Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İletişim Fakültesi > Gazetecilik > Gazetecilik Baskı Teknikleri

Gazetecilik hakkinda Gazetecilik Baskı Teknikleri ile ilgili bilgiler


AÇIKLAMALAR ...ii GİRİŞ ...1 ÖĞRENME FAALİYETİ- 1 ...3 1. ...KARANLIK ODA UYGULAMASI ...3 LLKaranlık Oda Malzemeleri ...3 1.1.1. Siyah-Beyaz Film Banyo Malzemeleri ...5 1.1.2.Renkli Film Banyo Malzemeleri ...8 1.1.3. Dia

Gazetecilik Gazetecilik Bölümü, haber medyasında çalışacak gençlere genel kültür kazandırmayı, iletişim ve kitle iletişimi kuramlarındaki çağdaş gelişmeleri aktarmayı ve bu bilgiler ışığında öğrencilerin çeşitli uygulamalar gerçekleştirmesini amaçlamaktadır.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 14.03.10, 15:07
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Gazetecilik Baskı Teknikleri

AÇIKLAMALAR ...ii
GİRİŞ ...1
ÖĞRENME FAALİYETİ- 1 ...3
1. ...KARANLIK ODA UYGULAMASI ...3
LLKaranlık Oda Malzemeleri ...3
1.1.1. Siyah-Beyaz Film Banyo Malzemeleri ...5
1.1.2.Renkli Film Banyo Malzemeleri ...8
1.1.3. Dia Pozitif Banyo Malzemeleri ...9
1.2.Siyah-Beyaz ve Renkli Filmler ...13
1.2.1.Filmlerin Yapısı ...13
1.2.2.Film Türleri ...14
1.2.3. Film Banyosu ...18
1.3.Film Baskısı ... 23
1.3.1. Siyah-Beyaz Film Baskısı ... 23
1.3.2.Renkli Film Baskısı ...28
1.3.3.Dia PozitifFilmden Baskı Yapmak ... 30
1.4. Mini Lab ile Baskı ...30UYGULAMA FAALİYETİ ...35DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ ...36ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME ...37
ÖĞRENME FAALİYETİ- 2 ...38
2. ...DİJİTAL BASKIDA KULLANILAN MALZEMELER ...38
2.1. ...Bilgisayarda Dijital Baskı Programları ...392.1.1 .Dijital Görüntüleri Bilgisayara Kaydetme Programları ...392.2. Dijital Baskı Yapabilen Yazıcılar ...402.3. Dijital Yazıcılarda Kullanılan Baskı Kâğıtları ...442.4. Dijital Sistemle Baskı Teknikleri ...45
2.4.1. Print Dock Baskı Tekniği ...45
2.4.2.Basit Yazıcılarla Baskı Tekniği ...45
2.4.3.Ofis Tipi Yazıcılarla Baskı Tekniği ...46
2.4.4.Mini-lab ile Baskı Tekniği ...46
UYGULAMA FAALİYETİ ...49DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ ...50ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME ...51
MODÜL DEĞERLENDİRME ... 52
CEVAP ANAHTARLARI ...53
KAYNAKÇA ...54

AÇIKLAMALAR
KOD
213GIM156
ALAN
Gazetecilik
DAL/MESLEK
Foto Muhabirliği
MODÜLÜN ADI
Baskı Teknikleri
MODÜLÜN TANIMI
Analog sitemle çekilen fotoğrafların film banyo ve baskısı ile dijital sistemde çekilen fotoğrafların kuralına uygun olarak baskısının yapılmasıyla ilgili bilgi ve becerilerin kazandırıldığı öğrenme materyalidir.
SÜRE
40/24
ÖN KOŞUL
Fotoğraf makineleri modülünü almış olmak
YETERLİK
Baskı yapmak
MODÜLÜN AMACI
Genel Amaç: Bu modül ile gerekli ortam sağlandığında, analog sisteme göre film banyo ve kart baskısı ile dijital sisteme göre çekilmiş fotoğrafların istenilen nitelikte çıktılarını alabileceksiniz. Amaçlar
1. ...Analog sisteme göre çekilen fotoğrafların
banyo ve baskısını yapabileceksiniz.
2. ...Dijital sistemle çekilen fotoğrafların fotoğraf
kartına baskısını istenilen nitelikte
yapabileceksiniz.
EĞİTİM ÖĞRETİM ORTAMLARI VE DONANIMLARI
Ortam: Fotoğraf çekim stüdyosu, renkli ve siyah-beyaz banyo ve baskı yapılabilen tam donanımlı karanlık oda, bilgisayar ve foto yazıcılar gibi kendi kendine ve grupla çalışabileceğiniz tüm ortamlar. Donanım: Fotoğraf stüdyosu, tam donanımlı karanlık oda ve foto yazıcılı bilgisayar atölyesi
ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
Modül içinde yer alan her öğrenme faaliyetinden sonra verilen ölçme soruları ile sınıf içinde oluşan tartışma ve karşılıklı fikir alışverişleri sonunda kendinizi ölçerek değerlendireceksiniz. Öğretmen, modül sonunda size ölçme aracı (uygulama, soru-cevap) uygulayarak modül uygulamaları ile kazandığınız bilgi ve becerileri ölçerek değerlendirecektir.

