya çıkmaktadır. Yine bölgeler arası değerlendirme sonucunda, belli bölgelerin gsyh ve internet ortamındaki yerel basın sayısı açısından doğru orantılı bir görü¬nüm arz ettiği gözlenmektedir.
images.jpeg
The online publication opportunity for web journalism provides important advantages and a sig¬nificant potential for both the common press and the local press as well. In this context, with web journalism, the local element which is particularly valid for the local press is undergoing a trans¬formation. This study aims to determine at first the quantitative status quo of the Turkish online local press to obtain an overview. To achieve this, local newspapers, the local news portals and news sites have been put together under the common qualifier of the local press, and information about the situation of local journalism has been compiled from the web sites of the General Di¬rectorate of Press and Information, The Association of Modern Journalists, Medya.tr, and have been composited for analysis. Further, the regional proportions from the gross national product per head in current prices have been used as a base for comparison of internet presency of local press between regions. As a result, it has been found, that 309 local newspapers, news portals and news web sites were online at the moment of the study, and these important increases in quantity was occuring periodically. An inter-regional comparison revealed that particular regions showed a positive relation between their proportion of gross national product and the number of online local press.

GİRİŞ
İnternet, gazetecilik mesleğinin "seyrini" ve "şeklini" önemli ölçüde etkileyen, beraberinde taşıdığı yenilikler ile medya açısından birtakım olanaklar sağlayan ve böylelikle medya kuruluşları ve gazeteciler açısından mesleğin icra biçimine değişiklikler getiren bir teknoloji olarak değerlendirilebilmektedir. Gazetecilik pratiklerinin internet ortamında gerçekleştirilen ve bu ortamın kendine özgü nitelikleri doğrultusunda gazeteciliğin yeni bir türü olarak ortaya çıkan ve gelişen internet gazeteciliği, yaygın basın olduğu kadar yerel basın açısından da dönüştürücü potansiyeller sunmaktadır. Ancak burada unutulmaması gereken nokta; internet ve internet gazeteciliğinin taşıdığı potansiyellerin işlerlik kazanabilmesinin yerel basın kuruluşlarının kendi imkânlarıyla koşut olduğudur.
Bir diğer taraftan yerel basının kendi önemi de konuyu daha bir önemli duruma getirmektedir. Demokratik sistem içerisinde medyaya yasama, yürütme ve yargı erklerinden sonra halk adına bunları denetleme işlevi gören bir mekanizma olarak dördüncü güç konumu ile birlikte büyük bir önem atfedilmektedir. Bu konumun normatif anlamından çıkarak gerçek hayatta işlerlik kazanabilmesi ise medyanın tekelci bir yapılanma arz etmemesi ve göstermelik olmayan çoğulcu bir yapı ve işleyiş ile yurttaşların erişimine gerçek anlamda açık olması ile doğru orantılı gitmektedir. İşte tam bu noktada, tekelci bir yapılanmadan uzak bir nitelik ile yerel basının, demokratik gelişimin işleyişine yerelden genele doğru önemli katkılar sağladığı söylenebilmektedir.
Dolayısıyla internet teknolojisinin ve internet gazeteciliğinin sunduğu olanaklar ile bünyesin¬de taşıdığı potansiyellerin yerel basın açısından daha önemli bir hale geldiği değerlendirmesi yapılabilmektedir. Tabii ki, durumun belirtilen şekilde işlemesi için ana akım medyadan fark¬lılık gösterilmesi ve birtakım farklı niteliklerin taşınması da kaçınılmaz olmaktadır. Bu anlamda, internet ortamı ve internet gazeteciliği hem tüm insanlara alternatif medya konusunda olanaklar sunabilmekte hem de bulunduğu yörede faaliyet gösteren ve o yerin olaylarını, gelişmelerini, sorunlarını ele alarak işleyen yerel basının, bir taraftan internet ortamında yer alarak yöresinin sesini, kentinin dışına taşıyabilmesi, daha fazla sayıda insana ulaşma potansiyelini yakalayabilmesi ve diğer taraftan içinde bulunduğu coğrafi sınırları aşarak daha genel bağlamda yerini alması söz konusu olabilmektedir.

Çalışmada, internet gazeteciliğinin yerel basına sunduğu olanaklar ve Türkiye'de yerel basının internet gazeteciliği açısından niceliksel durumu betimlenmeye ve değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca çalışma kapsamında, yerel basının internet ortamındaki durumu bölgeler açısından bir karşılaştırma yapılarak değerlendirilmektedir. Çalışmada, yerel gazeteler, yerel haber portalları ile yerel haber siteleri aynı payda altında buluşturularak ele alınmaktadır. Araştırma, Kasım-Aralık 2006 tarihinde ger¬çekleştirilmiş olup, bununla sınırlı bulunmaktadır.
Yerel basının internet ortamındaki niceliksel durumu; Basın Yayın ve Enformasyon web sitesi, Çağdaş Gazeteciler Derneği web sitesi ve Medya-tr adlı web sitesinde yerel basının internet bağlantılarına ilişkin verilerin tek tek sınanması ve bu yolla elde edilen verilerin karşılaştırılması neticesinde tespit edilmiştir. Bu yöntem ile durum tespiti yapılırken, daha önce belirtildiği üzere yerel gazeteler, yerel haber portalları ve haber siteleri, yerel basın paydası altında birleştirilerek değerlendirilmiş¬tir.
Yerel basının internet ortamındaki durumunun bölgeler arası değerlendirilmeye çalışılmasında ise cari fiyatlarla kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla ve her bir bölge içerisine düşen illerin internet ortamında yer alan yerel basın sayısının toplamı baz alınmıştır. Bölgelerin sınıflandırılmasında da, Türkiye İstatistik Ku-rumu'nun web sitesinde yer alan sınıflandır¬madan yararlanılmıştır (gov.tr, 2007). Bu sınıflandırma, Avrupa Birliği Bölgesel İstatistik Sistemi'ne uygun karşılana¬bilir istatistiki veri tabanı oluşturulması ama¬cıyla ülke genelinde tanımlanan İstatistiki Böl¬ge Birimleri Sınıflandırması'dır. Söz konusu sınıflandırma, 3 düzeyden oluşmaktadır. Bu çalışmada esas alınan, Düzey 1 olmuştur. Dü¬zey 1 İstatistiki Bölge Birimleri 12 adettir ((araştirmacilar.org, 2007). Böyle¬likle bu kriterler çerçevesinde yerel basının internet ortamındaki durumu bölgeler arası bir değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Halil İbrahim Gürcan -Onur Bekiroğlu
Prof. Dr., Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi
* Arş. Gör., Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Untitled1.pdf (5,59 MB (Megabyte), 87x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
açısından, arası, basının, bölgeler, değerlendirme, gazeteciliği, genel, görünümü, türkiye'de, yerel, ınternet

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:52 .