Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İletişim Fakültesi > Radyo Televizyon Sinema > Görsel / İşitsel Bir Dil: Video Klip

Radyo Televizyon Sinema hakkinda Görsel / İşitsel Bir Dil: Video Klip ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Televizyon bir sanat dalı değil. Ama televizyonun yarattığı kendine özgü sanatlar var: Video Art ve Video Klip. Video klip, sinema, televizyon, video, bilgisayar görselliğinin müzikle bir bireşimi. Bir müzik parçasına

Radyo Televizyon Sinema Radyo Televizyon Sinema Bölümü 1965 yılından bu yana görsel işitsel medyaya nitelikli mezunlar kazandırmanın ötesinde, Türkiye’deki medya çalışmaları alanına öncülük etmektedir.

Like Tree1Likes
  • 1 Post By grafx

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 17.10.10, 14:17
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
İletiler: 450
grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.
Standart Görsel / İşitsel Bir Dil: Video Klip

[coverattach=1]Televizyon bir sanat dalı değil. Ama televizyonun yarattığı kendine özgü sanatlar var: Video Art ve Video Klip. Video klip, sinema, televizyon, video, bilgisayar görselliğinin müzikle bir bireşimi. Bir müzik parçasına reklam amacıyla hazırlanan video klip, izleyene -kimi başarılı örnekleriyle- estetik duygular da veren görsel / işitsel bir anlatım dili.
Video klip 'e uzanan geçmiş, değişik yapım biçimleri genellemesine bir bakışla anlatıldığı bu çalışma¬da, ağırlık noktası, kimi dramatik özellikleri nedeniyle Öyküsel (Concept) Video Klip'tir. İçerik/biçim çözümlemesiyle ile gelecekte video klip 'e ya da kısa filme yönelecek gençlere bu görsel anlatım dilinin kimi özellikleri açıklanır.

