Nüve Forum


İslami Kavramlar hakkinda Sıratı Müstakim - Dosdoğru Yol ile ilgili bilgiler


SIRATI MÜSTAKİM (Dosdoğru yol) Kur'an-ı Kerim'de 40'a yakın yerde geçen bu tamlama, yol anlamındaki sırat'la, doğru, sapmaz, şaşırtmaz anla­mındaki müstakim sözcüğünün birleşmesinden oluşmakta­dır. Kur'an yol kavramı üzerinde çok durmakta ve

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19.05.08, 00:50
Uzman
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 2.134
Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Sıratı Müstakim - Dosdoğru Yol


SIRATI MÜSTAKİM (Dosdoğru yol)

Kur'an-ı Kerim'de 40'a yakın yerde geçen bu tamlama, yol anlamındaki sırat'la, doğru, sapmaz, şaşırtmaz anla­mındaki müstakim sözcüğünün birleşmesinden oluşmakta­dır.
Kur'an yol kavramı üzerinde çok durmakta ve bu kavramı ifade için birkaç deyim kullanmaktadır, (bk. Hidayet md.).
Kur'an'ın, hedefe götürücü ve erdirici yol olarak gördü­ğü yol, sırat'tır. Bu kelimenin, Latince'deki strata kelime­sinin Arapçalaşmış şekli olduğu sanılıyor. Strata Roma yolu veya Roma'ya götüren yol demektir. Kur'an, bu kelimeyi kendi semantik alanları içinde, yepyeni ve ruhçu bir dünya görüşünün ifadesi' olarak Allah ve yaradılış yolu olarak kullanmakta ve onu daima müstakim (dosdoğru, sapmaz ve şaşmaz) sıfatıyla da nitelemektedir.
Sırat-ı müstakim bir fıtrat yoludur ki, bizzat Yaratıcı tarafından da izlenir (bk. Hud, 56). Müminler, sırat-ı müstakimi izleyerek, Allah'ın tavır ve tarzına iştirak ederler. Nitekim, Hz. Peygamber, ^ "Allah'ın ahlaklıyla ahlaklanın" diyerek, sırat-ı müstakim çizgisinde insanla Allah'ın birleşeceği gerçeğine dikkati çekmiştir. Peygam­berlerin yolu da sırat-ı müstakimdir, (bk. Zuhruf, 43; Yasın, 4)
Şûra 53. ayetin "Göklerin ve yerin sahibi olan kudretin yolu" olarak tanıttığı sırat-ı müstakim, Kur'an tarafından inananların sürekli zihinlerde ve gönüllerinde tutmaları gereken bir kavram olarak verilmektedir. Günlük 5 vakit namazın her rekâtında okunması şart olan Fatiha'da insan, "bizi sırat-ı müstakime ilet" şeklinde dua ettirilmektedir.


Kaynak:islâmi Kavramlar Ansiklopedisi
syf:
68
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Sýratý Müstakim - Dosdoðru Yol-2-strata.jpg  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dosdoğru, müstakim, sıratı, yol

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:15 .