Nüve Forum


Gazetecilik hakkinda Temel Gazetecilik ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Gazetecilik alanında uzun yıllardır pek çok ülkede eğitim ve öğretim yapılmaktadır. Özellikle gazetecilik eğitimine ilk kez A.B.D.'de başlanılmıştır. Günümüzde, A.B.D.'de gazetecilik öğretimi fazlasıyla gelişmiş durumdadır. Çeşitli Amerikan gazetecilik okullarından mezun

Gazetecilik Gazetecilik Bölümü, haber medyasında çalışacak gençlere genel kültür kazandırmayı, iletişim ve kitle iletişimi kuramlarındaki çağdaş gelişmeleri aktarmayı ve bu bilgiler ışığında öğrencilerin çeşitli uygulamalar gerçekleştirmesini amaçlamaktadır.

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Efe Özcan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.04.09, 02:04
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Nereden: Amerikadan
İletiler: 7.777
Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Temel Gazetecilik

[coverattach=1]Gazetecilik alanında uzun yıllardır pek çok ülkede eğitim ve öğretim yapılmaktadır. Özellikle gazetecilik eğitimine ilk kez A.B.D.'de başlanılmıştır. Günümüzde, A.B.D.'de gazetecilik öğretimi fazlasıyla gelişmiş durumdadır. Çeşitli Amerikan gazetecilik okullarından mezun olanların, meslekte çalışmaları geleneği benimsenmiştir.
Türkiye'de son 15-20 yıl içinde çeşitli illerde gazetecilik veya basın ve yayın okulları açılmıştır. Bu okullarda halen çok sayıda öğrenci okumaktadır.
Bununla beraber, gazetecilik ve basm ve yayın okullarından mezun olan öğrencilerin pek azı gazetecilik sahasında çalışmaktadır.
Türkiye'de ilk Türkçe gazetenin yayınlanmasının üzerinden günümüze kadar bir buçuk yüzyıldan fazla bir zaman süresi geçmiştir. Radyonun topluma girmesi yarım yüzyılı aşmış bulunmaktadır. Televizyonun yaygınlık kazanması henüz 10 yılı biraz aşmıştır. Buna karşılık, basın ve yayın alanında eğitim ve öğretim yapılması daha çok yeni bir olgudur. Hele, öğretim ve eğitim için ders malzemesi bulmak gerçekten güçtür. Son yıllarda yayımlanan ders kitapları olmakla beraber, bunların toplamı hâlâ çok azdır.
"Temel Gazetecilik" adını taşıyan bu kitap lisans düzeyinde öğrencilerin gazetecilik mesleği ile tanışmasını, gazetecilik hakkında bilgi kazanmasını sağlamak için ders kitabı olarak hazırlanmıştır. Kitap, bu yazarın 1970-1971 ders yılından itibaren Siyasal Bilgiler Fakültesi' Basın ve Yayın Yüksek Okulunda okuttuğu Haber Toplama ve Yazma Tekniği ve Temel Gazetecilik dersleri için hazırlanmış ders notlarının, genişletilmiş, gözden geçirilmiş, büyük ölçüde tekrar yazılmış şeklidir..
Bu yazar, bu kitapla kısmen de olsa, ders kitabı yönünden eksikliğin giderileceği kanısını taşımaktadır.
Kitabın ilk hazırlıklarının yapılmasından, basılmasına kadar bu yazar çok kimseye teşekkür ve minnet borçludur. İlk teşekkürü, kendisinin UNESCO bursuyla A.B.D.'de Boston Üniversitesi School of Public Communication'da 1968-1969 yılları arasında, gazetecilik alanında master yapmasını sağlayan, Basm ve Yaym Yüksek Okulu'nurt ilk müdürlerinden rahmetli Prof. Dr. Reşat Aktan ile UNESCO Genel Merkezinden Dr. Hıfzı Topuz'a olacaktır. Bu arada, Prof. Dr. Reşat Aktan'ın anısını saygıyla anmayı borç bilmektedir.
Yazarın teşekkür borçlu oldukları arasında, A.B.D.'den dönüşünde bir yandan Siyasal Bilgiler Fakültesinde doktora çalışmalarını sürdürürken, Basın ve Yayın Yüksek Okulunda Haber Toplama ve Yazma Tekniği dersini vermesinde gerek ders malzemesi bularak gerekse de moral vererek destekleyen Prof. Dr. Nermin Abadan-Unat ile Basın ve Yayın Yüksek Okulu emekli, Gazete Yayınlama Tekniği Öğretim Görevlisi Nihat Subaşı bulunmaktadır. Ayrıca, Boston Üniversitesi Schoolof Public Communication'dan Dr. David M. White, Dr. Norman B.Moyes, Dr. Maurice R. Cullen, Dr. James Shen, ve Dr. Albert Sullivan'in yazarın gazetecilik eğitimini sevmesinde, benimsemesinde, kitle haberleşmesi alanında derinleşmesinde katkıları büyüktür.
Kitaptaki eksiklikler ve yanlışlardan ise, yalnızca bu yazar sorumludur.

