Nüve ForumAtatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi hakkinda Müze Hakkında ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Anıtkabir'de Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu şeref salonunun altında bulunan 3 bin metrekarelik sütunlu alanda kurulan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, özellikle farklı sergileme teknikleri ile Çanakkale, Sakarya, Büyük Taaurruz ve

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu ve Atatürk, Son Yolculuk ve Edebi İstirahatgah, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi , Savaş Kurtuluş Savaşı ve Devrimler,

Like Tree2Likes
  • 2 Post By Zehravî Zeytuna

Konu kapatılmıştır.

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 27.05.08, 14:23
Uzman
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 2.134
Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Müze Hakkında

[coverattach=1]Anıtkabir'de Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu şeref salonunun altında bulunan 3 bin metrekarelik sütunlu alanda kurulan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, özellikle farklı sergileme teknikleri ile Çanakkale, Sakarya, Büyük Taaurruz ve Başkomutanlık Muharebeleri'ni, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarını ve Atatürk dönemini çarpıcı biçimde sunuyor.

Tören alanından Anıt bloğuna doğru bakıldığında, sağda yer alan Mîsâk-ı Millî Kulesi'nin kapısından girilen müze, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Atatürk'ün özel eşyaları sergilenmekte; ikinci bölümde panorama ve yağlı boya tablolarla Çanakkale Muharebeleri ile Kurtuluş Savaşı; üçüncü bölümde ayrı ayrı tonozlarda Millî Mücadele ve devrimler anlatılmaktadır.

Mîsâk-ı Millî ve İnkılâp kuleleri arasındaki ilk bölümde bulunan[coverattach=2] ve Atatürk'ün özel eşyalarının sergilendiği Atatürk Müzesi, yeni sergileme teknikleriyle düzenlenerek ve diğer bölümlerle birleştirilerek, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi adını almıştır. İlk olarak 21 Haziran 1960 tarihinde açılan bu bölümde Atatürk'ün kullandığı eşyalar ile kendisine yabancı devlet adamları tarafından hediye edilen eşyalar sergilenmektedir. Müzede Atatürk'ün manevî evlâtlarından A. Afet İnan, Rukiye Erkin, Sabiha Gökçen'in müzeye hediye ettikleri Atatürk'e ait eşyalar da bulunmaktadır.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'nin ikinci bölümünde ilk önce Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz'u konu alan üç panorama dikkati çekiyor. Üç büyük panorama, önlerinde düzenlenen başka bir alanla üç boyutlu bir etkiye büründürülmüştür. Bu alanda düzenlemelerde kullanılan savaş objeleri ve maketlerle, muharebelerin geçtiği yerler ve dönem, yaşananların aslına uygun olarak yeniden canlandırılmıştır. Türkiye'de ilk kez uygulanan bu teknikle, Müzede ziyaretçilere Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolda yaşanan güçlükler hissettirilmeye çalışılmaktadır.

[coverattach=3]Bu bölümde ayrıca, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'na katılan komutanların portreleri ile kurtuluş mücadelesinden çeşitli anların resmedildiği büyük boyutlu tablolar sergilenmektedir.

Müzenin üçüncü bölümü,, Panorama Bölümünü çevreleyen koridordaki 18 tonozda yer alan tematik sergi alanlarından oluşmaktadır. 1919-1938 yılları arasında, Atatürk dönemine ilişkin olayların anlatıldığı Tonoz Müzeler, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'ne farklı bir atmosfer kazandırmaktadır. Mozolenin bulunduğu şeref salonunu ayakta tutan sütunlu salon ile Anıtkabir'in temel duvarları arasında kalan koridorda yer alan ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları'ndan ebediyete intikal edenlerin[coverattach=4] defnedilmesi amacıyla inşaa edilen, ancak kullanılmayan tonozlu odacıklardaki vitrin düzenlemelerinde Kurtuluş Savaşı ve Atatürk Devrimleri'ne ilişkin 3 bin kadar fotoğraf ile bunların Türkçe ve İngilizce açıklamalarına yer verilmektedir. Değerli sanatçılar tarafından hazırlanmış rölyefler de Tonoz Müzelerin görselliğini güçlendirmektedir. Ayrıca Tonoz Müzelerin bulunduğu koridor boyunca Kurtuluş Savaşı'nm kazanılmasında büyük hizmetleri görülen asker-sivil 20 kahramanın büstü ve kısa özgeçmişleri de yer almaktadır.

