Nüve Forum


İslami Kavramlar hakkinda Hüseyin-Peygamber Hz. Muhammed'in torunu ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Hüseyin Peygamber Hz. Muhammed'in torunu. Hz. Muhammed'in kızı Hz. Fatma'nın Hz. Ali'den olan ikinci oğlu. Arapların o ana kadar bilmedikleri bu adı bizzat Hz. Muhammed koymuştur. Hüseyin doğduğunda Peygamber, kulağına

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 13.12.09, 05:17
Uzman
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 2.134
Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Hüseyin-Peygamber Hz. Muhammed'in torunu

[coverattach=1]Hüseyin
Peygamber Hz. Muhammed'in torunu. Hz. Muhammed'in kızı Hz. Fatma'nın Hz. Ali'den olan ikinci oğlu. Arapların o ana kadar bilmedikleri bu adı bizzat Hz. Muhammed koymuştur. Hüseyin doğduğunda Peygamber, kulağına eğilerek "O cennet çocuklarının efendisidir" diye fısıldamıştır. Hüseyin ağabeyi Hasan ile birlikte Peygamberin en sevdiği torunlarıdır. Tirmizi'nin Usâme bin Zeyd'den naklettiği bir hadise göre Peygamber: "Allah'ım, bunlar benim oğullarımdır, ben onlan çok seviyorum. Sen de onları sev ve onları sevenleri sev"demiştir. Kur'an'ın Ahzab sûresinin 33. âyeti şöyle der: "Ey ev halkı (ehlelbeyti), Allah sizden her çirkinliği giderir ve sizi temiz kılmak ister". Tirmizi'nin anlattığı bir başka hadise göre Peygamber, kızı Hz. Fatma, dâmâdı Hz. Ali ve torunları Hüseyin'le Hasan'ı yanma çağırarak "bu âyet sizin için mdı" ütliTiiş; Bundan ötürü ehl-i beyt (ev halkı) deyimi genel bir anlamca Peygamber Hz. Muhammed'in eşierini ve öbür çocuklarını da kapsaması gerekirse de özel bir anlamda sadece Hz. Ali ailesini dile getirir. Ağabeyi Hasan ölünceye kadar Hüseyin'in hiçbir siyasal davranışı olmamıştır. İslam devletinin merkezi Şam'dı ve halifelik Emevi ailesinden Muaviye'nin elinde bulunuyordu. Keyfince yaşamaktan başka bir şey düşünmeyen Hasan, Muaviye'yle anlaşmış ve ona boyun eğmişti. Hasan'ın ölümünden sonra Hüseyin, Muaviye'nin oğlu Yezid'e biat etmeyi reddetti. Kufe halkı önce ondan yana olduklarını bildirerek onu kendi kentlerine çağırdılar. Ama Basra valisi Ubeydullah bin Ziyad duruma çabucak egemen oldu ve Ku-fe'lileri sindirdi. Bundan habersiz olan Hüseyin, ailesiyle birlikte yola çıkmış bulunuyordu. Kendinden önce Ku-fe'ye gönderdiği amcaoğîu Müslim bin Âkil orada öldürülmüştü. Hüseyin, Kur'an'ın yukarda kaydedilen âyeti ve dedesi Peygamberin birçok hadislerine güvenerek hiçbir müslümanın kendisine el süremeyeceğini sanıyordu. Ama siyasal ve kişisel çıkarlar ne Kur'an ne de hadis tanıdı. Hüseyin, 680 yılının 10 Muharrem günü Kerbelâ kenti dolaylarında vahşice öldürüldü ve başı kesildi. Yezid'in valisi Ubeydullah'ın gönderdiği kuvvetle onu öldürmeden önce Fırat nehrinin suyunu kesmişler ve Hüseyin'le ailesini susuz bırakmışlardı. Şiî-Alevîler bundan ötürü 10 Muharrem günü büyük yas tutarlar ve gösteriler yaparak dövünürler, vücudlannda derin yaralar açarlar, kanlarını akıtırlar. Çocukluğumda İstanbul'un Beyoğlu caddesinde "yâ Hasan, yâ Hüseyin!" diye bağıra bağıra geçen ve belden yukarısı çıplak vücutlarına kılıçlarla vurarak kanlarını akıtan bu göstericileri bizzat görmüştüm. İsnâ aşeriyye mezhebi Hüseyin'i, babası Hz. Ali ve ağabeyi Hasan'dan sonra üçüncü İmam olarak tanır.
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Hüseyin-Peygamber Hz. Muhammed'in torunu-kuran.jpg  
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
hüseyin-peygamber, hz., muhammed'in, torunu

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:32 .