Television is not an art form. But, television has its own unique, artistic and different forms and formats: Video Art and Video Clip. Produced as a commercial, video clip which is a combination of music and form, with its successful examples, it is a language providing aesthetic tastes to audiences. Within the helps of the art forms, collectivity of cinema, television, video, computer technology, it is a language of daily experiences.
Broader perspective aims to help younger generations with its content/context specialities who plan to join video clip and short film experiences.
GİRİŞ
İnsan ile iletişimin gelişim ve değişimi arasında bir koşutluk var. Bu koşutlukla, insansal duygu¬lar, doğada varolanlar, günlük yaşam içinde aynı çizgide buluşturularak, değişik alanlarda, değişik yöntemler/simgeler kullanılarak sağlıklı iletişim kurulması sağlandı. Beden dili, çizgi, sözcükler, harf, rakam, nota... Bu simgeler gelişim ve deği¬şimle birlikte, bilim ve sanat dillerini oluşturdu: yazın dili, müzik dili, oyun dili, sinema dili... Müzik... varolduğu günden bu yana insanoğlunun hiçbir ayrım gözetmeksizin, her yerde ilgiyle dinlediği, iletilerini doğrudan veren evrensel bir dil... Şimdilik burada duralım ve konuyu bütün¬leştirme adına, başka bir yönden sürdürelim.
Geçtiğimiz yüzyılda, teknolojinin, buna bağlı olarak endüstrinin gelişimi, günlük yaşama eko¬nomik, toplumsal, kültürel gelişim ve değişimleri de birlikte getirdi. Yadsınamaz bir biçimde yara¬tıcılığın boyutlarını artırdı bu ivme. Üretim...
buluşlar... beğenilerin çoğullaşması... Sonuçlar¬dan biri bu...
Diğer bir sonuç... hızlı gelişim ve değişimin ge¬tirdiği sorunlar : Karşıt değişik düşünce, görüş ve duygular. aykırı beğeniler. çeşitli arayışlar ve beklentiler... Çağdaş insanın anlayışını bile aşan bir gelişim... Bu oluşumun adı ise, İkinci Dünya Savaşı sonrası ABD'de filizlenen, Batı Avru¬pa'da gelişen Postmodernizm. Amaç, herşeyi (eski-yeni, sıradan-seçkin) aynı değer düzlemine çekmek, seçkin sanatla popüler sanat arasındaki ayrılıkları ortadan kaldırmak... Ama seçkinci kültür karşısında tüketim toplumunun, tüketim ağırlıklı kültürüne yönelik olarak... Minimal Sa- nat'ın nesnel, soyut, anonim, her yerde rastlanı¬lan yalınlığından ve aşırı biçimciliğinden sıyrıl¬maya çalışan, kalıcılığı olmayan bir sanat... Dil¬bilim ve felsefenin verilerinden yararlanan, başat anlatım biçimi derleyicilik (eklektizm) ve karma biçimlerde sunumlar... Sanatçının görevi süreci başlatmak ve sonuçlarını beklemek...
Şimdi konuya bir başka yönden bakalım. Tele¬vizyon, diğer araçlara oranla büyük izleyici kitle¬sine seslenen, çağın başat iletişim aracı... Şu an¬daki konumuyla, toplumdaki yeri diğer araçlar¬dan daha önde... Teknolojisi geliştikçe daha da yaygınlaşan, sınırları kaldıran bir kitle iletişim aracı
1960'lı yıllara dek -kendi dilini yaratmadan önce- varolan sanatın (özellikle sinemanın) malzeme, teknik, biçim ve biçemlerinin birçok özelliğinden yararlandı televizyon. Programlar üretti.
1970'li yıllarda video kayıt aygıtının geliştirilme¬siyle, 'Film Tekniği Çağı 'ndan 'Video Tekniği Çağı 'na geçti televizyon (Kılıç 1989: 137). Video teknolojisi, kayıt ve depolama boyutlarıyla hem ekonomi, hem zaman açısından büyük yararlar getirdi televizyon yapımlarına. Video ile, görsel iletişim biçim ve biçemi, diğer görsel iletişim araçlarının aleyhine geliştirirken, televizyon, kendine özgü dilini oluşturmaya başladı.
1982 sonrasında toplumsal/kültürel değişim ve gelişimler, televizyon/video teknolojisindeki hızlı gelişim, gerçek dünyada olmayan görüntüleri üreten bilgisayarın televizyon ve video teknoloji¬sine girmesi... özel efektlerin bilgisayarla yapıla¬bilme kolaylığı... ve anlatıya katılması... televiz¬yonun anlatım olanaklarını daha da geliştirdi. Televizyon, pop müzikte yaşanan patlama ile birlikte popüler kültürün verilerinden, düşünsel yaratının olanaklarından, yukarıda sıralanan tek¬nik üstünlükten yararlanarak kendi teknolojisine uygun, en uç örneklerinin sergilendiği yeni bir biçim ve biçemi geliştirdi: Seyirlik müzik ya da video klip'ti gerçek ve yapay imgelerin kaynaştı¬ğı yeni anlatım/iletişim biçimi... Müzik, yalnızca dinlenir değil, izlenir oldu aynı zamanda. Popü¬ler müzik, teknolojik her türlü yeniliği deneme fırsatını özellikle 'video klip 'lerde buldu. Popüler müziğin videoda yer almasının en büyük nedeni teknolojik olduğu kadar, tecimsel.
Önemli bir iş alanı video klip sektörü bugün. Sayısı her geçen gün artan, yirmi dört saat video klip yayınlayan televizyon kanalları, kimileri için yaşamın bir parçası, kimileri için uykusuz gecele¬rin dostu. "Şu ya da bu grubun son şarkısını dinledin mi?" yerine, "Şu ya da bu grubun son video klip 'ini izledin mi? " sorusu daha gündem¬de. Video klip'in bu kadar benimsenmesi, kitle iletişim araçlarından televizyonun, gazetelerin ve internet'teki on binlerce sitenin kliplerle yakın ilgi içinde olmasından. Müzik dergilerinde en çok satan albümler listesinin yanında 'en çok izle¬nenler' olarak kendine yer bulmasından. Video klip, başarılı ve başarısız ürünleriyle yalnızca televizyonlarda değil; konu çeşitliliği ile, her yaştan, sınıftan insanı kendisine bağlayan -yaşamın ayrılmaz bir parçası durumuna gelen- bir çok internet sitesinde de yer buldu... Binlerce site, video kliplere ayrılmış durumda. Bu sitelerin herhangi birinde, istediği parçayı indirip, rahat¬lıkla izleyebilme şansı var kişinin. Cep telefon şirketleri de bu ilgiye kayıtsız değil. (Bu denli yaygınlaşmadığı dönemlerde, 'Senaryo Uygula¬ma Dersi 'min birkaç haftasını başarılı video kliplerin içerik / biçim çözümlemesine, video klip senaryosu yazımı çalışmasına ayırmam uzak gö¬rüşlülük değildi. Varolan ve giderek gelişen bir gerçek vardı.)
Bugün, artık her yeni günde, parlayan yeni bir sanatçının (!) ya da ünlü bir şarkıcının albümü¬nün satış şansının artması için, şarkılarının yal¬nızca radyolarda yayınlanması yeterli değil. Şar¬kıların video klip olarak televizyonlarda göste¬rilmesi gerek... Müzik yapım şirketleri -kaset ya da CD- piyasaya yeni bir albüm sürerken, albüm¬de -hit olacağına inandıkları- parçalardan birinin video klip'inin de aynı anda televizyonlarda gösterime girmesi, satışı artırma çabasından baş¬ka bir şey değil.
"Video klip... Pop müzik... İnternet... Yaşamımı¬za son yıllarda hızla giren üç kavram. Üstelik bu üçlü günlük yaşamımızda oldukça önemli yerlere sahip. Pop müzik ve ardından video klip sektörü ekonomik olgunluğa hızla ulaştı." (Sümer 1999). Müzik ve görüntü, müzik endüstrisinde bir bütün artık.

Feridun Akyürek
Doç. Dr., Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi,
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg cinema and television.jpg (114,4 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf index.pdf (333,5 KB (Kilobyte), 84x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dil:, görsel, klip, video, ışitsel

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 21:52 .