Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Veterinerlik Fakültesi > Doğu Ve Batı Mitolojilerinde Hayvan Motifi I. Memeli Hayvanlar

Veterinerlik Fakültesi hakkinda Doğu Ve Batı Mitolojilerinde Hayvan Motifi I. Memeli Hayvanlar ile ilgili bilgiler


Doğu Ve Batı Mitolojilerinde Hayvan Motifi I. Memeli Hayvanlar-Animal Paterns in the Eastern and Western Mythologies I. Mammals Zoomorfizm ve antropomorfizm, insanlık tarihinde dini düşüncenin gösterdiği önemli gelişim evreleridir. Önceleri

Veterinerlik Fakültesi Anatomi, Histoloji, Embriyoloji, Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Patoloji, Farmakoloji ve Toksikoloji, İç Hastalıklar, Cerrahi, Doğum ve Jinekoloji, Veteriner Hekimliği, Hastalıklar ve Klinikler Bilimler , Zootekni ve Hayvan Besleme, Döllenme ve Suni Tohumlama, Besin Hijyeni ve Teknolojisi dersleri, Zootekni, Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları dersleri okutulur

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Ayça Şallı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.03.11, 09:27
Ayça Şallı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
İletiler: 1.393
Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Doğu Ve Batı Mitolojilerinde Hayvan Motifi I. Memeli Hayvanlar