Analog sistemde siyah- beyaz ve renkli film banyo ederek, bunların baskılarını yapabileceksiniz.
A ARAŞTIRMA
Çevrenizde bulunan fotoğrafstüdyolarında karanlık oda donanımı bulunan stüdyoları ziyaret edip hangi cihazların bulunduğunu araştırınız. Karanlık odada siyah beyaz ve renkli film banyosunun nasıl gerçekleştiğini gözlemleyiniz Bu ortamlarda renkli ve siyah beyaz fotoğrafın baskı aşamasını takip ediniz. Gözlemlerinizi not ederek aldığınız bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

1. KARANLIK ODA UYGULAMASI

Gerek renkli gerekse siyah- beyaz fotoğrafçılıkta olsun karanlık oda uygulaması iki aşamada gerçekleşir. Bunlar aşağıda verilmiştir:
>Film banyosu
>Film baskısı
Bunların uygulamasını anlatmadan önce karanlık odada bulunması gereken malzemeleri tanıyarak başlayalım. Ardından, önce siyah- beyaz sonra da renkli film banyosunun aşamalarını uygulamalı olarak görelim:

1.1.Karanlık Oda Malzemeleri
Çekimden sonra fotoğrafın ikinci aşaması karanlık oda uygulamasıdır. Anlık bir görüntüyü fotoğrafa dönüştürmek, bir filmi pozlamakla başlar. Aslında pozlanmış bir filmle, pozlanmamış bir film arasında fark yoktur; resim orada olmasına rağmen, hâlâ gizli bir şekildedir. Ortaya çıkarmak için, film banyo edilmelidir.
Banyo, filmi negatife dönüştürür. Negatif ise fotoğrafın asıl formuna baskı yolu ile dönüşür. Fotoğraf tekniği usullerinin önemine gelince, daha iyi negatif, daha iyi baskı demektir.
Filmlerin banyo ve baskılarını kusursuz yapabilmek için, kullanacağımız karanlık odanın tam donanımlı ve ihtiyaçlarımıza cevap verecek nitelikte olması gerekmektedir. Yani yapacağımız işlem banyo ise banyo malzeme ve kimyasallarının eksiksiz olması gerekir. Aynı şekilde baskı için de kullanacağımız malzeme ve kimyasalların, tekniğine uygun olarak hazırlanmış olması gerekir.
Bu açıklamadan sonra karanlık odayı tanıyalım.
1.JPG
Karanlık odayı; "Her türlü fotoğrafik işlemlerin rahatlıkla yapılabileceği, agrandizör, banyo makineleri banyo kimyasalları vb. gibi malzemelerin olduğu, ışıktan yalıtılmış oda" olarak tanımlayabiliriz.
Basit olarak hazırlanan ve geçici olarak kullanılan karanlık odaları daha çok siyah-beyaz film banyo ve baskısı için kullanabiliriz. Evimizin banyosunu, çatı aralığını veya kilerimizi ışıktan arıtarak karanlık odaya dönüştürebiliriz. Renkli banyo ve baskılar daha fazla bir donanım gerektirdiğinden sürekli karanlık oda kullanılmasında yarar vardır.
Bu işlemlerin kusursuz yapılabilmesi için karanlık oda olarak hazırlanan ortamın gerekli donanım ve özelliklere sahip olması gerekir. Öncelikle (adından da anlaşıldığı gibi) kontrollü ışıklandırma gerekir. Bunu test etmek için şöyle bir yöntem kullanabilirsiniz:
Karanlık oda olarak belirlenen odada ışığı söndürüp beş dakika gözünüzün karanlığa alışmasını bekleyiniz. Eğer bu süre sonunda siyah bir fon üzerine konan beyaz bir kâğıdı göremiyorsanız ortam film banyosu ve baskı işlemine uygun hâle gelmiş demektir.
Karanlık odanın fiziksel yapısını hazırladıktan sonra şimdi donanımına bakalım:

Kaynak: MEGEP
(MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ)

Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf baski_teknikleri.pdf (2,34 MB (Megabyte), 34x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
baskı, gazetecilik, teknikleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:07 .