Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İletişim Fakültesi > Radyo Televizyon Sinema > Yeni Risk Tanımlamaları Bağlamında Küresel Medya

Radyo Televizyon Sinema hakkinda Yeni Risk Tanımlamaları Bağlamında Küresel Medya ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Yeni Risk Tanımlamaları Bağlamında Küresel Medya-The Global Media Related To New Risk Definitions Özellikle 11 Eylül Saldırısı sonrası, değişimin kendisinin çoğunlukla risk olarak yaşantılandığına tanık olunmaktadır. Bu bağlamda, aşırı risk

Radyo Televizyon Sinema Radyo Televizyon Sinema Bölümü 1965 yılından bu yana görsel işitsel medyaya nitelikli mezunlar kazandırmanın ötesinde, Türkiye’deki medya çalışmaları alanına öncülük etmektedir.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.04.10, 06:42
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
İletiler: 450
grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.
Standart Yeni Risk Tanımlamaları Bağlamında Küresel Medya

[coverattach=1]Yeni Risk Tanımlamaları Bağlamında Küresel Medya-The Global Media Related To New Risk Definitions
Özellikle 11 Eylül Saldırısı sonrası, değişimin kendisinin çoğunlukla risk olarak yaşantılandığına tanık olunmaktadır. Bu bağlamda, aşırı risk algılamalarının küresel ölçekte medya dili ve söylemi aracılığıyla yeniden ve asılsız bir şekilde kurulduğu görülmektedir. Risklerle kuşatılmış bir dünya algılamasının, medya alanındaki savunucuları, güvenliği kutsayan ve risk almamayı öneren aşırı ihtiyatlı söylemleriyle, geçmişin çoğulcu kültürünü destekleyen sosyal ve bilimsel yeniliklerin tü¬müne ilişkin bir şüpheyi ayakta tutarak, gerektiğinde risk almanın ve kendi yaşamımız üzerinde kontrol sağlamanın olumsuzlandığı, güvenliğin tek tek bireysel çabalarla sağlanamayacak denli küresel boyutları ve sonuçları bulunduğu temalarını işlemektedirler. Küresel medyanın yeni risk tanımlamalarına yaptığı kavramsal katkılar da bu saptamaları doğrular niteliktedir: Bireysel güvenlik arayışlarıyla kendi yaşamı üzerinde söz sahibi olmaya ve kontrol sağlamaya çalışan kimselerin "mükemmeliyet kompleksi / saplantısı" tanısıyla damgalanmaları; aslında ana-babaları tarafından ihmal edilmiş çocuklar sorununu gizleme amacını taşıyan ve temelde Batı dünyasının "kendinden olmayan"a ve öteki'ye karşı pejoratif bakışını simgeleyen "tehlikeli ya¬bancı" söylemi; her tür sıra dışı ve insancıl duyarlığı kısaca "sendrom" olarak adlandırmak su¬retiyle, asıl sorunların gereği gibi tartışılmasını önlemeyi amaçlayan söylemsel ve ideolojik belir¬leyicilik; ve son olarak da, gerçekte bir dizi medyatik sansasyonel tutumun sonucu olarak toplum¬sal alanda yaratılmaya çalışılan "ahlaki panik", v.s... Bu çalışmada haber sosyolojisi bağlamın¬da küresel medya -yazılı, görsel, işitsel- ürünlerinin yukarıda altı çizilen hususlarda, eleştirel bakış açısından bir çözümlemesi yapılmaya çalışılacaktır.

The change, especially after the September 11 attacks, itself is often witnessed of as the risk. In this context, perceptions of over-risk have been reconstructed untruthfully through the language and discourse of media around the world. Supporters in the field of media in the perception of the world, surrounded full of risks, have been processing, with the deliberate discourse suggesting and blessing to take risk, the themes of global dimensions of and results of the security that cannot be secured through individual efforts, if they are needed, taking risk and individual control over our lives are negated, sustaining the suspicion on the supporting multi-culture of past and dealing all the social and scientific innovations in its place. The conceptual contributions of global media to these newly-established risk definitions justify such determinations: that those who try to control their own life are defined as people having perfection complex / obsession; the dangerous outsider discourse which aims to hide the issue of neglected children and symbolizes pejorative approach towards the other discoursal and ideological determinism, which aims to prevent issues from be¬ing assessed secondly by defining all humanistic and extraordinary sensitivities of simply "syn¬drome"; and finally the moral panic created within society as a result of a number of mediatic sensational attitudes. This study is intended to conduct a critical analysis of the global media products with respect to the matters mentioned above.