I. Kitabın Amacı ı
Yazılı basının gelişimini hızlandıran hiç kuşkusuz 1450 yılında Gutenberg'ın değişebilir harfleri bulması olmuştur. Asıl gelişimi ise XIX. yüzyılın ikinci yarısında başlamıştır. Buna karşılık, sözlü veya elektronik basmın oluşması, gelişmesi, gazeteciliğe yönelmeleri XX. yüzyılda gerçekleşmiştir. Çok aracın işlev gördüğü çağdaş gazeteciliğin temel görünümü ise, haberlerin anında, hızlı bir şekilde verilmesinde sürdürülen sürat yarışıdır.
Türkiye'de en uzun geçmişi olan kitle haberleşme aracı gazeteler¬dir. Gazetelerin sayısı kabarık olmakla beraber Türkiye düzeyine da¬ğılım ve dağıtım olanaklarını belirlemek gerçekten güçtür. Radyo ya¬yınları ile tüm Türkiye kapsanırken, televizyonun hâlâ erişemediği yö¬reler bulunmaktadır. Sayılan yazılı ve sözlü basın araçlarının hiç kuş¬kusuz Türk gazeteciliğine iyi veya kötü katkıları olmaktadır demek yanlış bir yorum olmaz.
Gazetecilik mesleğinde çok sayıda kişi çalışmakla beraber, toplum gazetecilik öğretimi ve eğitimi yönünden fazla bilinçlenmiş değildir. Gazetecilik yönünden toplumda bilgi eksikliği bulunduğu ise kuşku gö¬tü rmemektedir. Gazetecilik ve basın yayın okullarının açılması, öğ¬renci mezun etmeleri, mezunların bazılarının meslekte çalışmaları, toplum için yenilik ve değişikliktir. Bu amaçla, gazetecilik hakkında kısa ve temel bilgiler vermek için bir ders kitabı yazmayı, bu yazar yararlı bulmuştur. Kitabın hedefi ise gazeteciliğin ne olduğunu, gazete¬cilikle ne yapılmak istendiğini tanımlamaktır.

Kaynak Makalenin Devamı eklentidedir.

Kaynak
ANKARA ÜNİVERSİTESİ SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ YAYINLARI i 476
100. DOĞUM YILINDA ATATÜRK'E ARMAĞAN DİZİSİ: 19
TEMEL GAZETECİLİK
Doç. Dr. OYA TOKGÖZ
S.B.F. BASIN VE YAYIN YÜKSEK OKULU
BASİMEVî - ANKARA, 1081

Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg printing-press-early.JPG (40,8 KB (Kilobyte), 38x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 079.pdf (6,34 MB (Megabyte), 236x kez indirilmiştir)
__________________
Nevart Akademi
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
gazetecilik, temel

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:01 .