Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İletişim Fakültesi > Radyo Televizyon Sinema > İnternet'in Gazeteciliğe Getirdiği Yenilikler

Radyo Televizyon Sinema hakkinda İnternet'in Gazeteciliğe Getirdiği Yenilikler ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]İnternet'in Gazeteciliğe Getirdiği Yenilikler-The Internet Brings Innovation To The Field Of Journalism Birçok elektronik iletişim teknolojisi gibi İnternet de gazeteciliği birçok yönden etkilemiştir. İnternet, gazetecilerin haber kaynaklarına ulaşmalarından haberlerin okuyuculara

Radyo Televizyon Sinema Radyo Televizyon Sinema Bölümü 1965 yılından bu yana görsel işitsel medyaya nitelikli mezunlar kazandırmanın ötesinde, Türkiye’deki medya çalışmaları alanına öncülük etmektedir.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.04.10, 10:50
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
İletiler: 450
grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.
Standart İnternet'in Gazeteciliğe Getirdiği Yenilikler

[coverattach=1]İnternet'in Gazeteciliğe Getirdiği Yenilikler-The Internet Brings Innovation To The Field Of Journalism
Birçok elektronik iletişim teknolojisi gibi İnternet de gazeteciliği birçok yönden etkilemiştir. İnternet, gazetecilerin haber kaynaklarına ulaşmalarından haberlerin okuyuculara sunulmasına, okuyucuların gazeteciler ile arasında olan iletişimine kadar pek çok şeyi değiştirmiştir. Hatta İnternet yeni bir gazetecilik türü olan, İnternet Gazeteciliği 'nin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu çalışmada, İnternet'in temel nitelikleri olan yöneşme, etkileşim ve eşzamansızlık üzerinde durula¬rak; İnternet 'in, gazeteciliğe getirmiş olduğu yenilikler vurgulanacak ve çevrimiçi yayınlanan ga¬zetelerin geleneksel yöntemlerle yayınlanan gazetelerden ayrıldığı noktalar belirtilecektir.

Like many other electronic communication technologies, the Internet has transformed the jour¬nalism profession in a number of ways. It has changed journalism in regards to the way journal¬ists are able to gain access to news sources, how journalists present news content to readers, and the degree and ease of communication between readers and journalists. Furthermore, the advent and expansion of the Internet has led to the appearance of a new type ofjournalism called Online Journalism. This article focuses in particular on how and to what extent such Internet features as convergence, interactivity, and asynchronicity have expanded and bettered the field of journalism, and in what respects online journalism differs from traditional journalism.

GİRİŞ
XIX. yüzyılın son çeyreğinden, yaklaşık olarak 1970'lerden itibaren bilgi ve iletişim teknolo¬jilerinde yaşanan gelişmeler gazetecilik alanın¬da da önemli değişimlerin yaşanmasına neden olmuştur. Çevrimiçi gazetelerin hızlı bir şekil¬de birçok unsuru içerisinde barındıran içeriği çevrimiçi ortamda yayınlayabilmesinin müm¬kün olabilmesi, çok sayıda gazeteciyi ve gazete sahibini bu alana çekmiştir. Dolayısıyla 1990'ların ortalarından itibaren, İnternet'i kul¬lanan medya kuruluşlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu süreç içerisinde geleneksel yöntemlerle yayın yapan gazete işletmeleri, yeni iletişim teknolojileri aracılığıyla gazetele¬rinin çevrimiçi sürümlerini İnternet ortamına taşımaya başlamışlardır. 1997 yılında NewsLink'in gerçekleştirdiği bir araştırma, dünyada 3.622 gazetenin çevrimiçi ortamda yayınlandığını gösterirken (Boczkowski 1999: 101-126); Newspaper Association of America 2002 yılında dünya çapında 5.000'den fazla günlük, haftalık ve diğer gazetelerin çevrimiçi ortamda yayınlandığını belirtmektedir.Birçok elektronik iletişim teknolojisi gibi İnternet de sahip olduğu teknolojik özellikler sebebiyle gazeteciliğe birtakım yenilikler ge¬tirmiştir. İnternet, gazetecilerin haber kaynakla¬rına ulaşmalarından haberlerin okuyuculara sunulmasına, okuyucuların gazeteciler ile ara¬sında olan iletişimine kadar pek çok şeyi de¬ğiştirmiştir. Hatta İnternet Gazeteciliği denilen, etkileşim (interactivity), çokluortam (multimedia) ve bağlantılı metin (hypertextuality) (Deuze ve Paulussen 2002: 237-245) nitelikleriyle diğer gazetecilik türle¬rinden ayrılan yepyeni bir gazetecilik türünün ortaya çıkmasına neden olmuştur. Dolayısıyla çevrimiçi ortamda yayınlanan gazeteler, sahip oldukları nitelikleri ile geleneksel yöntemlerle yayınlanan gazetelerden birçok noktada farklı¬laşmaktadır. Bu çalışmada, ilk olarak İnter-net'in tarihçesinden bahsedilerek bu teknoloji¬nin ortaya çıkışından günümüze kadar geçen süre içerisinde geldiği nokta ortaya konulacaktır. Daha sonra İnternet'in temel nitelikleri olan yöneşme (convergence), etkileşim ve eşzaman-sızlık (asynchronicity) üzerinde durularak; İnternet'in, gazeteciliğe getirmiş olduğu yeni¬likler ve çevrimiçi yayınlanan gazetelerin gele¬neksel yöntemler ile yayınlanan gazetelerden (kağıt üzerine basılan ve fiziksel olarak dağıtı¬lan) ayrıldığı noktalar belirtilecektir. Böylece çevrimiçi ortamda yayınlanan gazetelerin, ne tür bir temel üzerinde oturduğunun ortaya ko¬nulabilmesi mümkün olabilecektir.

Celalettin Aktaş
Dr. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg Convergence_fig02.jpg (51,0 KB (Kilobyte), 14x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Untitled2.pdf (2,97 MB (Megabyte), 73x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
gazeteciliğe, getirdiği, yenilikler, ınternet'in

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:58 .