Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Veterinerlik Fakültesi > Laboratuvar Hayvanlarından Salmonella Spp. İzolasyonu

Veterinerlik Fakültesi hakkinda Laboratuvar Hayvanlarından Salmonella Spp. İzolasyonu ile ilgili bilgiler


Laboratuvar Hayvanlarından Salmonella Spp. İzolasyonu-Isolation of Salmonella spp. from Laboratory Animals Bu çalışma laboratuvar hayvanlarında Salmonella yaygınlık durumunu saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Elazığ'da yetiştirilen 270 fare, 220 kobay, 144

Veterinerlik Fakültesi Anatomi, Histoloji, Embriyoloji, Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Patoloji, Farmakoloji ve Toksikoloji, İç Hastalıklar, Cerrahi, Doğum ve Jinekoloji, Veteriner Hekimliği, Hastalıklar ve Klinikler Bilimler , Zootekni ve Hayvan Besleme, Döllenme ve Suni Tohumlama, Besin Hijyeni ve Teknolojisi dersleri, Zootekni, Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları dersleri okutulur

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 12.12.10, 18:43
Ayça Şallı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
İletiler: 1.393
Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Laboratuvar Hayvanlarından Salmonella Spp. İzolasyonu

Laboratuvar Hayvanlarından Salmonella Spp. İzolasyonu-Isolation of Salmonella spp. from Laboratory Animals
Bu çalışma laboratuvar hayvanlarında Salmonella yaygınlık durumunu saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Elazığ'da yetiştirilen 270 fare, 220 kobay, 144 rat ve 21 tavşandan rektal sıvap örnekleri alınmıştır. Toplam 655 laboratuvar hayvanının 10(%1.52)'undan Salmonella suşu izole edilmiştir. Farelerden izole edilen 7 suşun 5'i S.enteritidis, 2'si S.typhimurium, kobaylardan izole edilen 3 suşun 2'si S.enteritidis, 1'i S.typhimurium olarak tiplendirilmiştir. Tavşan ve ratlardan izolasyon yapılamamıştır.
Bu çalışmanın sonucunda laboratuvar hayvanlarının Salmonellaların önemli bir taşıyıcısı olabileceği kanısına varılmıştır.
laboratory animals.jpg
This study was carried out to detect the incidence of Salmonella spp. in laboratory animals. Rectal swabs were collected from 270 mice, 220 guinea pigs, 144 rats and 21 rabbits. Salmonella was isolated from 10(1.52 %) of 655 laboratory animals. Of 7 Salmonella strains isolated from mice , 5 were S.enteritidis and 2 were S.typhimurium. Of 3 Salmonella strains isolated from guinea pigs, 2 were S.enteritidis and one was S.typhimurium. No Salmonella was isolated from rabbits and rats.
It was concluded that laboratory animals should be considered important carries of Salmonella.
Giriş
Salmonellozis, Türkiye'de ve birçok ülkede yaygın olarak görülen zoonoz hastalıklardan biridir. Salmonella türlerinin bir kısmı insan ve hayvanlarda özel infeksiyonlara neden olurken bir kısmı ise hem insan hem de hayvanlarda hastalık oluştururlar (2, 3, 4, 6).
Hayvanlarda infeksiyona neden olan S.enteritidis ve S. typhimurium türleri
insanlarda gıda zehirlenmelerine neden olurlar. Tavuk eti ve yumurtaları insanlar için esas bulaşma kaynağıdır (5). Türkiye'de son yıllarda hayvansal kökenli gıda zehirlenmesi olgularından en fazla izole edilen tür S.enteritidis' dir ( 2, 7, 12).
Salmonellaların hayvandan hayvana bulaşmasında rodentler önemli bir rol oynamaktadır.Tavuk çiftliklerinde yabani farelerin Salmonella taşıyıcısı olduğu ortaya konmuştur (1). Fare, rat, kobay ve tavşanlardan S.enteritidis, S. typhimurium, S. livingstone, S. oranienburg, S. weltevreden, S. ochiogu, S. mbandaka, S. poana, S. agona ve S. anatum türleri izole edilmiştir (10, 11, 13, 14, 22).
Bu çalışma, deneysel araştırma faaliyetlerinde kullanılan laboratuvar hayvanlarından Salmonella izolasyonu amacıyla yapılmıştır.

Hakan KALENDER
Veteriner Kontrol ve Arastırma Enstitüsü, Elazıg
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Makale-10.pdf (62,5 KB (Kilobyte), 6x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
hayvanlarından, laboratuvar, salmonella, spp., ızolasyonu

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 10:01 .