Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Veterinerlik Fakültesi > Köpeklerde Kolumna Vertebralis Ve Medulla Spinalis Lezyonlarının Klinik Değerlendirilmesi

Veterinerlik Fakültesi hakkinda Köpeklerde Kolumna Vertebralis Ve Medulla Spinalis Lezyonlarının Klinik Değerlendirilmesi ile ilgili bilgiler


Köpeklerde Kolumna Vertebralis Ve Medulla Spinalis Lezyonlarının Klinik Değerlendirilmesi-Clinical Evaluation Of Columna Vertebralis And Spinal Cord Lesions In Dogs Bu çalışmada, nörolojik şikayetlerle getirilen değişik ırk, yaş ve cinsiyetteki 103

Veterinerlik Fakültesi Anatomi, Histoloji, Embriyoloji, Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Patoloji, Farmakoloji ve Toksikoloji, İç Hastalıklar, Cerrahi, Doğum ve Jinekoloji, Veteriner Hekimliği, Hastalıklar ve Klinikler Bilimler , Zootekni ve Hayvan Besleme, Döllenme ve Suni Tohumlama, Besin Hijyeni ve Teknolojisi dersleri, Zootekni, Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları dersleri okutulur

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.12.10, 09:17
Ayça Şallı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
İletiler: 1.393
Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Köpeklerde Kolumna Vertebralis Ve Medulla Spinalis Lezyonlarının Klinik Değerlendirilmesi

Köpeklerde Kolumna Vertebralis Ve Medulla Spinalis Lezyonlarının Klinik Değerlendirilmesi-Clinical Evaluation Of Columna Vertebralis And Spinal Cord Lesions In Dogs
Bu çalışmada, nörolojik şikayetlerle getirilen değişik ırk, yaş ve cinsiyetteki 103 köpek değerlendirildi.
Hastaların klinik ve nörolojik muayeneleri yapıldı. Nörolojik muayene için, ön bacaklarda biseps, triseps ve ekstensor karpi radialis refleksleri, arka bacaklarda da patellar, gastroknemius ve kranial tibial refleksler test edildi. Ayrıca tüm bacaklarda proprioseptif tutma reaksiyonu belirlendi.
Klinik ve nörolojik muayeneleri takiben hastaların latero-lateral ve ventro-dorsal pozisyonlarda röntgenleri çekildi. Direkt radyografiler ile lezyonun yerinin tam olarak belirlenemediği durumlarda, miyelografiden yararlanıldı.
Değerlendirme sonucunda, olguların 47'sinde intervertebral disk hastalığı, 28'inde vertebra kırığı, 18'inde spondilozis deformans, 5'inde subluksasyon, 4'ünde luksasyon, 2'sinde diskospondilitis ve 1'inde de vertebral osteomiyelitis saptandı. Ancak olgulardan, birinde kırık ve luksasyon, diğerinde de kırık ve subluksasyon birlikte gözlendi.
intervertebral disk hastalığı bulunan 47 olgunun 45'inde konservatif sağaltım uygulandı. Geri kalan olguların birisi dorsal laminektomi, diğeri hemilaminektomi operasyon tekniği kullanılarak sağaltıldı.
Kolumna vertebralis'de kırık, luksasyon ve subluksasyon bulunan 4 olgunun operatif sağaltımında; korpus vertebra'lara çapraz pin uygulaması, proc.spinosus'lara plaka yerleştirilmesi ve dorsal laminektomi tekniklerinden yararlanıldı.
Çalışmada spondilosis deformans tanısı konan olgular, nonsteroid antiinflamatuarlar ve kortikosteroidler kullanılarak konservatif olarak sağaltıldı.
Diskospondilitis tanısı konan olgulardan birisi, hasta sahibinin isteği üzerine ötenazi edildi, diğeri Stafilokokkus'lara etkili geniş spektrumlu sefalosporin türevi antibiyotik (Seftriakson (disodyum) 20 mg/kg) ile sağaltıldı.
In this study, 103 dogs of different breeds, age and gender with neurological complaints were evaluated.
The patients were examined clinically and neurologically. For neurological examination, the biceps, triceps and extensor carpi radialis reflexes were tested in the front legs and the patellar, gastrocnemius and cranial tibial reflexes were tested in the back legs. Also proprioceptive reaction was determined in all legs.
Following clinical and neurological examination, latero-lateral and ventrodorsal radiographs were taken of the patients. In cases where the exact location of the lesion could not be determined, myelography was carried out.
Examinations revealed intervertebral disc disease in 47 of the cases, vertebral column fracture in 28, spondylosis deformans in 18, subluxation in 5, luxation in 4, discospondylitis in 2 and vertebral osteomyelitis in 1 of the cases. In 1 of these cases fracture and luxation were together and in 1 other case fracture and subluxation were together.
Fourtyfive of the 47 cases with intervertebral disc disease were treated conservatively. One of the remaining cases was treated using dorsal laminectomy. Hemilaminectomy was applied to the other case.
In the operative treatment of the 4 cases with fractures, luxation and subluxation in the vertebral column, crossed pins were applied to the vertebral bodies, plates were applied to the spinal processes and dorsal laminectomy was carried out.
Cases diagnosed with spondylosis deformans were treated conservatively using nonsteroid antiinflammatory drugs and corticosteroids.
One of the cases with discospondylitis was given euthanasia upon the request of the owner and the other one was treated using a wide range sefalosporin derivative antibiotic effective on Staphylococci (Seftriakson (disodium) 20mg/kg).
GİRİŞ
Kolumna vertebralis ve medulla spinalis lezyonlarının tanısında, nörolojik muayene, beyin omurilik sıvısı analizi ve radyografi, miyelografi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılır.
NÖROLOJİK MUAYENE
Medullar segmentlerden çıkan sinirler "Alt Motor Nöyron" (AMN) ve "Üst Motor Nöyron" (ÜMN) sistemleri aracılığıyla sentral sinir sistemine bağlanırlar. AMN, kasları innerve eden, onlara motor impulslar taşıyan ve sentral sinir sistemine bağlanan effektör nöyronlar sistemidir. ÜMN; beyinden çıkar, medulla spinalis'in beyaz maddesinde devam eder ve AMN ile sinaps yaparak onun aktivitesini baskılar. AMN ve ÜMN bulguları aşağıdaki tabloda özetlenmiştir (2, 3):
1.JPG

Yalçın Devecioğlu, Rauf Yücel
Yalçın Devecioğlu'nun doktora tezi özetidir.
Araş.Gör.Dr., İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı, Avcılar-ÎSTANBUL
Prof.Dr., İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı, Avcılar-ÎSTANBUL
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Makale-12.pdf (115,7 KB (Kilobyte), 11x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
değerlendirilmesi, klinik, kolumna, köpeklerde, lezyonlarının, medulla, spinalis, vertebralis

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:54 .