Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Veterinerlik Fakültesi > Dansçı ayıların rehabilitasyon öncesi ve sonrası yas ve cinsiyet yönünden serum biyokimya degerleri

Veterinerlik Fakültesi hakkinda Dansçı ayıların rehabilitasyon öncesi ve sonrası yas ve cinsiyet yönünden serum biyokimya degerleri ile ilgili bilgiler


Dansçı ayıların rehabilitasyon öncesi ve sonrası yas ve cinsiyet yönünden serum biyokimya degerleri-Serum biochemical values of dancing bears with regard to sex and age at pre and post rehabilitation Bu

Veterinerlik Fakültesi Anatomi, Histoloji, Embriyoloji, Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Patoloji, Farmakoloji ve Toksikoloji, İç Hastalıklar, Cerrahi, Doğum ve Jinekoloji, Veteriner Hekimliği, Hastalıklar ve Klinikler Bilimler , Zootekni ve Hayvan Besleme, Döllenme ve Suni Tohumlama, Besin Hijyeni ve Teknolojisi dersleri, Zootekni, Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları dersleri okutulur

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 05.11.10, 14:02
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Dansçı ayıların rehabilitasyon öncesi ve sonrası yas ve cinsiyet yönünden serum biyokimya degerleri

Dansçı ayıların rehabilitasyon öncesi ve sonrası yas ve cinsiyet yönünden serum biyokimya degerleri-Serum biochemical values of dancing bears with regard to sex and age at pre and post rehabilitation
Bu çalışmada İstanbul ve yöresinde yaz sezonlarında ticari amaca yönelik olarak bakıcıları tarafından eğitilip, yetiştirilen dansçı ayıların bu ortamdan alınarak uygulanan rehabilitasyon programı ile yarı-vahşi ortama bırakılabilecekleri duruma gelmeleri sağlanırken, rehabilitasyon öncesi ve sonrası yaş ve cinsiyet yönünden serum biyokimya değerlerinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla 12'si erkek 6'sı dişi toplam 18 adet ayı halk elinden alınarak, U.Ü. Veteriner Fakültesi Vahşi Yaşam Araştırma Merkezi'ne (VYAM) getirildi. Cinsiyet yönünden inceleme için erkek ve dişi, yaş yönünden ise yetişkin, genç ve yavru gruplarına ayrıldı. Bu gruplardan rehabilitasyon öncesi ve sonrasında V.iliaci'den antikoagülantsız vakumlu tüplere kan alındı. Kan örneklerinden ayrılan serumlarda glukoz , üre , ürik asit , kreatinin , total kolesterol , trigliserid , total protein , albumin , globulin , sodyum(Na) ,potasyum(K) , klor(Cl) , kalsiyum(Ca) , fosfor(P) , magnezyum(Mg) düzeyleri ve aspartat aminotransferaz (AST) , alanin aminotrasferaz (ALT) , alkalen fosfataz (ALP) , gamma glutamil traspeptidaz (GGT) , laktat dehidrojenaz (LDH) , kreatin kinaz (CK) , amilaz enzimi aktiviteleri otoanalizör kullanılarak ölçüldü. Rehabilitasyon öncesi ve sonrası elde edilen değerler tablo haline getirildi. Tablo 1'de dişi, erkek gruplarının rehabilitasyon öncesi ve sonrası serum biyokimya değerleri , Tablo 2 ve 3'te rehabilitasyon öncesi ve sonrası yetişkin, genç ve yavru gruplarının serum biyokimya değerleri verildi.
İstatistiksel olarak gruplar arasındaki farklılıkların önem dereceleri hesaplandı. Buna göre rehabilitasyon sonrası erkek , dişi grupları arasında magnezyum değerinde, rehabilitasyon öncesi yetişkin, genç ve yavru grupları arasında AST , LDH değerlerinde , rehabilitasyon sonrası üre , total protein , albumin , ALT değerlerinde p<0.001 derecesinde önem belirlenirken , yaş ve cinsiyet açısından diğer parametrelerde istatistiki yönden dikkate değer derecede önem saptanmadı.
Dansçı ayıların rehabilitasyon öncesi ve sonrası biyokimyasal değerlerinde cinsiyet açısından önemli bir değişiklik olmadığı , yaş yönünden ise rehabilitasyon öncesi ve sonrası istatistiki öneme sahip farklılıkların bulunduğu gözlendi. Bu öncül çalışma ile hem ayılarda detaylı kan parametreleri sunuldu, hem de ayıların doğal ortama bırakılmasında fizyopsikolojik durumlarının yanı sıra kan biyokimyasal değerlerinin de önemli olabileceği belirlendi.
serum chemistry.jpg
In this study serum biochemical values of dancing bears on the İstanbul region with regard to age and sex were investigated. Dancing bears were trained in summer seasons for dancing by their care givers while they were removed from this environment and a rehabilitation program was applied for them to be released to a semi-wild environment. For this purpose, a total of 18 (12 male , 6 female) dancing bears were confisticated from local trainers and brought to Uludağ University , Faculty of Veterinary Medicine Wildlife Research Center. The bears were divided into male and female groups for theır sex. Meanwhile adult, young adult and cub groups were distingted from the point of wiew of their age. Blood samples were taken from V.iliaci before and after rehabilitation programme and vacuum tubes without anti-coagulant were used for this purpose. Levels of glucos , urea , uric acid , creatinine , total cholesterol , triglyceride , total protein , albumin , globulin , sodium , potassium , chloride , calcium , phosphate , magnesium and aspartate amino trasferase (AST) , alanine amino trasferase (ALT) , alkalene phosphatase (ALP) , gamma glutamyl traspeptidase (GGT) , lactate dehydrogenase (LDH) , creatine kinase (CK) , amilase enzyme activities in the blood sera were measured by using an auto- analiser .Values concernning with pre and post rehabilitation programme were presented in the tables. Datas related to serum biochemical values of female and male groups for pre and post rehabilitation were shown in table 1, whereas the same values for adult, young adult and cub groups were demostrated in table 2 and 3.
Statistical significance among various groups were calculared and it has been provided evidence for the presence of a significant level of difference at post rehabilitation period for Mg level among male and female groups.Similarly, a significance for AST and
LDH levels at pre rehabilitation period and urea , total protein , albumin , ALT (p< 0.001) at post rehabilitation period was observed among adult , young adult and cub groups. Meanwhile no statistical significance was observed for the other parameters of sex and age groups.
In conclusion, it was suggested that sex has no significant influence on pre and post rehabilitation values, but contrary, age has statistical significance especially at post rehabilitation period. With this novel study , both detailed blood parameters were presented and that the biochemical values will be of importance besides their physiological and psychological status, when they were releated to their naturel environments.

