Nüve Forum


İslami Kavramlar hakkinda Huneyn Savaşı ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Huneyn Savaşı İslam ordusunun bozguna uğramak tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı savaş. Huneyn Mekke'nin yakınındadır. Huneyn gazvesi adıyla anılan bu savaş, müslümanlarla Beni Sakif ve Havâzin kabileleri arasında geçmiştir. Peygamber

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 03.12.09, 08:20
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 1.692
Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Huneyn Savaşı

[coverattach=1]Huneyn Savaşı
İslam ordusunun bozguna uğramak tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı savaş. Huneyn Mekke'nin yakınındadır. Huneyn gazvesi adıyla anılan bu savaş, müslümanlarla Beni Sakif ve Havâzin kabileleri arasında geçmiştir. Peygamber savaş meydanında yalnız kaldığında, soğukkanlılıkla müslümanları yeniden savaşa döndürmüştür. Böylelikle savaş zor koşullar altında kazanıldı. Düşman kabileler İslam bozgunundan yararlanmasını buseydiler bu savaşı kazanabilirlerdi. Bu savaş, sadece Peygamberin kendine güveni ve cesareti sayesinde kazanılmıştır, denilebilir. Tevbe sûresinin 25-26. âyetleri bu savaşın sözünü eder ve şöyleder: "Allah birçok savaşlarda, sayı üstünlüğünüzün sizi mağrur ettiği Huneyn gününde bile size yardım etmiştir. Sizin çokluğunuz hiçbir işinize yaramadı, o yer genişti, ama gene de size dar geldi, nihayet sırtınızı dönüp kaçmaya başladınız. Bu bozgundan sonra Allah, Peygamberine ve inananlara rahmetini gönderdi, sizin görmediğiniz askerler indirdi, kafirleri hezimete uğrattı". Buhâri'nin Ebû Katade'den naklettiği bir hadiste bu olay kısaca şöyle anlatılır: "Huneyn savaşına Peygamberle birlikte çıkmıştık. Düşmanla karşılaştık. Biz müs-lümanlar bozguna uğrarken bir ara Hazret-i Ömer'e yetişerek bu nedir? dedim. Ömer Allah'ın emri ve kaderidir dedi. Sonra müslümanlar dönüp hücuma geçtiler ve bir hayli ganimet aldılar. Peygamber oturup dinlerirken ashabına: "Müşriklerden birini öldüren bunu kanıtladığı takdirde öldürdüğünün elbise ve eşyasına sahib olur buyurdu"
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Huneyn Savaþý-kuran.jpg  
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
huneyn, savaşı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 14:31 .