GİRİŞ
Uluslar arası kamuoyunda I.ve II. Körfez Sa¬vaşları olarak bilinen ve tarihsel olarak savaş dehşetine Vietnam Savaşı'ndan sonraki ikinci medyatik operasyonun eşlik ettiği küresel/ embedded gazetecilik olayında, medyatik söy¬lemin evrensel etik kurallarının da test edilişine tanık olmaktayız. Küresel medya, bu olayda, bir yandan tüm gezegende -temelde öteki'ne dair önyargı ve bilgi eksikliğinden kaynaklanan bir olgu olarak- insanlar arasındaki güven iliş¬kilerinin tükenişini derinlemesine ve ciddi bir sorun olarak çözümlemek yerine, yeni "sendrom"lar ve yapıntı "risk"ler biçiminde formüle ettiği, tüm dünyanın tehlikeli bir yer haline gelişi üzerine kurulu bir söylemin meş-rulaştırılmasına hizmet etmektedir.
Bu anlamda 11 Eylül sonrası oluşan yeni küresel enformasyon akışının asal niteliğini belirle¬yen olgu, politik manipülasyon uğruna gözden yitirilen ya da
harcanan gerçekliğin yeri doldu¬rulmaz boşluğunu simgelemektedir. Özellikle enformasyon toplumu bağlamında yeni bilgi ekonomilerinin (reklamcılık, sinema, danış¬manlık hizmetleri, psikiyatri, v.s.) doğuşu ve bilginin bizatihi bilgi üzerinde işlemde bulunması sonucu oluşan yeni üretim biçimi anlayışları, tüm yaşamı belirsiz, çok parçalı bir yapıya indirgerken; bütüne hâkim olma çabası içinde olan bazı girişimler de gitgide etkisiz hale gelmektedir. Burada, bilginin bilgi üzerinde işlemde bulunmasının ahlaki değer boyutu, bilgi yoluyla oluşan yargılar evreninin yine bilgi yoluyla kontrol edilmeye çalışılmasından oluşmaktadır. Bu son durumda, bilginin oto-diferansiyel (kendi kendine gönderme yapan) karakteriyle karşılaşılmaktadır. Enformasyon toplumu yapılanması içindeki medyanın bu verili konumuna, tüm dünyanın kontrol edile¬mez karanlık güçlerle çevrili, risk-yoğun duyumsanmasına yol açan 11 Eylül terörist saldırıları da eklendiğinde, medyatik söylem yoluyla kurulan yeni bir negatif küresel algılama paradigmasının doğuşuna tanık olunmakta¬dır.
Dünyaya ilişkin yargıların gitgide medyatik bilgi eksenli hale gelmesi, gündelik yargılarını medyatik söylemden derleyen devasa bir kitleyi su yüzüne çıkarırken; bilgi toplumunun yarattığı bir dizi yeni sosyo-psikolojik ihtiyacı da risk tanımlaması içine dahil etmiştir. Burada üzerinde durulması gereken en önemli husus, küresel düzeyde medyatik söylem yoluyla yapılandırılan yeni risk algılamalarına her koşulda belli bir tehdit ve korku kültürünün eşlik etmesi olgusudur. Denebilir ki, bu yö¬nüyle 11 Eylül, riskin tanımını küresel düzeyde genişletirken, aynı zamanda medyadaki yeni risk tanımlamalarının da meşruiyet zeminini geliştirmiştir.
Bu çalışmanın başlıca iki savı bulunmaktadır: ilki, söz konusu risk tanımlamalarının etkili ve uzun süreli bir medya denetiminin oluşturulmasına ne derece meşru bir zemin oluşturduğu; ikincisi ise, medyanın risk kavramını küresel düzeyde formüle etme biçimini ve bu formülasyonun ortaya çıkan yeni risk ve kaotik dünya algılamalarına ne derecede etkide bulunduğu konusudur. Medyatik risk tanımlamaları ile küresel düzeyde ortaya çıkan gerçek riskler arasındaki ilişki konusuna eğilirken, aynı zamanda küresel medyanın da değişen ideolojik görünümüne ışık tutmuş olacağız.

Hüseyin Köse
Yrd. Doç. Dr, Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg media-globalization.jpg (47,5 KB (Kilobyte), 17x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Untitled3.pdf (8,28 MB (Megabyte), 62x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bağlamında, küresel, medya, risk, tanımlamaları, yeni

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:51 .