Müzenin sunduğu yeniliklerden birini de, ziyaretçilerin müze ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna ilişkin bilgileri alabilmesi için oluşturulan ve farklı dillerde hazırlanan sesli tanıtım sistemi oluşturmaktadır. Ziyaretçiler kulaklıklar yardımıyla 5 farklı dildeki ses kayıtlarından müze ve olaylar hakkında bilgi alabilmektedir. Ayrıca müze içinde bedensel engelli ziyaretçiler için özel bir asansör sistemi de bulunmaktadır.

[coverattach=5]Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere, şanlı Türk tarihinin en büyük olayı olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu için çaba sarfetmiş değerli insanların aziz hatırasına adanmıştır.

About the Museum...

Atatürk and the War of Independence Museum, located in a three thousand sauare meter area located under the hail ofhonor where the Mausoleum of Atatürk in Anıtkabir is built, depicts Çanakkale, Sakarya Battles, and Battles of Great Attack and Commander-in-chief particularly with new exhibition techniques; and magnificently presents thefirst years of the Republic of Turkey and Atatürk period.

When looked from the ceremony field to the block of Anıt (Mausoleum), the[coverattach=6] museum, entered through the door to the Mîsâk-ı Millî Tower on the right, consists of three main sections. in thefirst hail are the personal belongings of Atatürk; in the second, panoramas and paintings , Çanakkale Battles and the War of Independence; and in the third hail the National Struggle and the Revolutions are displayed in different arch vaults.

The Atatürk Museum, placed in the section between the towers of Misak-ı Milli (National Covenant) and Revolution, where Atatürk's personal belongings are exhibited, combined with the other sections and rearranged via new exhibition techniaues, has been renamed as Atatürk and the War of Independence Museum. The things used by Atatürk and the presents given to him by foreign statesmen are exhibited in the museum, which was inaugurated on June 21si, 1960. Atatürk's personal things, donated to the museum by the adopted children of Atatürk, A.Afet İnan, Rukiye Erkin, Sabiha Gökçen, are presented in the museum.

[coverattach=7]in the second section of the Atatürk and the War of Independence Museum firstly three panoramas, representing Çanakkale Battles, Sakarya Pitch Battle, and Great Attack, are the center of attention. The three large panoramas present a three-dimension impact by an area designed infront ofthem. in this area, the battlefields and that period and the events ofthat period are re-animated being loyal to the reality by means of the war tools and small models. By means of this techniaue, which has been used in Turkey for the first time, the hardships on the way toıvards the Republic ofTurkey are reflected to the visitors.

Moreover, in this section are displayed the portraits of the commanders, Great Leader Atatürk in thefirst place, participating in the War of Independence and big paintings depicting various moments of the struggle for Independence.

The third section of the museum consists of the thematic exhibition sites placed in 18 arch vaults located in the corridor surrounding the Panorama Section. The Arch Vault Museums, zvhere the events of the Atatürk's period, 1919-1938, is presented, provide a different atmosphere for Atatürk and the War of Independence Museum. in the display cabinets, zohich are placed between the columned hail supporting the hail ofhonor and the corridor placed in the middle of the main voalls of Anıtkabir, and builtfor burial of the Presidents of the Republic ofTurkey, who have passed aıvay, but not used at present, three thousand photographs about the War of Independence and Atatürk's Reforms and Turkish and English Explanations of them are placed. The relieves created by distinguished artists strengthen the visual beauty of the Arch Vault Museums. Moreover, the busts and briefpast of 20 civilian-soldier heroes having served in the War of Independence are put alongside the corridor where the Arch Vault Museums are located.

One of the renovations presented by the museum is the audio[coverattach=8] presentationsystem, which is designedfor the visitors to obtain Information about the museum and the establishment of Republic of Turkey, prepared in different languages. Visitors are able to obtain information about the museum and the events from the recordings in 5 different languages by means of the earphones. A special elevator system is also provided in the museum for physically disabled visitors.

Atatürk and the War of Independence Museum has been dedicated to the honorable memory of the distinguished people, especially the Great Leader Atatürk, who had made every effort for the establishment of Republic of Turkey, the greatest event of the magnificent Turkish History.

Uyarı:Burada yer alan kaynaklar ancak sayfaya link verilerek alıntı yapılabilir.

Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Müze Hakkýnda-1.jpg   Müze Hakkýnda-2.jpg   Müze Hakkýnda-3.jpg   Müze Hakkýnda-4.jpg  

Müze Hakkýnda-5.jpg   Müze Hakkýnda-6.jpg   Müze Hakkýnda-7.jpg   Müze Hakkýnda-8.jpg  

Konu kapatılmıştır.

Tags
hakkında, müze

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:09 .