Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Veterinerlik Fakültesi > Sığır Ayaklarının Postmortem Makroskopik Ve Histopatolojik Olarak Değerlendirilmesi

Veterinerlik Fakültesi hakkinda Sığır Ayaklarının Postmortem Makroskopik Ve Histopatolojik Olarak Değerlendirilmesi ile ilgili bilgiler


Sığır Ayaklarının Postmortem Makroskopik Ve Histopatolojik Olarak Değerlendirilmesi-Macroscopical and histopathological evaluation of postmortem cow feet Özel bir mezbahadan elde edilen 112 sığıra ait 448 ayağın tırnakları, makroskopik ve histopatolojik olarak

Veterinerlik Fakültesi Anatomi, Histoloji, Embriyoloji, Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Patoloji, Farmakoloji ve Toksikoloji, İç Hastalıklar, Cerrahi, Doğum ve Jinekoloji, Veteriner Hekimliği, Hastalıklar ve Klinikler Bilimler , Zootekni ve Hayvan Besleme, Döllenme ve Suni Tohumlama, Besin Hijyeni ve Teknolojisi dersleri, Zootekni, Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları dersleri okutulur

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Ayça Şallı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.04.11, 09:47
Ayça Şallı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
İletiler: 1.393
Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Sığır Ayaklarının Postmortem Makroskopik Ve Histopatolojik Olarak Değerlendirilmesi

