Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Veterinerlik Fakültesi > Kedi davranış bozuklukları

Veterinerlik Fakültesi hakkinda Kedi davranış bozuklukları ile ilgili bilgiler


Kedinizde davranış problemleri mi var? Bunlar doğal davranışları olmasın? Davranış problemini doğal içgüdüsel davranışlardan nasıl ayıracaksınız?Davranış problemleri düzeltilebilir mi? Hangi ilaçlar kullanılabilir?.. Tüm bu sorular için Kedi Davranış Bozuklukları ***8216;nı

Veterinerlik Fakültesi Anatomi, Histoloji, Embriyoloji, Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Patoloji, Farmakoloji ve Toksikoloji, İç Hastalıklar, Cerrahi, Doğum ve Jinekoloji, Veteriner Hekimliği, Hastalıklar ve Klinikler Bilimler , Zootekni ve Hayvan Besleme, Döllenme ve Suni Tohumlama, Besin Hijyeni ve Teknolojisi dersleri, Zootekni, Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları dersleri okutulur

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.09.11, 10:13
Ayça Şallı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
İletiler: 1.393
Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.Ayça Şallı için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Kedi davranış bozuklukları

Kedinizde davranış problemleri mi var? Bunlar doğal davranışları olmasın? Davranış problemini doğal içgüdüsel davranışlardan nasıl ayıracaksınız?Davranış problemleri düzeltilebilir mi? Hangi ilaçlar kullanılabilir?.. Tüm bu sorular için Kedi Davranış Bozuklukları ***8216;nı okuyun.
8.jpg
KEDİ DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI
Genelde kediler başkalarından diğer pet hayvanlarından korktukları için kendi bölgelerini korumak amacıyla temas irritasyonu olduğu için yada oyun sırasında aşırı uyarıldığı için ısırır yada tırmalar,agresyon gösterirler ,sinsi sinsi sürünüp hamle yapıp saldırırlar.
Bazende kedilerde amaçsız tekrarlayan davranışlar vardır.Stereotip (stereo=klişe) davranışlar olarak da adlandırılırlar.Obsesif davranış ; bilinçsizce yapılan,inatçı,yineleyici bir dürtüsel davranıştır;yada saplantıdır takıntıdır.Kompülsiyon ise obsesyona yada saplantı davranışa yanıt olarak bir eylemi yapmaktır.Anksiyete ise kompulsif eylemin gerçekleştirilememe durumudur.
Obsesif-kompülsif davranışlar; temizleme ve yalanmada abartı ,pika denilen gıda niteliği olmayan nesneleri yeme,histeri nöbetleri şeklinde manik koşuşturmalar,sürekli sızlanma-ağlama seyirtme hareket ve tikler şeklinde kendini gösterir.
Bunların nedeni tam olarak bilinmese de stres önemli bir rol oynar.Bu stereotipik davranışlar genetik de olabilir.Örneğin doğu orijinli siyam ve burma kedilerinde stres durumlarında yün emme görülür.Bazılarına göre yüne kokusunu veren lanolin, annesinin memesinin ucunu hatırlatır.
Rutinin dışında gelişen her durum kedide endişe ve korkuya neden olur.Çünkü kediler alışkanlıklarıyla yaşarlar,değişiklikten hoşlanmazlar.Ev değişikliği ,eve yeni bir bireyin katılması,eve yeni bir hayvan almak , hatta eve yeni bir eşya gelmesi bile kediyi alarma geçirir.Eğer kedi sürekli endişede ise tuvalet kabı dışında her yere çiş kaka yapar.Aşırı temizlenir yalanır,agresif olur.
Davranış bozukluklarından hayvanın doğal davranışlarını ayırmak gerekir.Örneğin mobilya tırmalamak , idrar püskürtmek , evdeki saksı çiçeklerini kemirmek gibi istenmeyen davranışları aslında hayvanın normal ihtiyaçlarını giderme dürtüsüdür.Tırnak bakımı yapıp,tırnağın ölü katmanlarını temizleyip,egzersiz yapmak için mobilyaları tırmalayabilir.Bölge işaretlemek için idrar püskürtür. Midesindeki tüy yumaklarından kurtulmak için çiçekleri kemirir.Bunlar hayvanın doğal davranışlarıdır.Bunlardan men etmek yerine çözümler bulunmalıdır.Tırmalama sütunu,kısırlaştırmak,maydanoz,çim vs. yetiştirmek gibi.
Davranış problemleri obsesif- kompülsif davranışlar,anksiyete, stereotip davranışlar ve agresyonu kapsar.Davranış problemleri deyince ,her yere çiş kaka yapmak, aşırı temizlenmek,pika,sürekli ağlamak,saldırmak anlaşılmalıdır. Kumun kirli olması,tuvalet kabının kirli olması, tuvalet kabının güvenli yerde olmaması,kumun deodorantlı olması ya da eve yabancı birilerinin gelmesi tuvalet giderilmesinde sapmalara neden olur.Hepsinin temelinde stres vardır.Agresyon, bölge korumak ya da temas irritasyonundan doğabilir.
Stereotipik davranışlar ya da obsesif-kompülsif davranışlar dediğimiz bu takıntılar için insanlarda kullanılan psikoaktif ilaçlar kullanılabilir. Ancak insanlarda olduğu gibi kedilerde de etkisi kediden kediye farklı olur.Ancak bulantı, kusma gibi paradoksal(çelişkili) etkileri de olabilir.
Davranış bozukluklarının ilaçlı tedavilerinde farklı farmakolojik etkili ilaçlardan faydalanılabilir.
Akut korku için trankilizanlar kullanılabilir.Diazem,zanaks gibi.Bu tip ilaçlar hızla sinir sistemi fonksiyonlarını bastırır.Uzun süre kullanımları letarji,uyuşukluk,koordinasyon bozukluğu,iştah kaybı hatta karaciğer yetmezliği yapabilir.
Korku ve endişe azaltıcı ilaç olarak serotonerjik ilaçlar uygulanabilir.Örneğin prozac.Bu depresyona karşı kullanılır.Serotonini yükseltip,depresyonu giderir.Beynin serotonin sağlamasını artırarak sinir hücrelerine etki yapıp anksiyeteyi giderir.
Önceleri davranış bozukluklarında progesteron deriveleri de kullanılırdı.Ancak; hormon dengelerini bozduğu ve diyabet gibi bazı hastalıklara altyapı hazırladığı için progesteron kullanımı artık tercih edilmemektedir.Öte yandan progesteron gebeliğin devamını sağlayan hormondur.Sakinlik verir.
Diğer ilaçlarla kıyaslandığında en emin etkilisi serotonerjik ilaçlardır.Ancak ilaçla tedavi kesinlikle veteriner hekim kontrolünde yapılmalıdır. Gerçek stres faktörleri ortadan kaldırılamıyorsa , ilaçlı tedavi başvurulacak son çaredir.

Alıntı:CATNIP, Tufts University School Of Veterinary Medicine,Ağustos 1996 Hazırlayanlar. Gülay Ertürk

Kaynak
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 14.01.12, 23:55
Acemi
 
Üyelik tarihi: Oct 2011
İletiler: 1
vedatsurekli doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Kedi davranış bozuklukları

kedide prozak dozu ne olmalı ayrıca;kedilere yolculuk esnasında ne verilebilir.
teşekkür ederim.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bozuklukları, davranış, kedi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:53 .