Nüve Forum


Haluk Demirgüç hakkinda İdealli yaşamın etkileri ile ilgili bilgiler


Bir yıldız ne kadar parlak olursa olsun,eğer ışığını yer yüzüne yansıtmıyorsa kendisince başarı olarak gördüğü eylemi tamamıyla gerçekleştirememiş olur. İnsanın idealleri de ışığını aksedemeyen yıldız gibi değil,karanlıklarda ufukları delen altın

Like Tree4Likes
  • 3 Post By Haluk Demirgüç
  • 1 Post By oguzgolcik

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 12.05.08, 16:57
Haluk Demirgüç - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Acemi
 
Üyelik tarihi: May 2008
Nereden: ankara
İletiler: 10
Blog Başlıkları: 19
Haluk Demirgüç yakında çok ünlü biri olacak!
Standart İdealli yaşamın etkileri

Bir yıldız ne kadar parlak olursa olsun,eğer ışığını yer yüzüne yansıtmıyorsa kendisince başarı olarak gördüğü eylemi tamamıyla gerçekleştirememiş olur.

İnsanın idealleri de ışığını aksedemeyen yıldız gibi değil,karanlıklarda ufukları delen altın sarısından bir demet ışığı gibi olmalıdır.
Bunun için var gücüyle hayatın tüm bidatlı yanları için kendisinde bir ceng***8217;in hissiyatını uyandırmalıdır,ve bu hissiyatı, taze filizlenecek genç beyinlere de aşılatmasını bilmelidir.

Bir denizci için deniz feneri neyi ifade ediyorsa,ki bu onun umudu demek,hayatın her kademesinde kendisine bir plan ve proje hazırlamalıdır.Başarının temel hedeflerinden olan idealli olmak,geriye kalmış hayatı daha da abat bir hale getireceğinden kesinlikle şüphe duyulmamalıdır.
Kendini bir noktada aşmayı başarmalıdır,idealli olma uğruna kendi öz değerlerinden kesinlikle soyutlamamalıdır. Var olan kaderin, insanın en adaletli yanlarını oluşturacağını bilmeli, bu muhtelif durumdan iyinin en iyisini yapmayı kendisine hedef seçmelidir.

İnsanın model alma davranışı da bu husus hakkında önemini belirtmektedir. Kendisine almış olduğu örneğin kendi kişisel gelişimine ne kadar katkı sağlayacak,veya kendisini ne derecede başarıya ulaştıracak düzeyde bir katkıda bulunabiliyor mu bunu da dikkatte almak zorundadır.
Bu yanlışlığa düşmemesi için belirli dönemlerde kendisinin bulunduğu iç dünyasından uyandırılmaya çalışılmalı,gerekli hallerde psikolojik destek sağlanılmalıdır. Bireye bunu yapmak geriye kalmış hayatında onu acar bir kişiliğe büründürecek,ve kişisel gelişimine katkı sağlayacağından şüpheye gidilmemelidir.

Maalesef bunu yapmakta biraz aciz bir tebayız. Yapılması en hararetle gerekli olan idealistli yaşamayı öğrenmektir. Bunun gerekliliğini toplumumuzun bir çok tabakasındaki kişiler bilmemektedir,bunun asıl nedeni olarak insanların bilgi ve beceri birikiminden yoksun olmaları veya var olanında pratik ihtiyaçlara aktarılmamasından kaynaklandığını düşünmekte yarar vardır.
Bir ülkenin,ulusun gelişebilmesi ve yükselmesi için, en ihtiyaç duyulanların başında, tam donanımlı bireylerin, hem bilginin, kültürün, beraberce bir potada eriten ve bunu kullanabilen nitelikli kişilerin olmasıyla mümkün olabilecektir.

Güçlü ve var olan kaynakların kulanılabilirliği yüksek olan bir kitleye sahip bir milletiz,yeter ki bunları yontacak ve ışıl ışıl parlatacak,en azında bu bilinci kazandırabilecek,bir demirci örneği olarak ustaların bu işe dört elle sarılmasına bağlıdır.Bu ideali taşımak dahi yolumuzu en zifiri karanlıklardan aydınlatacak bir bir mum olsa dahi haz ve keyif vermektedir.Yeter ki idealli yaşamasını öğrenmeliyiz***8230;.

Yazar:
Haluk Demirgüç

Nüve Forum
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 13.05.08, 08:33
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: İdealli yaşamın etkileri

merhaba.
teşekkürler.
bencilliğimizi yıkacak kadar güçlü vurguları olan bir yazı.
üretirken kendimiz için olduğu kadar çevremizide düşünmemiz gerektiği olgusu hakim kılınmış.
yoksa ürettiklerimizin paylaşım değerleri olmassa ne işe yararlarki.
tekrar teşekkürler.
oğuz gölçik yazar...
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 13.05.08, 23:47
Selim Hoytur - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 5.878
Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: İdealli yaşamın etkileri

Model alma davranışı doğduktan itibaren en yakın temasta olduğumuz kişilerle başlar..
Model durumunda olanlar ne kadar farkındalık içindelerse yansımalarıda o kadar olumlu olur. İleriki yaşlarda alınan rol model'in etkisi ailede başlayan aktarımların bir sonucudur genellikle..

teşekkürler paylaşım için
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
etkileri, yaşamın, ıdealli

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:27 .