Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Veterinerlik Fakültesi > Buzağıların süt yerine kolostrum ile beslenmesinin sütten kesim dönemindeki etkileri

Veterinerlik Fakültesi hakkinda Buzağıların süt yerine kolostrum ile beslenmesinin sütten kesim dönemindeki etkileri ile ilgili bilgiler


Buzağıların süt yerine kolostrum ile beslenmesinin sütten kesim dönemindeki etkileri-The Effects Of Feeding Calves With Colostrum Instead Of Milk At Weaning Bu çalışma, ticari değeri olmayan kolostrumu değerlendirebilmek ve süt

Veterinerlik Fakültesi Anatomi, Histoloji, Embriyoloji, Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Patoloji, Farmakoloji ve Toksikoloji, İç Hastalıklar, Cerrahi, Doğum ve Jinekoloji, Veteriner Hekimliği, Hastalıklar ve Klinikler Bilimler , Zootekni ve Hayvan Besleme, Döllenme ve Suni Tohumlama, Besin Hijyeni ve Teknolojisi dersleri, Zootekni, Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları dersleri okutulur

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Ayça Şallı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.12.10, 12:19
Ayça Şallı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
İletiler: 1.393
Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Buzağıların süt yerine kolostrum ile beslenmesinin sütten kesim dönemindeki etkileri

Buzağıların süt yerine kolostrum ile beslenmesinin sütten kesim dönemindeki etkileri-The Effects Of Feeding Calves With Colostrum Instead Of Milk At Weaning
Bu çalışma, ticari değeri olmayan kolostrumu değerlendirebilmek ve süt yerine kolostrumla beslemenin etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, özel bir işletmede yetiştirilen 40 adet Siyah-Alaca erkek buzağı üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada 2 grup oluşturulmuş, birinci grup (deneme grubu) 1/3 oranında sulandırılmış kolostrumla, ikinci grup (kontrol grubu) sütle beslenmiştir.
Araştırmadaki deneme ve kontrol gruplarında doğum ağırlığı 40.9 kg ve 41.9 kg, sütten kesim (35. gün) ağırlığı 53.8 kg ve 53.6 kg, toplam yem tüketimi 12.3 kg ve 12.6 kg, günlük canlı ağırlık artışı 368.7 g ve 332.2 g düzeylerinde belirlenmiştir. Araştırma süresince her iki grupta da ölen buzağı bulunmamıştır. Çalışmada incelenen özellikler açısından, deneme ve kontrol grupları arasındaki farklılıklar istatistik bakımından önemsiz bulunmuştur.
Araştırma sonuçlarına göre, işletmelerin üretilen kolostrumu 1/3 oranında sulandırarak sütten kesim dönemine kadar buzağı beslemesinde kullanmaları önemli bir ekonomik fayda sağlayabilecektir.

This study was carried out to put colostrums, which did not have a commercial value to use and to examine the effects of feeding calves with colostrum instead of milk. In the study, 40 Holstein-Friesian male calves raised in a private farm were used. Two groups were formed. The first group (experiment group) was fed on colostrum which was 1/3 diluted with water and the second group (control group) was fed on milk.
In the experiment and control groups birth weights were 40.9 kg and 41.9 kg, weaning weights (35th day) were 53.8 kg and 53.6 kg, total feed consumptions were 12.3 kg and 12.6 kg and daily live weight gains were 368.7 g and 332.2 g, respectively. None of the calves in both of the groups died during the study. For the characters inspected in the study, the differences between the control and experiment groups were not statistically significant.
The results of the study show that an economical income could be provided for the farms by the use of colostrums, which was 1/3 diluted with water for the feeding of calves until weaning.

Introduction
The most important traits causing productivity in cattle rearing are; cheep maintenance of the animals until productivity and economical supply of necessities (6).
The 88% of milk production (8 832 059 tones) is supplied by 5 489 043 milking cows in Turkey (4). This shows since colostrum has a 1% proportion in 305 days lactation it is 88 000 tones for Turkey.
According to the Turkish Nutrients Principles cow's milk collected 15 days prior calving till 7 days after calving and colostrum bearing milk cannot be used for human consumption (5). For this purpose colostrum is not a commercial item.
Colostrums is not only a rich nutrient for the newborn but also valuable for suckling calves. Cows produce more colostrum than their own calf needs. So, the excess amount can be used to feed other calves in the herd. Colostrum is very dense and must be diluted with water twice or three times before feeding (2).
Colostrum is an important nutrient for the resting lifetime of calves. Disease and mortality rates of calves received insufficient amounts of colostrum are higher. Wilson and Brigstocle (15) studied the mortality, diarrhoea and pneumonia rates of calves, which received very little or none, insufficient and normal amounts of colostrum. According to these diseases they have informed the following rates. Very little or non colostrum group 7.9%, 42.2% and 5.2%; insufficient colostrum group 3.0%, 24.2% and 3.2%; normal colostrum group 1.3%, 5.4% and 2.4% respectively.
The components of milk and colostrum are presented in Table 1 (8).
1.JPG

Halil GÜNEŞ, Ömür KOÇAK
University of Istanbul, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Animal Breeding and Husbandry, 34851 Avcılar, Istanbul-TURKEY.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Makale-7.pdf (77,0 KB (Kilobyte), 13x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
beslenmesinin, buzağıların, dönemindeki, etkileri, kesim, kolostrum, süt, sütten, yerine

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:58 .