Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İletişim Fakültesi > Halkla İlişkiler ve Tanıtım > Bilişim Toplumuna Geçiş Sürecinde Bilgi Yönetimi Yaklaşımı

Halkla İlişkiler ve Tanıtım hakkinda Bilişim Toplumuna Geçiş Sürecinde Bilgi Yönetimi Yaklaşımı ile ilgili bilgiler


20. yy.'ın ortalarında bilgisayar ve iletişim alanlarında başlayan teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya çıkmaya başlayan ekonomik ve toplumsal gelişmeler artık endüstri çağının kapandığını ve yeni bir çağa girildiğini göstermektedir.Günümüzde sanayi toplumunun

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, bu alanda yetişmiş işgücü sağlamak ve araştırmalar yapmak amacıyla oluşturulmuştur. Bölüm, gelişen iletişim ortamında önem kazanan halkla ilişkiler, tanıtım, reklamcılık, kamuoyu araştırmaları konularında verdiği eğitimle bu alanlara katkıda bulunmaktadır.

Like Tree1Likes
  • 1 Post By grafx

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 30.03.10, 11:58
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
İletiler: 450
grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.
Standart Bilişim Toplumuna Geçiş Sürecinde Bilgi Yönetimi Yaklaşımı

20. yy.'ın ortalarında bilgisayar ve iletişim alanlarında başlayan teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya çıkmaya başlayan ekonomik ve toplumsal gelişmeler artık endüstri çağının kapandığını ve yeni bir çağa girildiğini göstermektedir.Günümüzde sanayi toplumunun teknolojileri ile gerçekleştirilen maddi üretim yerine bilişim toplumunda bilgisayarlara ve bilişim teknolojilerine dayalı bir üretime geçilmektedir. Bilginin kullanımı arttıkça üretim yapısı da değişmekte, bilgi; işgücü ve sermayeden de 'önemli bir faktör olarak üretime girmektedir. Bilişim toplumunda en 'önemli unsur bilginin kendisi olmaktadır. Bilgi, gelişen bilişim ve iletişim teknolojileri ile hem daha çok artmakta hem de bilgiye erişim gittikçe daha da kolaylaşmaktadır. İnsanlar daha çok enformasyon temelli ürünler kullanmaktadır. Teknoloji ürünlerinin yenilenme süreleri gittikçe kısalmakta, ürün sayısı ve çeşitliliği gittikçe artmaktadır. Bilişim şirketleri için hızlı olmak, doğru ve yeni ürünleri üretmek, satmak gittikçe daha da zorlaşmaktadır. Ayrıca rekabetin artması, küreselleşme şirketleri yeni arayışlara yöneltmiştir. Bilgi yönetimi birçok farklı disiplinle ilişkilidir ve halen gelişim aşamasındadır. Bu gelişim aşamasında bilginin özelliklerinden dolayı kuramsal çalışmalarda ve geliştirilen bilgi yönetimi sistemlerinde farklılıklar görülmektedir. Bunun en temel nedenin bilgi ve bilgi yönetimi için kabul edilen tanımlar olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, bilişim çağında bilgi yönetimi yaklaşımının önemini ortaya koymak için bilgi yönetimi literatüründe farklı perspektiflerden bilgi kavramı, bilgi yönetiminin tanımları ve bilgininin sınıflamaları irdelenmekte ve incelenmektedir.

Economic and social evolution following the developments in computer and communication fields which has started in the middle of 20th century, shows that the industrial era has come to end and a new era has rised. Currently, the production based upon computers and information technologies have been taking place of manufacturing style of industrial societies. Structure of production changes as the usage of knowledge increases and knowledge participates in production as a more important element than labor and capital. Knowledge is the main element of the informational societies. As information and communication technologies develop, amount of knowledge increases and access to knowledge gets easier. People tend to use products based on information. Renovation period of technological products are getting shorter while the amount and diversity of products increase. It is getting more and more difficult for the companies working in the area of information technologies, to be fast, to produce the right and brand new products and to sell these products. In this work, knowledge management approach will be studied in a conceptual manner and some definitions of knowledge, classifications of knowledge and some definitions of knowledge management in literature will be introduced to point out the significance of knowledge management in information society.
images.jpeg
GİRİŞ
İkinci Dünya Savaşını izleyen yıllarda, teknolojideki ilerlemeler sonucu Tarım ve Sanayi Toplumlarını yeni bir aşamaya gelmiştir. Jet motoru, roketler ve uzaya gidiş; atom bombası, nükleer enerji ve termonükleer enerji çalışmaları; plastikler; tıpta olan gelişmeler; televizyon ve dünya çapında yaygın telefon servisi; transistor, tümleşik devreler, mikro işlemciler, yoğun yarı-iletkenler ve yazılım. Tüm bu gelişmelerin sonucunda, dünyada yeni bir teknolojik devrim yaşanmaktadır. Bilgi Devrimi diye adlandırılan bu ikinci teknolojik devrim ABD'de başlamış ve hızla Japonya'ya sıçramış durumdadır. Batı Avrupa ise bu devrimi yakalama çabasındadır (Ceyhun, 1997:2).
1980'li yıllarda kullanıla gelen kavramlar alt üst olurken değişik sanılan alanların birleştiği görüldü. Bunun sonucu, yeni yüzyıla girerken sanayileşme sürecini tamamlamış ülkelerin bir bölümü de, sanayi ötesi toplum ya da Bilgi Toplumu diye adlandırdıkları yeni bir toplum yapısını oluşturmaya başladılar. Bilgi Devrimi sonucunda bilginin toplanması, işlenmesi ve dağıtılmasının, tüm üretim biçimlerini, ilişkilerini ve bunlara ek olarak günlük yaşantıyı sürdürme tarzlarını tümü ile değiştirmeye başlamıştır (Ceyhun, 1997:2).
Tarıma dayalı geleneksel toplum yapısından sanayi toplumuna dönüşüm uzun yıllar almıştı. 100 yılı aşkın bir dönem içinde sanayi toplumunun yapısı kurumlaşıp oluşmuştu. Oysa ki, bilgi toplumu daha, ilk 10 yılında önemli ve çok köklü değişiklikler getirmiştir. Her ne kadar bilgi toplumunun yapı ve kurumları henüz oluşum ve şekillenme aşamasında ise de, gelecekteki alabileceği yapılaşma biçimleri bugünden kısmen belirginleşmiştir (Erkan, 1997: 11).
Ortaya çıkan teknolojik gelişmeler sonucunda, bir ülkenin gelişmişlik düzeyi eskiden ürettiği çelik ve enerji miktarı ile ölçülürken artık; enformasyon teknolojisini oluşturan mikroelektronik, telekomünikas¬yon ve bilişim teknolojilerinin imkanları ile elde edilen, işlenen, iletilen, saklanan, bilgi miktarı ile ölçülmeye başlanmıştır. Teknoloji alanında görülen hızlı gelişmeler sanayiden eğitime birçok farklı alanda iş yapma tarzlarında, toplumsal hayatta, gündelik yaşamda köklü değişikliklerin yaşanmasına neden olmaktadır.

Dr.,Ahmet AĞIR
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf index9.pdf (339,9 KB (Kilobyte), 217x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bilgi, bilişim, geçiş, sürecinde, toplumuna, yaklaşımı, yönetimi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:30 .