Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Veterinerlik Fakültesi > Erkek ve Bayanlarda Kafatası Kemiğinden Geometrik Morfometri Metoduyla Cinsiyet Tayini ve Ramus Flexure

Veterinerlik Fakültesi hakkinda Erkek ve Bayanlarda Kafatası Kemiğinden Geometrik Morfometri Metoduyla Cinsiyet Tayini ve Ramus Flexure ile ilgili bilgiler


Erkek ve Bayanlarda Kafatası Kemiğinden Geometrik Morfometri Metoduyla Cinsiyet Tayini ve Ramus Flexure-Determine the Gender From Cranial Bone by Using Geometric Morphometric Method in Males and Females and Ramus Flexure

Veterinerlik Fakültesi Anatomi, Histoloji, Embriyoloji, Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Patoloji, Farmakoloji ve Toksikoloji, İç Hastalıklar, Cerrahi, Doğum ve Jinekoloji, Veteriner Hekimliği, Hastalıklar ve Klinikler Bilimler , Zootekni ve Hayvan Besleme, Döllenme ve Suni Tohumlama, Besin Hijyeni ve Teknolojisi dersleri, Zootekni, Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları dersleri okutulur

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Ayça Şallı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.10.10, 19:02
Ayça Şallı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
İletiler: 1.393
Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Erkek ve Bayanlarda Kafatası Kemiğinden Geometrik Morfometri Metoduyla Cinsiyet Tayini ve Ramus Flexure

Erkek ve Bayanlarda Kafatası Kemiğinden Geometrik Morfometri Metoduyla Cinsiyet Tayini ve Ramus Flexure-Determine the Gender From Cranial Bone by Using Geometric Morphometric Method in Males and Females and Ramus Flexure
Bu çalışmanın amacı; erkek ve bayanlarda kafatası kemiğinden geometrik morfometri metodu yardımıyla cinsiyetin belirlenmesidir. Araştırmaya, Kaman Lisesinde okuyan ve voleybol takımında yer alan, yaşları 15-17 arasında değişen 12 erkek ve 13 kız öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Bu çalışmaya katılan öğrencilerin sol lateral craniofacial ve mandibular röntgenleri alınmıştır. Daha sonra elde edilen verilere geometrik morfometri analizi uygulanmıştır. Röntgenler üzerinde anatomik 14 adet homolog referans noktası tespit edilmiştir. Örneklerin Relation Warp (RW) analizinden elde edilen sonuçlar da; RW1 %30, RW2 %21 olmak üzere, her iki bileşen toplam varyansın %51***8217;ini, geri kalan bileşenler ise farklılıkların %49***8217;unu açıklamıştır. RW analiz grafiğinde, genelde bayan örneklerin ana ekseninin solunda, erkeklerin ise sağında toplandığı gözlendi. Cinsiyetler arasındaki deformasyon grid***8217;lerin farklılıkları ve vektörel yönlenmeler arasındaki değişiklikler açıkça gözlendi. Nitekim cinsiyet farklılığı açısından en önemli farklılığın ramus mandibulae düzeyinde olduğu belirlendi. Erkeklerdeki bu durum ramus flexure yapısını açıkça ortaya koymaktaydı (%85 oranında). Bayanlarda ise %15 oranında ramus flexure yapısı gözlendi. Sinus frontale bu çalışmada makroanatomik yönden incelendiğinde, cinsiyetler ve bireyler arasında, hatta aynı bireylerde bile farklılıkların bulunduğu tespit edildi.
morphometry.jpg
The purpose of this study was to determine the gender from cranial bone by using geometric morphometric method in males and females. The sample of this study constituted of 12 volunteer male and 13 female volleyball players aged between 15 to 17 from a high school at Kaman. Left lateral craniofacial and mandibular x-rays were taken from the students. Geometric morphometric analyzes were applied to the all data. 14 homolog referans noktası anatomic points were determined from x-rays. Relation Warp (RW) analyzes indicated that while RW1 was 30%, the RW2 was 21 % and these two components explains the 51 % of total variance. The other two components explains the 49% of the differences. RW analyzes graphic indicated that, generally women***8217;s were placed at the left side of the main axis and men***8217;s were placed at the right side. The deformation grid differences between the genders and changes between vectors were clearly become visible. The result indicated that there was a significant difference between the genders in ***8220;ramus mandibulae***8221;. This case clearly exposes the ***8220;ramus flexure***8221; structure 85% ratio in male and 15% in females. In this study, there were sinus frontale differences between genders and also in same individuals in the macro anatomical point of view.