Sığır Ayaklarının Postmortem Makroskopik Ve Histopatolojik Olarak Değerlendirilmesi-Macroscopical and histopathological evaluation of postmortem cow feet
Özel bir mezbahadan elde edilen 112 sığıra ait 448 ayağın tırnakları, makroskopik ve histopatolojik olarak incelendi.
Değerlendirilen ayakların 110'u Holstayn, 1'i Simental, 1'i yerli kara ırkına ait idi. Bunlardan 89'u erkek, 23'ü dişiydi. Ayakların makroskopik incelemesi sonucunda 38 olguda taban-ökçe çürüğü, 22 olguda taban çürüğü, 29 olguda ökçe çürüğü, 30 olguda kronik- subklinik laminitis, 12 olguda beyaz çizgi ayrılması, 4 olguda interdigital panarisyum, 6 olguda digital dermatitis, 18 olguda aşırı tırnak uzaması saptanırken ,7 sığır ayağında lezyon belirlenemedi.
Kronik-subklinik laminitis, ökçe ve taban çürüğü bulunan tırnakların kapsulaları çıkarıldı. Makroskopik olarak, kapsulada lezyon belirlenen bölgede hiperemi mevcuttu.
Taban ve ökçe çürüğü bulunan olguların histopatolojik incelemelerinde, korium dokusunun normal yapısını kaybettiği ve bu dokunun tüm katlarını kaplayan mononüklear yangı infiltrasyonu olduğu belirlendi. Keratinize taban dokusuna yakın bölgedeki korium dokusunda nekroz, çevresinde ödem ve bağdoku hiperplazisi gözlendi.
CowCalfWestField.jpg
Macroscopical and histopathological investigations with respect to foot diseases were performed in 448 feet belonging to 112 cattle obtained from a private slaughterhouse.
Of the feet which were selected for assessment 110 belonged to the Holstein breed, 1 to the Simental breed and 1 to the yerli kara breed (a local breed). Of these, 89 were male and 23 were female. Macroscopical evaluation of the feet revealed the following diseases: sole and heel erosion in 38 cases, sole erosion in 22 cases, heel erosion in 29 cases, chronic and subclinic laminitis in 30 cases. Digital dermatitis was found in 6 feet, interdigital panaritium in 4, white line separation in 12, claw overgrowth in 18, and 8 cases had healthy claws.
The capsulae of claws with chronic laminitis and heel and sole erosions were removed. A higher degree of hyperaemia was observed in corium regions relating to areas with severe sole and heel erosions in the capsule.
In the histopathological evaluation of cases with sole and heel erosions and chronic laminitis, it was seen that the corium lost its normal structure and there was mononuclear inflammatory infiltration through all the layers of this tissue. Necrosis in the corium, as well as oedema and connective tissue hyperplasia, was observed in the region near the keratinised sole tissue.
Giriş
Sığır ayak hastalıklarının etiyolojisinde, laminitis'in büyük rolü vardır. Laminitis'in patogenezisindeki en önemli nokta, dermal-epidermal birleşme noktasında oluşan değişimlerdir( 1,4,6,7,9,10,11).
Laminitis, değişik safhalarda farklı lezyonlara neden olur. Kornu dokusu üreten basal epidermal hücreler, dermis kan damarlarından oksijen ve besin ihtiyaçlarını sağlarlar. Engellenen metabolik değişimler ve azalan beslenme desteği, kalitesiz kornu üretimine neden olur. Yangıya bağlı olarak dermal-epidermal birleşme alanında sıvı birikerek kornu tabakası ayrılır(6,10).
Subklinik laminitis'e bağlı olarak meydana gelen bu bozukluklar daha sonra, beyaz çizgi, ökçe ve taban kornusunda hemoraji, renklenme, yaygın yumuşama, tabanda ülserler, beyaz çizgi ayrılması, çift taban , ökçe ve ayrıca kasnak duvarlarında değişen derecelerde büyümeye neden olur. Kronik durumlarda, ayak kemiğinin distale doğru yer değiştirmesi ve tırnak duvarında şekillenen horizontal olukların varlığı belirlenir(5,6,10).
Tırnak kornusunun çıkarılması ile kapsula ve koriumdaki lezyonların muayenesi yapılabilir. Özellikle laminitis'e bağlı olarak korium dokusunda oluşan bozukluklar, kornu dokusundaki horizontal oluklar, çift taban ve ökçe oluşumu şeklinde kendini belli eder (2,3,5,8).
Kornu dokusunun korunması ve büyümesi için gereken maddeler, koriumdaki kan damarlarından diffüzyon yolu ile sağlanır. Koriumdaki patolojik değişimler kornu dokusundaki değişim ve lezyonların iyi bir göstergesidir. Kornuda değişimler bulunduğunda, koriumu dikkatli muayene etmek gerekir(6,8).
Dermal-epidermal birleşim bölgesindeki normal korium dokusu pembedir. Fakat laminitis veya yaygın kanamaya bağlı olarak kırmızı lekeler oluşur. Koriumdaki lezyonlar kornu üretimini durduracak bir ölçüde ise, koriumdaki etkilenmeyle ilişkili olarak değişik boyutlarda taban ülserleri ortaya çıkar (6).
Bu çalışmada; postmortem dönemde sığır tırnaklarının kapsulalarındaki lezyonların makroskopik olarak, bu lezyonların koriumla ilişkilerinin ise makroskopik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi amaçlandı.
Materyal ve Metot
Çalışmanın materyalini, özel bir mezbahadan elde edilen 112 sığıra ait 448 tırnak oluşturdu. Elde edilen tırnaklar, su ile temizlendikten sonra makroskopik olarak incelendi. İnterdigital aralık, tırnak tabanı, ökçe ve kasnak duvarlarındaki lezyonlar kaydedildi. Lezyon bulunan tırnakların bir kısmı mengene ve testere kullanılarak uzunlamasına ve enine kesildi. Geri kalanlar , 70 derece ısıdaki suda 30 dakika bekletildi ve bir mengene yardımı ile kasnakları çıkarıldı.Daha sonra kasnağın iç yüzündeki ve koriumdaki değişimler değerlendirildi. Lezyon bulunan tırnakların bazıları sıcak suya maruz bırakılmadan elde edilen kesitler ,histopatolojik olarak incelendi(Şekil 1,2).

Serhat ÖZSOY , Kürşat ÖZER , Seçkin ARUN
* İ.Ü. Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı 34851, Avcılar, İstanbul
** İ.Ü. Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı 34851, Avcılar, İstanbul
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Makale-17.pdf (63,9 KB (Kilobyte), 3x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ayaklarının, değerlendirilmesi, histopatolojik, makroskopik, olarak, postmortem, sığır

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 18:24 .