Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İletişim Fakültesi > Radyo Televizyon Sinema > Uygur sineması ve Tanrıdağ Film Stüdyosu

Radyo Televizyon Sinema hakkinda Uygur sineması ve Tanrıdağ Film Stüdyosu ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Uygur sineması ve Tanrıdağ Film Stüdyosu-Uigur cinema and Tanrıdağ Film Studio Bu makalede, Türkiye***8217;de az bilinen Uygur sineması hakkında temel bilgiler verildi. Bu yolla, Uygur sinemasının ve Çin politikasını yansıtan

Radyo Televizyon Sinema Radyo Televizyon Sinema Bölümü 1965 yılından bu yana görsel işitsel medyaya nitelikli mezunlar kazandırmanın ötesinde, Türkiye’deki medya çalışmaları alanına öncülük etmektedir.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 30.11.10, 10:01
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
İletiler: 450
grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.
Standart Uygur sineması ve Tanrıdağ Film Stüdyosu

[coverattach=1]Uygur sineması ve Tanrıdağ Film Stüdyosu-Uigur cinema and Tanrıdağ Film Studio
Bu makalede, Türkiye***8217;de az bilinen Uygur sineması hakkında temel bilgiler verildi. Bu yolla, Uygur sinemasının ve Çin politikasını yansıtan Tanrıdağ Film Stüdyosu***8217;nun geçmişi ve şimdisi, başarıları ve karşılaştığı sorunlar hakkında Türkiye akademisindeki okuyucular hem bilgilendirilmeye çalışıldı hem de akademisyenlerin Uygur ve Orta Asya ülkelerindeki iletişim konusuna eğilmeleri gerektiği vurgulanmaya çalışıldı. Makale için kullanılan gerekli veriler Çince ve Rusça dahil, var olan kayıtlı/yazılı bilgi birikimine başvurularak toplandı ve değerlendirildi.
Makalenin ana bulgusuna göre, Uygur sineması ve Tanrıdağ Fim Stüdyosu, tarihsel olarak geç ve güç bir başlangıç yaptı ve filmsel içeriğin karakteri bazında ciddi gelişme ve dönüşümler yaşadı. Uygur sinemasının olanakları giderek artarken aynı zamanda zorlukları da artmaktadır.

This article was designed to provide fundamental knowledge about the Uigur sinema that is not known in Turkey. By doing so, it was aimed at enabling Turkish academicians and readers with gaining information about the historical background, development, success and problems of Uigur cinema and Tanrıdağ Film Studio. It was also thought that this article may be a first attempt to drive attention of Turkish scholars to the cinema in Uigur and Central Asian republics. Necessary information for the preparation of the article was collected by means of using written documents in Russian and Chinese about the subject under discussion. Uigur cinema made historically difficult start and faced with development problems along with the character of cinematic content. Better prospects for the development as well as serious constraints still prevail.
GİRİŞ
İlk sinema filmi 1894 senesinde çekildiğinden bu yana sinema sektörü inanılmaz derecede gelişmeler göstermiştir. Bu dev sektör milyonlarca insana hitap edebildiği için her zaman bir propaganda aracı olarak kullanılmıştır.
Dünya sinema pazarını tekelinde tutan Hollywood yapımı filmlerde misyonerlik propagandasını, ABD propagandasını çok başarıyla yürütmüştür.
Yani, anlaşılan tarafsız bir şey olmadığı gibi sinema sanatı da bundan müstesna olamamış, baskın güçler için hizmet etmiştir. Bunun gibi geçen yüzyılın 30***8217;lu yıllarında meydana gelen Uygur sineması da geçirdiği tarihi süreçler boyunca farklılıklar göstermiştir. Kimi zaman özgürlüğünü yaşamışsa da, kimi zaman Çin***8217;in Uygur Türklerine yürüttüğü baskıcı politikasının aracı olarak kullanılmıştır. Bu makalede Uygur sinemasının Çin***8217;in propaganda aracı olarak kullanılması üzerinde durulacak ve değişik siyasi süreçlerde nasıl bir değişim gösterdiği irdelenecektir. Böylece Türkiye***8217;de pek bilinmeyen Uygur sinemasının geçirdiği süreçler ve bugünkü durumuyla ilgili olarak okuyuculara katkı sağlanmış olacaktır.
Bir milletin sinemasını, tarihi gelişimini bilmek için öncelikle o milletin kültürel yapısı, siyasal ve sosyal yapısından haberdar olunmalıdır. Dolayısıyla çalışmanın başında Uygur Türklerinin kim olduğu, Uygurların siyasal ve sosyal yapısının ne olduğu ve Doğu Türkistan***8217;daki Çin politikaları anlatılmıştır. Uygur Türklerinin sinema sanatı tarihi süreç içerisinde gelişmiştir. Dünyada olduğu gibi Çin sınırları içerisinde bulunan Doğu Türkistan***8217;da yaşanan toplumsal, siyasal, ekonomik gelişmeler, Uygur sinema sanatını da en az diğer alanlar kadar etkilemiştir. Buna bağlı olarak, o dönemlere göre Uygur sinema filmlerinin konuları, içerikleri, temaları da değişmiştir.

Adile Abdulahat
Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Mezunu.
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg cinema and television.jpg (114,4 KB (Kilobyte), 7x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2.pdf (358,5 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
film, sineması, stüdyosu, tanrıdağ, uygur

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:46 .