Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Veterinerlik Fakültesi > Kedilerde kan aktarımının klinik uygulama esasları

Veterinerlik Fakültesi hakkinda Kedilerde kan aktarımının klinik uygulama esasları ile ilgili bilgiler


Kedilerde kan aktarımının klinik uygulama esasları-Clinical aspects of blood transfusion in cats Kan aktarımının (transfüzyon) güvenli bir şekilde uygulanabilmesi için kan grupları, grup tayini, verici seçimi, kan alma, kan aktarım

Veterinerlik Fakültesi Anatomi, Histoloji, Embriyoloji, Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Patoloji, Farmakoloji ve Toksikoloji, İç Hastalıklar, Cerrahi, Doğum ve Jinekoloji, Veteriner Hekimliği, Hastalıklar ve Klinikler Bilimler , Zootekni ve Hayvan Besleme, Döllenme ve Suni Tohumlama, Besin Hijyeni ve Teknolojisi dersleri, Zootekni, Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları dersleri okutulur

Like Tree2Likes
  • 2 Post By Ayça Şallı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.10.10, 17:04
Ayça Şallı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
İletiler: 1.393
Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Kedilerde kan aktarımının klinik uygulama esasları

Kedilerde kan aktarımının klinik uygulama esasları-Clinical aspects of blood transfusion in cats
Kan aktarımının (transfüzyon) güvenli bir şekilde uygulanabilmesi için kan grupları, grup tayini, verici seçimi, kan alma, kan aktarım protokolü ve olası transfüzyon reaksiyonları konusunda yeterli bilgi ve deneyim gerekmektedir. B grubu kana sahip kedilerin çoğunun kan plazmasında yüksek titrede anti-A antikorları bulunmakta iken A grubu kana sahip kedilerin çok azının plazması, titresi yüksek anti-B antikorları bulundurur. Transfüzyon reaksiyonunun şiddeti, alıcının kan plazmasında bulunan antikor titresiyle doğrusal orantılı olarak değişim göstermektedir. B grubu kanın A grubu kediye aktarımı gecikmiş tipte hafif transfüzyon reaksiyonuna yol açarken, A grubu kanın B grubu bir kediye aktarımı, sonucu öldürücü olabilen akut, hemolitik transfüzyon reaksiyonuna neden olabilmektedir. Alıcı ile vericiye, kan aktarımı öncesi uygulanacak kan grubu testi sayesinde sadece uyumlu kanın aktarımı sağlanarak, olası transfüzyon reaksiyonları önlenebilir. Kan grubu tayini, kan alma ve aktarımı işlemlerinde meydana gelen son gelişmeler sayesinde, kedi kan aktarımı tedavisinde, önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu derleme makalede, kan aktarımı tedavisinin kedilere uygulanışı konusunda gelinen son nokta değerlendirilmektedir.
bloodtypedietcells.jpg
The safe use of transfusion therapy requires proper knowledge on blood groups, blood typing, donor selection, blood collection, transfusion protocols and adverse transfusion reactions. Type B cats have high titres of naturally occurring anti-A isoagglutinins and type A cats have generally low titred anti-B isoagglutinins in their plasma. The severity of incompatibility reactions in blood transfusion is proportional to the alloantibody titres of the recipient blood. Transfusion of type B blood to type A cats may develop a mild transfusion reactions. In contrast, administration of type A blood to type B cats can cause potentially fatal acute hemolytic transfusion reactions. Adverse transfusion reactions can be avoided by typing donor and recipient cats before transfusion and by administering only matched blood. Due to improvement in feline blood typing, collecting and administration procedures, there has been a notable increase in the blood transfusion therapy in these animals. Present paper reviews current understanding of the pactical aspects of transfusion therapy in cats.
Giriş
Kedilerde, AB kan grubu sistemi içerisinde A, B ve ender rastlanan AB olmak üzere üç çeşit kan grubu bulunmaktadır (4). İnsan hekimliğinde olduğu gibi veteriner hekimliği açısından da kan grubu tayini kan aktarımı sırasında, klinikte oldukça önemli bir yere sahiptir (30). Kedilerde AB grubu genel alıcı olduğu için teorik olarak hem A hem de B grubundan kan alabilir, ancak B grubu kan genelde yüksek titrede anti-A antikoru içerir. O nedenle AB grubu kediye B grubu kan nakledilirse, aktarılan kanın plazmasında bulunan antikorlar alıcıda hemoliz oluşturur (21). Ancak bu iki grup arasında, yıkanmış alyuvar aktarımı güvenle yapılabilir. Dolayısıyla AB grubu kedi sadece, AB ve A grubundan güvenli olarak tam kan alabilir. Bu durumda
AB grubu kedinin A grubundan kan alabilme olasılığı ayrı tutulursa, alıcı ile vericinin aynı kan grubuna sahip olması kedilerde, her durumda bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır (18).

Şevket ARIKAN1, Mehmet GÜRKAN2
1Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı, Kırıkkale 2Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı, Kırıkkale.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 11101.pdf (220,4 KB (Kilobyte), 10x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
aktarımının, esasları, kan, kedilerde, klinik, uygulama

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:45 .