Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İletişim Fakültesi > Radyo Televizyon Sinema > Kamuoyu Oluşum Sürecinde Basın-Siyaset Etkileşiminin Etik Açıdan Değerlendirilmesi: "Kıbrıs Müzakerelerinin Hürriyet Gazetesinde Sunumu

Radyo Televizyon Sinema hakkinda Kamuoyu Oluşum Sürecinde Basın-Siyaset Etkileşiminin Etik Açıdan Değerlendirilmesi: "Kıbrıs Müzakerelerinin Hürriyet Gazetesinde Sunumu ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Kamuoyu Oluşum Sürecinde Basın-Siyaset Etkileşiminin Etik Açıdan Değerlendirilmesi: "Kıbrıs Müzakerelerinin Hürriyet Gazetesinde Sunumu-Ethical Evaluation Of The Interaction Between Press And Politics In The Formation Of Public Opinion: Representation Of "Cyprus

Radyo Televizyon Sinema Radyo Televizyon Sinema Bölümü 1965 yılından bu yana görsel işitsel medyaya nitelikli mezunlar kazandırmanın ötesinde, Türkiye’deki medya çalışmaları alanına öncülük etmektedir.

Like Tree1Likes
  • 1 Post By grafx

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 03.05.10, 16:17
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
İletiler: 450
grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.
Standart Kamuoyu Oluşum Sürecinde Basın-Siyaset Etkileşiminin Etik Açıdan Değerlendirilmesi: "Kıbrıs Müzakerelerinin Hürriyet Gazetesinde Sunumu

[coverattach=1]Kamuoyu Oluşum Sürecinde Basın-Siyaset Etkileşiminin Etik Açıdan Değerlendirilmesi: "Kıbrıs Müzakerelerinin Hürriyet Gazetesinde Sunumu-Ethical Evaluation Of The Interaction Between Press And Politics In The Formation Of Public Opinion: Representation Of "Cyprus Debates" In Hurriyet
Kamuoyu oluşum sürecindeki etkisi nedeniyle basın, ortaya çıktığı tarihten bu yana yönetim biçimi ne olursa olsun her toplumsal yapıda kendi görüşlerini halka mal etmek isteyen siyasal aktörler tarafından her zaman ilgi odağı olmuştur. Günümüzde siyaset sahnesinin baş aktörleri olan siya¬sal partiler, doğrudan doğruya devlet iktidarını ele geçirmeyi hedeflemektedirler. Bu nedenle siyasal partiler -gerek iktidarda olsun gerekse muhalefette olsun- her zaman kamuoyunun desteği¬ni sağlamayı hedeflemektedirler. Bunu başarmak için bir araç olarak gördükleri basınla olan ilişkilerine de büyük önem atfetmektedirler.
Basın ve siyaset arasındaki bu etkileşim, demokrasi açısından oldukça önem taşımaktadır. Basının siyasete angaje olmasının, kamuoyunun sağlıklı oluşum sürecini engelleyeceği ve dolayısıyla de¬mokratik rejime büyük zararlar verebileceği tartışılmaktadır. Bu nedenle basın organlarının ve siyasal aktörlerin, tüm bu süreç boyunca görev ve sorumluluklarının bilincinde olarak etik değer¬leri muhafaza etmelerinin önemi vurgulanmaktadır. Siyasal aktörlerin, basın özgürlüğünün sağ¬lanması için gerekli yasal düzenlemeyi oluşturmasının, basın alanındaki tekelleşmeyi engelleyici önlemler almasının ve basın üzerinde herhangi bir yönlendirici etkiden kaçınmasının; basın or¬ganlarının ise, bu özgürlüğün halkın doğru bilgiye ulaşması anlamına geldiğini unutmadan, mes¬leki sorumluluk çerçevesinde herhangi bir çıkar ilişkisi gözetmeden değişik görüşlere bünyesinde yer vermesinin kamuoyunun sağlıklı bir şekilde oluşum sürecinde önem taşıdığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin gerek iç gerekse dış politikasında temel belirleyici unsurlardan biri olan Kıbrıs konusunda yaşanan ve kamuoyunda "Kıbrıs müzakereleri" olarak adlandırılan son gelişmelerin Hürriyet Gazetesi'nde sunumu incelenecek ve bu olay özelinde kamuoyu oluşum sürecinde basın siyaset etkileşimin etik açıdan değerlendirmesi yapılarak demokrasi açısından önemi irdelenecektir.

