Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İletişim Fakültesi > Radyo Televizyon Sinema > İsveç Sinemasından Bir Auteur: Ingmar Bergman Ve Yedinci Mühür

Radyo Televizyon Sinema hakkinda İsveç Sinemasından Bir Auteur: Ingmar Bergman Ve Yedinci Mühür ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]İsveç Sinemasından Bir Auteur: Ingmar Bergman Ve ***8220;Yedinci Mühür***8221;-An Auteur From Swedısh Cınema: Ingmar Bergman And ***8220;Seventh Seal***8221; Bu çalışmada İsveç***8217;in dünya sinemasına kazandırdığı bir usta olan Ingmar Bergman sineması,

Radyo Televizyon Sinema Radyo Televizyon Sinema Bölümü 1965 yılından bu yana görsel işitsel medyaya nitelikli mezunlar kazandırmanın ötesinde, Türkiye’deki medya çalışmaları alanına öncülük etmektedir.

Like Tree2Likes
  • 2 Post By grafx

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.10.10, 09:45
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
İletiler: 450
grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.
Standart İsveç Sinemasından Bir Auteur: Ingmar Bergman Ve Yedinci Mühür

[coverattach=1]İsveç Sinemasından Bir Auteur: Ingmar Bergman Ve ***8220;Yedinci Mühür***8221;-An Auteur From Swedısh Cınema: Ingmar Bergman And ***8220;Seventh Seal***8221;
Bu çalışmada İsveç***8217;in dünya sinemasına kazandırdığı bir usta olan Ingmar Bergman sineması, filmlerinin temaları çerçevesinde incelenmiş ve yönetmenin sinema tarihinde önemli bir yeri olan Yedinci Mühür filmi ele alınmıştır. Bu çerçevede Bergman sinemasına yön veren tematik özelliklerin, sembolik anlamlarla fazlaca yüklü olan Yedinci Mühür***8217;de de yer aldığı dikkati çekmektedir.
Bergman Sineması***8217;nı anlamak; onun aile ilişkilerini, yaşantısını, düşüncelerini anlamaktır. Çocukluk ve gençlik yıllarında yaşadıkları, daha sonra filmlerini tümüyle etkileyecek olan Bergman, kendine ait film dili, yarattığı mizansenler ve filmlerinin temalarıyla bir auteurdür ve birçok yönetmeni film dilini oluştururken etkilemiş, onlara esin kaynağı olmuştur. 1956 yapımı olan bu film, gerek sinematografik özellikleri, gerekse senaryosu açısından günümüzde de dünya sinemasının başyapıtları arasındadır.

In this study Ingmar Bergman***8217;s cinema who***8217;s an auteur from Swedish Cinema is analysed about their themes and Seventh Seal which is a film of director and very important in world cinema history dealed with. According to this, Bergman***8217;s cinema which***8217;s shaped with thematic characteristics were took place at also Seventh Seal which***8217;s full of symbolic meanings is captured attention.
To understand Bergman***8217;s cinema is to understand his family relations, his life and his thoughts.
Bergman***8217;s films were influenced by his life in childhood and youth entirely and Bergman is an auteur with his film language, mise en scene which he built and the theme of his films. He affected many director while they build their film language and he is afflatus source for them. This film which was made in 1956 with cinematographic properties and also it***8217;s script, is still one of the masterpiece***8217;s of world cinema.

GİRİŞ
Bu makalenin amacı, Ingmar Bergman sinemasını tematik özellikleri çerçevesinde ele almaktır.
Bu bağlamda makalede, Bergman***8217;ın sinemasıyla ilgili Türkçe ve İngilizce kaynaklar taranmış ve bu çerçevede yönetmenin önemli filmlerinden biri olan Yedinci Mühür filmi incelenmiştir. Ingmar Bergman***8217;ın 1956 yapımı olan Yedinci Mühür, gerek sinematografik özellikleri, gerekse senaryosu açısından günümüzde de dünya sinemasının başyapıtları arasındadır.
Ingmar Bergman***8217;ın bir yönetmen olarak kendisini nasıl tanımladığı noktasından hareket ederek konuyu değerlendirmek çalışma için bir çıkış noktası oluşturacaktır: ***8220;Kimi zaman bir film yönetmeni olmak, özel bir mutluluğa dönüşür.
Daha önce provası yapılmamış bir ifade kendiliğinden ortaya çıkar ve kamera o ifadeyi yakalar. İşte bugün de tam öyle oldu. Hazırlıksız ve provasız, Alexander***8217;ın rengi soluyor ve yüzünde müthiş bir acı beliriyor. Kamera tam o anı donduruyor. Elle tutulamaz, kavranılamaz bu acı ancak bir iki saniye gözüküyor ve bir daha da hiçbir zaman geri gelmemek üzere silinip gidiyor. Böylesi bir acıyı o yüzde ne daha önce ne de daha sonra görmüştük, ama film şeridi tam o ***8220;an***8221;ı yakalamıştı. Bence, günlerce, aylarca süren, önceden belirlenmiş, disiplinli çalışmalarımızın karşılığı işte bu andır. Kim bilir belki de ben bu kısacık anlar için yaşıyorum. Bir inci avcısı gibi...***8221; (Bergman 1990: 75).

Aslı Ekici
Arş. Gör., Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi.
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg seventh_seal1_rgb.jpg (43,2 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Untitled17.pdf (2,95 MB (Megabyte), 130x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
auteur:, bergman, ingmar, mühür, sinemasından, yedinci, ısveç

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 04:47 .