Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Veterinerlik Fakültesi > Bir Devekuşunda (Struthio Camelus) Parmak Deformasyonu Ve Operatif Sağaltımı

Veterinerlik Fakültesi hakkinda Bir Devekuşunda (Struthio Camelus) Parmak Deformasyonu Ve Operatif Sağaltımı ile ilgili bilgiler


Bir Devekuşunda (Struthio Camelus) Parmak Deformasyonu Ve Operatif Sağaltımı-Toe deformation and his operative treatment in an ostrich (Struthio camelus) Bu gözlemde; genç bir devekuşunda, büyük parmağın kemikleri arasında çıkığa bağlı

Veterinerlik Fakültesi Anatomi, Histoloji, Embriyoloji, Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Patoloji, Farmakoloji ve Toksikoloji, İç Hastalıklar, Cerrahi, Doğum ve Jinekoloji, Veteriner Hekimliği, Hastalıklar ve Klinikler Bilimler , Zootekni ve Hayvan Besleme, Döllenme ve Suni Tohumlama, Besin Hijyeni ve Teknolojisi dersleri, Zootekni, Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları dersleri okutulur

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.11.10, 10:06
Ayça Şallı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
İletiler: 1.393
Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Bir Devekuşunda (Struthio Camelus) Parmak Deformasyonu Ve Operatif Sağaltımı

Bir Devekuşunda (Struthio Camelus) Parmak Deformasyonu Ve Operatif Sağaltımı-Toe deformation and his operative treatment in an ostrich (Struthio camelus)
Bu gözlemde; genç bir devekuşunda, büyük parmağın kemikleri arasında çıkığa bağlı gelişen aşırı şişkinlik ve deformasyonun, hayvanı topallatması sonucu, bölgenin açılarak hiperplazik üremelerin ekstirpasyonu ve çıkık eklemin artrodezi ile alınan başarılı klinik sonuç konu edilmektedir.
images.jpeg
In this article, lameness due to excessive swelling and deformation caused by dislocation of the big toe in a young ostrich, the extirpation of hyperplastic formations and successful arthrodesis of the luxated joint have been presented.
G İ R İ Ş
Devekuşu yetiştiriciliği, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda popülarite kazanmıştır (2,4,6,10). Uçamayan kuşlar sınıfına giren ve yaşamlarını yürüyüp koşarak idame ettiren devekuşlarında, ekstremitelere ilişkin sorunlar, oldukça sık gözlenmektedir. Özellikle; kanat ve bacak kemiklerinin kırıkları, eklem çıkıkları, yaralanmalar, tendo kopukları ve tırnak kırıkları gibi traumatik kökenli lezyonların yanı sıra, tendo kaymaları, miyositisler, bacak deformiteleri, artritis ve tendovaginitisler gibi hem traumatik etkilerle hem de bakım ve beslenme dengesizlikleri sonucu gelişen cerrahi bozukluklar baş sırayı alır (1,3,5,6,9,10).
Botswana'da yapılan bir çalışmada (6), 885 devekuşu yavrusunun % 15 kadarında bacak deformitesi ile karşılaşılmıştır. Ayrıca, bükülmüş parmak semptomu gösteren yavru devekuşları, kimi zaman % 25'lere varan bir dağılım sergilemiştir. Adı geçen lezyonun olası nedenleri, mineral dengesizlik ve B vitamini eksikliği olarak gösterilmektedir (1).
Genç devekuşlarında bacak deformitelerinin sağaltımı; daha çok, bakım ve beslenme koşullarının iyileştirilmesi ve aşırı bükülmelerin bandajla düzeltilmesi şeklinde yapılmaktadır. Kimi durumlarda, cerrahi girişimler de önerilmektedir (1,4,5). Travma sonucu gelişen kırık ve çıkıkların kendi haline bırakılmasıyla şekillenen bacak deformiteleri, ancak düzeltme operasyonları ile iyileştirilmeye çalışılır (5,8).
Bu gözlemde; büyük parmağın 2. ile 3. falanksları arasında şekillenmiş tam çıkık sonucu, çevre dokuları ve taban yastığında gelişen yaygın hiperplazik üremeler ve parmak ekseninin ileri derecedeki bozukluğu operatif olarak düzeltilmiş ve alınan başarılı sonuç meslek pratiğine aktarılmak istenmiştir.

Rauf YÜCEL(1) Serhat ÖZSOY(2) Kemal ALTUNATMAZ (3)
1 : Prof.Dr.İst.Univ.Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Avcılar-İSTANBUL
2 : Doç.Dr.İst.Univ.Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Avcılar - İSTANBUL
3 : Araş.Gör.Dr.İst.Univ.Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Avcılar - İSTANBUL
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Makale-4.pdf (52,8 KB (Kilobyte), 7x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(struthio, camelus), deformasyonu, devekuşunda, operatif, parmak, sağaltımı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 07:55 .