Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Veterinerlik Fakültesi > Fasciola hepatica ile Doğal Enfekte Sığır Karaciğerlerinin Morfolojik ve Histopatolojik Olarak İncelenmesi

Veterinerlik Fakültesi hakkinda Fasciola hepatica ile Doğal Enfekte Sığır Karaciğerlerinin Morfolojik ve Histopatolojik Olarak İncelenmesi ile ilgili bilgiler


Fasciola hepatica ile Doğal Enfekte Sığır Karaciğerlerinin Morfolojik ve Histopatolojik Olarak İncelenmesi-Morphological and Histopathological Examination of Bovine Livers Naturally Infected with Fasciola hepatica Bu çalışma ile sığırlarda Fasciola hepatica***8217;nın yaygınlığı

Veterinerlik Fakültesi Anatomi, Histoloji, Embriyoloji, Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Patoloji, Farmakoloji ve Toksikoloji, İç Hastalıklar, Cerrahi, Doğum ve Jinekoloji, Veteriner Hekimliği, Hastalıklar ve Klinikler Bilimler , Zootekni ve Hayvan Besleme, Döllenme ve Suni Tohumlama, Besin Hijyeni ve Teknolojisi dersleri, Zootekni, Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları dersleri okutulur

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Ayça Şallı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.10.10, 11:26
Ayça Şallı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
İletiler: 1.393
Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Fasciola hepatica ile Doğal Enfekte Sığır Karaciğerlerinin Morfolojik ve Histopatolojik Olarak İncelenmesi