GİRİŞ
Günümüzde adli tıp, anatomi, patoloji, arkeoloji, odontoloji gibi bilim dallarında antropolojik ve paleontolojik çalışmalarda insana ait kafatası kemiğinden veya diğer kemiklerden çeşitli yöntemlerle cinsiyet tayini yapılması oldukça önemlidir. Mumyalar, yanmış kişinin belirlenmesi, kayıp yakınlar veya diğer benzer olaylarda; kemikten yaş, cinsiyet v.b. özellikler belirlenebilir.Keza Adli antropolojinin en büyük dalından biri olan adli osteoloji***8217;de; açıklanamayan veya doğal ölümlerde, cinayet, intihar, uçak kazası ve büyük afetlerde kişiye ait kimlik tanımlaması oldukça önemlidir.
Kişilerin kimliğini tanımlamada; diş kayıtları, radyografiler ve DNA analizi bize oldukça yardımcı olabilir. Adli tıpta osteolojik açıdan yaş, boy ve etnik özellikler de belirlenebilir (İşcan, 2001; Scheuer, 2002b).
Ancak bütün bunların yanında insanlarda cinsiyetin belirlenmesi her zaman kolay değildir ve bu durum kimlik tanımlamada adli tıp ve antropolojik açıdan önemli bir problemdir (İşcan ve Hemler, 1993; Günay ve Altınkök, 2000).
Morfolojik farklılıkların üzerinde, genetik ve çevre faktörleri de etkilidir. Genelde yetişkin erkeklerin kemikleri daha büyük ve sağlamdır.
İnsanlarda cinsiyetin belirlenmesinde iskelet yapısı anahtar bir rol oynar (Çelbiş ve ark., 2001). Cranium***8217;dan %80, baş ve mandibula***8217;dan %90, pelvis***8217;ten ise %80 oranında cinsiyet tespiti yapılabilir (Scheuer, 2002b). Pretorius ve ark. (2006), Güney Afrikalı siyah insanlarda cinsiyet açısından, incisura ischiadica***8217;nın %90, ramus***8217;un %95, orbitanın ise %52 oranında farklılık gösterdiğini bildirmişlerdir. Cinsiyetin ayırt edilmesinde kafatasından %90, pelvis***8217;ten %95, kafatası + pelvis***8217;ten %98, uzun kemikler + pelvis***8217;ten %95, kafatası + uzun kemikler den %90***8211;95, sadece uzun kemiklerden %80***8211;90 oranında cinsiyet farklılığını ortaya koymak mümkündür. Cinsiyet tayininde glabella da morfolojik bir indikatör olarak kullanılabilir.
Nitekim glabella***8217;nın erkeklerde bayanlara göre daha pürüzlü olduğu bildirilmiştir (Çelbiş ve ark. 2001). Lateral cephalogram, bize oldukça fazla ve çeşitli detaylar veren anatomik noktaları gösterir. Zira, Ceballos ve Rentschlen (1958) yetişkinlerin baş röntgenlerinde cephalometric olarak yaptıkları ölçümlerde, cinsiyet farklılığını %88 olarak bulmuşlardır.
Townsend ve ark. (1982) ise cinsiyet farklılığı açısından frontal ve lateral radyografilerde %80, Inoue (1990) lateral radyografi ile %85, Hsiao ve ark. (1996) ise 100 yetişkin Tayvanlı***8217;da %100 başarı elde etmişlerdir.

Yasin ŞAHİNER1* Hakan YALÇIN 2
1. Kırşehir Lisesi. KIRŞEHİR,
2. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Anatomi Anabilim Dalı Kampüs-KONYA.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2580.pdf (359,3 KB (Kilobyte), 19x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bayanlarda, cinsiyet, erkek, flexure, geometrik, kafatası, kemiğinden, metoduyla, morfometri, ramus, tayini

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 10:12 .