GİRİŞ
Dünyada özel coğrafi bölgelerde yaşayan 7 ayı türü vardır. Bunlar kendi içlerinde alt türlere ayrılırlar ;Kutup ayısı (Ursus maritimus) , Amerikan siyah ayısı (Ursus americanus) , Gözlüklü ayı (Thremarctos ornatus) , Kahverengi ayı (Ursus arctos) , Asyatik siyah ayı (Selenarctos thibetanus) , Yakalı ayı (Melursus ursinus) , Güneş ayısı (Helarctos malayanus) .Türkiyede yaşayan ve çalışmada materyal olarak kullanılan ayılar ise bu 7 türden biri olan kahverengi ayıların bir alt türüdür (Ursus arctos arctos) . Bu ayı türü Kuzey Amerika , Asya, Avrupa'da yaşar, sayıları son 150 yıl içinde %50 azalmıştır (7, 19 ).
Ayılar eskiden beri gösteri hayvanı olarak kullanılmakta , dans ve güreş etmeye , bisiklet veya hızlı motorlara binmeye , çeşitli jimnastik hareketleri yapmaya alıştırılmaktadırlar. Bir çok ülkede ayıları konu alan televizyon programları hazırlanmakta , sirkler giderek çoğalmaktadır. Türkiye ,Yunanistan , Bulgaristan , Romanya , Hindistan gibi ülkelerde ise sokaklarda dans ettirilerek kazanç sağlanmaktadır (7,8).
Evcil hayvanlarda kan ve serum metabolit değerleri konusunda oldukça fazla çalışma yapılmışken, vahşi hayvanlara ait araştırmalar çok azdır. Özellikle vahşi yaşamda veya yakalanmış ayılarda bu zorluk gözlenmektedir (3). Hayvanlarda serum kimyasının bilinmesi sağlık durumuna klinik biyokimyasal olarak yorum getirilmesi bakımından önemlidir. Metabolitlerin temel fizyolojik değerlerinin bilinmesi, beslenme, bakım ve idare, stres, hastalık gibi bir çok faktörün normal değerleri nasıl etkilediğini, anormal sonuçların oluşum mekanizmasını çözmede yararlı bir yaklaşımdır. Vahşi hayvanlarda serum metabolit değerlerinin hayvanların yakalanma metotlarına, yakalamada kullanılan anestezik madde türüne, cinsiyete, yaşa, yaşadığı coğrafi bölgeye ve mevsime bağlı olarak değişebileceği konusunda yayınlara rastlanmıştır (3,4,15,10).
Çalışmada halk elinde kötü bakım ve beslemeye tabi tutulan, sokaklarda dans etmeye zorlanarak, zor şartlar altında yaşayan ayıların Dünya Hayvanları Koruma Derneği'nin öncülüğünde "ayılara özgürlük" (Libearty) kampanyasıyla başlatılan rehabilitasyon programı dahilinde yarı-vahşi ortama bırakılabilmesi için yapılan çalışmalara paralel olarak, rehabilitasyon öncesi ve sonrası yaş ve cinsiyet yönünden serum biyokimya değerlerinin elde edilmesi amaçlanmıştır.

Nazmiye GÜNES
U. Ü. Veteriner Fakültesi Biyokimya ABD.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Makale 1.pdf (96,2 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ayıların, biyokimya, cinsiyet, dansçı, degerleri, öncesi, rehabilitasyon, serum, sonrası, yas, yönünden

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:05 .