Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Veterinerlik Fakültesi > Serum Nitrik Oksit Seviyesi Deri Transplantasyonu Sonrasında Akut Rejeksiyonu Gösteren Bir Kriter Olabilir Mi?

Veterinerlik Fakültesi hakkinda Serum Nitrik Oksit Seviyesi Deri Transplantasyonu Sonrasında Akut Rejeksiyonu Gösteren Bir Kriter Olabilir Mi? ile ilgili bilgiler


Serum Nitrik Oksit Seviyesi Deri Transplantasyonu Sonrasında Akut Rejeksiyonu Gösteren Bir Kriter Olabilir Mi?-Nitric Oxide be a Criterion Showing Acute Rejection Following Experimental Skin Transplantation ? Nitrik oksit (NO), hücre

Veterinerlik Fakültesi Anatomi, Histoloji, Embriyoloji, Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Patoloji, Farmakoloji ve Toksikoloji, İç Hastalıklar, Cerrahi, Doğum ve Jinekoloji, Veteriner Hekimliği, Hastalıklar ve Klinikler Bilimler , Zootekni ve Hayvan Besleme, Döllenme ve Suni Tohumlama, Besin Hijyeni ve Teknolojisi dersleri, Zootekni, Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları dersleri okutulur

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.12.10, 19:21
Ayça Şallı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
İletiler: 1.393
Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Serum Nitrik Oksit Seviyesi Deri Transplantasyonu Sonrasında Akut Rejeksiyonu Gösteren Bir Kriter Olabilir Mi?

Serum Nitrik Oksit Seviyesi Deri Transplantasyonu Sonrasında Akut Rejeksiyonu Gösteren Bir Kriter Olabilir Mi?-Nitric Oxide be a Criterion Showing Acute Rejection Following Experimental Skin Transplantation ?
Nitrik oksit (NO), hücre immünolojisinde rol oynayan önemli bir immünoregülatör moleküldür ve organ transplantasyonlarında homogreft rejeksiyonları ile ilgisi olabileceği belirtilmektedir. Bu çalışmada deri transplantasyonu yapılan 39 adet Wistar albino sıçanda, serum NO düzeyleri ölçülerek , nitrik oksidin akut rejeksiyonu gösteren bir kriter olup olamayacağı araştırıldı. Denekler, 1.grup kontrol, 2.grup ototransplantasyon, 3.grup yalnızca homotransplantasyon ve 4.grup homotransplantasyonla birlikte bir immunsupressif ( siklosporin ) uygulanan şeklinde dört gruba ayrıldı. Tüm deneklerden 0., 5. ve 10. günlerde alınan serum örneklerinde NO seviyeleri ölçüldü. Gruplar birbirleri ile karşılaştırıldığında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Sonuç olarak serum NO seviyesinin, deneysel deri homotransplantasyonunda akut rejeksiyonun saptanmasında güvenilir bir kriter olamayacağı kanısına varıldı.
Nitric Oxide be a Criterion.jpg
Nitric oxide (NO) is an important immunoregulation molecule taking part in cell immunology and it has been reported to be involved in homograft rejection in organ transplantation. In this study, serum levels of 39 Wistar - Albino types rats with skin transplantation were measured and nitric oxide was investigated whether to be a criterion showing acute rejection. Rats were seperated in four groups; I.: control group, II.: autotransplantated group, III.: only homotransplantation was made, IV.: homotransplantation + immunosuppression with cyclosporin. NO levels were measured in serum samples taken from the rat in 0.-5. and 10. days and no significant difference was observed when the groups were compared to each other. These results suggest that levels of serum NO can not be a reliable criterion for showing acute rejection in experimental skin homotransplantation.
GİRİŞ
1980 yılında endotel hücrelerinden asetilkolin uyarısı ile sentezlenen ve damar düz kaslarını gevşeten bir maddenin varlığı ortaya konuldu. 1987'de bunun nitrik oksit (NO) olduğu ve bir çok hücre içi biyolojik fonksiyonlarda rol aldığı saptandı (1,2,3). Nitrik oksit, 2 atom içeren, özellikle yağda çözünen, son derece dayanıksız ve renksiz bir gazdır. Biyolojik membranları kolayca geçebilir ve vücutta düşük konsantrasyonlarda, fizyolojik bir düzenleyici olarak görev yapar. Organizmada geniş dağılımı olan nitrik oksit sentaz (NOS) katalizörlüğünde, L-arginin'in L-sitruline dönüşümü sırasında NO oluşturulur (8). Sulandırılmış çözeltilerde, NO'in yarılanma ömrü 10 saniyeden daha kısadır ve spontan olarak nitrite ve nitrata okside olur (4,5). NO damar tonusunun düzenlenmesinde, trombosit adhezyon ve agregasyonunun inhibisyonunda rol oynar. Ayrıca radikal, vazodilatatör ve nörotransmitter olarak görev yapar. Aktiflenmiş makrofajlardan büyük miktarlarda sentezlenir (3,5,6,8).
NO sentezinin akut homogreft rejeksiyonlarında ( atılımlarında ) da arttığı belirtilmiştir (7,8,9). Homogreft rejeksiyonlarında yoğun bir lenfosit ve mononüklear hücre infiltrasyonu mevcuttur. Grefteki küçük damarların endoteli bozulur, trombüsler oluşur, kan dolaşımı durur ve greft nekrotik hale gelerek rejeksiyon gerçekleşir (10).
Tanaka ve ark. ( 13 ),1995 yılında yaptıkları deneysel bir çalışmada, pankreas transplantasyonu sonrasında postoperatif 7. günde yani rejeksiyon dönemi esnasında serum nitrit ve nitrat sentezinin arttığını bildirmişlerdir . Um ve arkadaşları ( 14 ), 120 ratla yaptıkları başka bir çalışmada deri flebinin periferik sirkülasyonunda endotel kaynaklı NOS'ın ( nitrik oksit sentaz )rol oynadığını ve NO substratı L-arginin verilmesiyle deri flebinde iskemik nekrozun azaldığını belirtmişlerdir.
Benvenuti ve ark. ( 2 ), kalp transplantasyonu sonrası rejeksiyon gelişen hastalarda immün cevap devam ettiği sürece ileri düzeyde bir serum nitrat artışı tespit etmişlerdir. Akciğer transplantasyonu sonrasında da gerek solunum havasında gerekse serumda yüksek NO seviyeleri ölçülmüştür ( 8, 9 ).
Nitrik oksidin muhtemel dual etkisinden dolayı karşıt sonuçlar da ortaya konulmuştur. Dedeoğlu ve ark. ( 5 ), böbrek transplantasyonu sonrasında akut rejeksiyon gelişen çocuk hastaların idrarlarında NO atılımının anlamlı derecede azaldığını ve antirejeksiyon tedavi ile idrar NO konsantrasyonunun cevap olarak arttığını belirtmişlerdir.

Perk C.,* Saroglu M.,* Taskın E.,** Oktay C.,*** Öztezcan S. ****
*İ.Ü. Veteriner Fakültesi Cerrahi A.B.D.
**İ.Ü. Veteriner Fakültesi Morfoloji A.B.D.
***SSK Okmeydanı Egitim Hastanesi, Genel Cerrahi Servisi.
****İ.Ü. Tıp Fakültesi Biyokimya A.B.D.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Makale-6.pdf (76,5 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
akut, deri, gösteren, kriter, mi?, nitrik, oksit, olabilir, rejeksiyonu, serum, seviyesi, sonrasında, transplantasyonu

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:24 .