Due to its effect in the formation of public opinion, the press has always been the centre of atten¬tion since its emergence in history for political actors, who want to socialize their own opinion in any social structure whatever the polity is. Political parties, as the central figures of today's po¬litical stage, directly aim to gain power in the government. Thus, political parties - both in the government and in the opposition camp - always intend to receive public support. In this respect, they attach great significance to their relationship with the press, which they see as a tool to achieve this goal.
This interaction between the press and politics is critically important in terms of democracy. It has been argued that the engagement of the press to politics will hinder the healthy formation process of public opinion and therefore might interfere with the democratic regime. Hence, it has been emphasized that media and political actors should preserve ethical values recognizing their obli¬gations and responsibilities throughout this process. It is considered crucial for the healthy formation of public opinion that political actors establish the necessary legal arrangements for pro¬viding the freedom of press, take precautions for preventing the monopolization in press, and avoid any manipulating effect on the press; and that media embraces different opinions within the framework ofprofessional liability and without considering any conflict of interest. This study will scrutinize the representations in Hürriyet about the recent developments, which are named as "Cyprus Debates" by the public opinion, and which focus on the Cyprus issue as one of the fundamental determining factors in Turkey's internal and foreign politics. With this specific example, an ethical evaluation of the interaction between the press and politics in the
process of public opinion formation will be made by discussing the significance of this interaction in terms of democracy.

GİRİŞ
Kamuoyu kavramı, en genel ifadeyle tartışmalı bir konuda, karşılıklı etkileşim ve müzakere sonucunda genele egemen olan görüş olarak tanımlanmaktadır. Her toplumsal sistemde kamuoyunun varlığından söz edilebilmektedir. Ancak, değişik fikirlerin demokratik bir plat¬formda serbestçe tartışma imkanını sunması açısından, kamuoyunun sağlıklı bir şekilde oluşumu için en ideal rejim biçiminin demok¬rasi olduğu düşünülmektedir. Demokrasi sade¬ce bir yönetim biçimini değil, değişik fikirlere, farklılıklara hoşgörüyle yaklaşan kurumsallaş¬mış bir siyasal kültürü, bir yaşam biçimini de ifade etmektedir.
Demokratik rejimlerde basın, yönetilenlerle yönetenler arasında bir köprü vazifesi gör¬mektedir. Basın bir yandan siyasal iktidarın almış olduğu kararlar doğrultusunda halkı bilgilendirerek; diğer yandan da halkın bu konuda oluşan görüşünü yansıtarak kamuoyu¬nun oluşum sürecinde etkin bir rol üstlenmek¬tedir. Kamuoyu oluşum sürecindeki bu rolü nedeniyle basın her zaman siyasal aktörlerin ilgi odağı olmuştur. Siyasal iktidarı ele geçir¬meyi hedefleyen bu aktörler, bu amaç doğrul¬tusunda basınla yakın ilişki kurmaya çalışmış¬lardır. Ancak basın ve siyaset arasındaki bu etkileşimin, kamuoyunun sağlıklı bir şekilde oluşumunu etkilemesi beraberinde etik tartış¬maları getirmiştir.
Bu çalışmada ekonomi politik yaklaşımın öne sürdüğü basın-siyaset etkileşimi sonucu basının söyleminin siyasal iktidarın istek ve beklentile¬ri doğrultusunda şekillendiği savından hare¬ketle Doğan Medya Grubu'na bağlı Hürriyet Gazetesi'nin Türkiye'nin en önemli meselele¬rinden biri olan Kıbrıs konusundaki söylemin¬de nasıl bir paradigma değişimine gittiği, söy¬leminin siyasal iktidarın söylemiyle ne derece örtüştüğü ve bunun hangi stratejilerle gerçek¬leştirildiği incelenecektir ve bu doğrultuda basın siyaset etkileşiminin etik açıdan değer¬lendirmesi yapılarak demokrasi açısından öne¬mi irdelenecektir.

Onur Öksüz
Arş. Gör., Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg Public opinion.jpg (74,1 KB (Kilobyte), 17x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Untitled5.pdf (5,66 MB (Megabyte), 309x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
gazetesinde, hürriyet, müzakerelerinin, sunumu

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:57 .