Doğu Ve Batı Mitolojilerinde Hayvan Motifi I. Memeli Hayvanlar-Animal Paterns in the Eastern and Western Mythologies I. Mammals
Zoomorfizm ve antropomorfizm, insanlık tarihinde dini düşüncenin gösterdiği önemli gelişim evreleridir. Önceleri hayvanları tanrı kabul eden insanlar, zamanla kendilerini tanrı olarak ilan etmişlerdir. Bu aşamalarda, insan düşüncesinin oluşturduğu mitolojik zenginliğin en önemli motifini hayvanlar şekillendirir. Çeşitli toplumların mitolojilerinde, hayvan- insan ve insan-hayvan değişimleri ve geçişlerine çok sık rastlanılır. Bu çalışmada veteriner hekimliği yönünden önem taşıyan 19 memeli hayvan türünün mitoloji tarihi içerisindeki yolculukları verilerek, insan-hayvan ilişkileri, tek tanrıcı dinler aşamasına değin mitolojik boyutta yeniden değerlendirilmiştir.
Mythology, Mammals, Religion.jpg
Zoomorphism and antrophomorphism are important developmental stages of religion in mankind history. Humans who were once considering animals as gods, gradually declared themselves as gods. At these stages, animals are the most important patern of mythological values created by human thought. Human-animal and animal-human differentiations and transitions are the most seen events in the mythology of various human populations. In this study, the trip in mythological history of 19 mammals which are important for veterinary medicine is presented and human-animal relationship untill the monotheist religions was tried to be considered and evaluated mythologically.
GİRİŞ
Dinler tarihinde animizm ve totemizm birbirlerinden ayrılmayan ve birbirlerinin içinden doğmuş ve gelişmiş düşünce ürünleridir (1,3,4). İnsan, totem olarak kabul ettiği varlığın içinde zamanla, kutsal bir ruhun (anima) yaşadığına inanmıştır. Hayvan tapımı da bu totem anlayışından köken alan oldukça eski bir inanıştır (1,4,22). Birçok toplum hayvanları kutsal ya da bazı yörelerde ise doğrudan tanrı olarak kabul etmiş ve özellikle Eski Mısır bu konuda çok zengin bir kaynak oluşturmuştur (1,4,22,26).
İlk insanlar, yaşadıkları çevredeki hayvanların gücünden ve onların yırtıcılıklarından başlangıçta ürkmüşler, bu ürküntü bir süre sonra hayranlığa dönüşmüş ve sonuçta hayvanlara tapınma şeklini almıştır. Bu dönem, insanoğlu'nun hayvanın üstünlüğünü kesin olarak kabul ettiği bir dönemdir ve "zoomorfik dönem" (hayvan biçimli tanrılar dönemi) olarak adlandırılır (22).
Bir hayvanın tanrı olarak algılanabilmesi, hayvanın gücü ve hayvanın sevimliliği şeklinde iki temel ilkeye dayanır. Nitekim bu dönemde sadece güçlü ve yırtıcı hayvanlar değil, geyik gibi sevimli hayvanlar da tanrılığa yükseltilmişlerdir. Ancak bunlar her zaman azınlıktadır (22).
Bunu izleyen süreçte, gelişen ve büyüyen uygarlık ile toplumsal yaşamdaki insan lehine olan farklılaşmalar, zoomorf tanrı inancını geriletmiş ve sonuçta yarı hayvan-yarı insan yeni tanrılar türemiştir. Bu tanrılar, hayvanın gücü ve çevikliğiyle insanın zeka ve ihtirasının birleştiği "sfenks" özellikte varlıklardır (22).
Bu evreden sonra ise tanrı tümüyle insan biçiminde düşünülür. Gerek gördükleri zaman bu tanrılar, hayvan biçimine dönüşerek o hayvanın fiziksel yapısının gereği olan güç ve çevikliği kendi arzuları doğrultusunda kullanırlar. Ancak, ne olursa olsun artık bu evrede tanrı bir insandır ya da insan biçimlidir (antromorfik dönem) ve hayvanlara hükmeder (1, 22).
Hintlilerin kutsal kitaplarından Upanişadlar'da bir öykü vardır (2):
"Ulu Tanrı açlık ve susuzluk verdi. O zaman tanrılar ona "bize yaşayabileceğimiz ve beslenebileceğimiz bir yer ver " dediler. Tanrı bir boğa yarattı. "Yeterli değil" dediler. Bir at yarattı. "Yeterli değil" dediler. Sonunda bir insan yarattı. "Şimdi iyi yaptın" dediler. Tanrılar tatmin olduklarından dolayı, insan bütün diğer yaratıkların efendisi olarak kabul edildi. Ulu Tanrı, diğer tanrılara "Yerlerinizi alın" dedi..."
Burada da anlatıldığı gibi, korku ve hayranlık dönemlerini geride bırakan insanoğlu, zekası ve zekasının ürünü olan uygarlığı aracılığıyla hayvanlara hükmetmeye başlamış ve başlangıçta tanrı olarak kabul ettiği hayvanın tanrısı artık kendisi olmuştur.
Mitoloji; insanlık tarihinde uzun bir dönem tanrı olarak kabul edilmiş hayvanların motifleri yönünden son derece zengin bir kaynaktır. Bu mitolojik öykülerde sıklıkla biçim değiştirme, yani hayvan-insan ve insan-hayvan geçişleri ya da değişimleri vardır. Sonuçta her kültürün mitolojisinde, hayvanların değişik biçimlerde ve oranlarda da olsa mutlaka yer aldığı görülür (9, 15, 17, 33, 36).
Bu çalışmada, polyteist (çok tanrıcı) dinlerin mitolojilerinde önemli yer tutan memeli hayvan motifleri incelenerek, insan-hayvan ilişkilerinin kökenleri ve gelişimleri ortaya konulmaya çalışılmış ve tarihin en eski, karanlık devirlerinden başlayarak tek tanrıcı dinler aşamasına değin, mitolojik boyutta insan-hayvan ilişkileri değerlendirilmiş ve günümüze ulaşabilen olası etkileri yorumlanmıştır.

Altan ARMUTAK
İ. Ü. Veteriner Fakültesi Morfoloji Anabilim Dalı / Veteriner Hekimligi Tarihi ve Deontoloji Bilim Dalı, Avcılar / İstanbul.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Makale-15.pdf (120,7 KB (Kilobyte), 1x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
batı, doğu, hayvan, hayvanlar, memeli, mitolojilerinde, motifi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:03 .