Fasciola hepatica ile Doğal Enfekte Sığır Karaciğerlerinin Morfolojik ve Histopatolojik Olarak İncelenmesi-Morphological and Histopathological Examination of Bovine Livers Naturally Infected with Fasciola hepatica
Bu çalışma ile sığırlarda Fasciola hepatica***8217;nın yaygınlığı ve oluşturduğu patolojik etkilerin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla Erzurum Et ve Balık Kurumu***8217;nda kesimi yapılan 330 sığır karaciğeri parazitolojik olarak ve bunların içinde en şiddetli enfeksiyona sahip olanı da patolojik olarak incelendi. Bakısı yapılan karaciğerlerin 70 (%21.21)***8217;inde erişkin F. hepatica saptandı. Yoğun enfekte karaciğerin makroskobik incelemesinde; renginin soluk ve oldukça sert kıvamda olduğu ve kesit yüzünde çok sayıda erişkin parazitle birlikte koyu kahverenkli bir içeriğin bulunduğu, safra kanallarının kalınlaştığı gözlendi. Histopatolojik incelemede; karaciğer parankiminde hemoraji, kolangiohepatitis, fibrozis ve bazı safra kanallarında hiperplazilerin şekillendiği; bu kanalların çevrelerinin bağ doku hücreleriyle sarıldığı ve bazı safra kanallarının lümenlerinde parazitin genç formlarının bulunduğu tespit edildi.
Fasciola-hepatica-egg-_-p-5.jpg
This study was conducted for evaluation of the occurrence of liver damage, based on parasitological and pathological changes, as caused by Fasciola hepatica in cattle. For this aim, a total of 330 cattle slaughtered in a local slaughterhouse in Erzurum province were monitored and their livers were examined morphologically and 70 out of 330 (21.21%) were found to be positive by F. hepatica. In macroscopic examination, the samples of liver infected severely were very hard in consistency and pale in colour while bile ducts were thickened where lots of adult parasites as well as dark brown content were detected. Histopathological examination indicated that there were haemorrhages in the liver parenchyma, cholangiohepatitis, fibrosis, hyperplasia in some bile ducts as surrounded by connective tissue cells, together with immature forms of the parasite in the lumen of certain bile ducts.
GİRİŞ
Paraziter enfeksiyonlar, hayvanlarda gıda alımını ve sindirimini dolayısıyla vücuttaki fizyolojik olayları olumsuz etkileyebilmektedir. Bunların neticesinde erken ölümler, verim kayıpları, canlı ağırlık artışında azalma, süt miktarında düşme, fertilite kaybı gibi olumsuzluklar görülmektedir. Bunlar hayvansal verimliliği düşürmekte ve sonuçta da insan beslenmesi üzerinde olumsuz etkiler oluşturmaktadır (Köroğlu ve Şimşek, 2004). Fasciola hepatica, koyun ve sığır başta olmak üzere birçok evcil ve yabani memelide karaciğer yerleşimi olan, dünya çapında yaygın, zoonotik özellikli bir trematodtur. Son konaklar enfektif metaserkerleri ağız yoluyla alarak hastalığa yakalanırlar. İnce bağırsaklarda kistten çıkan genç parazitler, bağırsak duvarını delerek peritona ve buradan da karaciğere ulaşırlar. Karaciğer kapsülasını delerek parankim dokuya giren genç parazitler, burada bir göç dönemi geçirdikten sonra, safra kanallarına geçerek eşeysel olgunluğa ulaşırlar (Güralp, 1981; Urquhart ve ark., 2002).
Fasciolosiste patojenite parazitin gelişim safhası ve son konağa göre iki aşamalıdır. Birincisi parazitin karaciğer parankimasındaki göçleri sırasında görülen, karaciğerin tahribi ve hemoraji ile karakterize parankimal göç safhası; ikincisi, göç dönemi geçirerek safra kanallarına ulaşan parazitlerin kütiküler dikenleri ile mukozayı tahrip etmesi ve hematofajik aktiviteleri sonucunda ortaya çıkan safra dönemidir (Doğanay ve ark., 2003).
Kronik fasciolosiste gözlenen ekonomik kayıplar; düşük gebelik oranı, pubertanın gecikmesi, düşük doğum ağırlığı, süt verimi kaybı ve iş gücü kaybıdır (Black ve ark., 1972; Dargie, 1987; Mukasa-Mugerwa ve ark., 1991; Köroğlu ve Şimşek, 2003).
Bu çalışmanın amacı, Erzurum Et ve Balık Kurumu***8217;nda kesilen sığırlarda fasciolosisin yaygınlığını ortaya koymak ve F. hepatica***8217;nın neden olduğu karaciğer tahribatını patomorfolojik olarak incelemektir.
MATERYAL ve METOT
Çalışmanın materyalini, Erzurum Et ve Balık Kurumuna 2008 yılı Aralık ayında, merkeze bağlı Karagöbek köyünden kesim amaçlı getirilen 330 adet sığıra ait karaciğerler oluşturdu. Kesimi takiben Fasciola spp. için bütün karaciğerlerin safra kanalları muayene edildi, bu kanallara dik olarak kesitler atılarak erişkin Fasciola spp.***8217;ler makroskobik olarak tespit edildi.
Makroskobik olarak ağır enfekte olduğu gözlenen bir karaciğer laboratuvara getirildi. Laboratuvara getirilen karaciğer bir kap içerisinde birkaç cm3***8217;lük parçalara ayrılarak ılık suda bekletildi ve safra kanallarında bulunan parazitlerin dışarı çıkmaları sağlandı. Organ parçaları uzaklaştırıldıktan sonra kap içeriği bir süzgeçten geçirildi, geride kalan erişkin parazitlerin (F.hepatica) sayımı yapıldı.
Histopatolojik inceleme için; karaciğerden alınan doku örnekleri %10***8217;luk formaldehit içinde tespit edildi. Tespit edilen dokular rutin doku takibinden sonra parafine gömülerek bloklandı. Parafin bloklardan elde edilen 5 ***956;m kalınlığındaki kesitler hematoksilen-eosin (HE), Masson***8217;s Trichrome (MTC) ve Peryodik Asit Shift (PAS) boyama yöntemleri ile boyanarak ışık mikroskobunda değerlendirildi (Presnell ve Schreiman, 1997).

İbrahim BALKAYA1 , Kübra Asena TERİM KAPAKİN 2, İsmail ATASEVER 3
1. Atatürk Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Parazitoloji Anabilim Dalı, Erzurum
2. Atatürk Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Patoloji Anabilim Dalı, Erzurum
3. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Et ve Balık Kurumu, Erzurum
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2661.pdf (760,8 KB (Kilobyte), 19x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
doğal, enfekte, fasciola, hepatica, histopatolojik, karaciğerlerinin, morfolojik, olarak, sığır, ıncelenmesi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:01 .