Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Eğitim & Kişisel Gelişim > Çocuğum > Saklambaç ve seksek çocukların gelişimi için gerekli

Çocuğum hakkinda Saklambaç ve seksek çocukların gelişimi için gerekli ile ilgili bilgiler


Saklambaç ve seksek çocukların gelişimi için gerekli Dikine yükselen binalar, günden güne yok olan yeşil alanlar, ödevler, bitmek bilmeyen sınavlar, bağımlılık yapan televizyon programları ve bilgisayar oyunları nedeniyle geleneksel oyunlar

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.08.07, 20:19
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Saklambaç ve seksek çocukların gelişimi için gerekli

Saklambaç ve seksek çocukların gelişimi için gerekliDikine yükselen binalar, günden güne yok olan yeşil alanlar, ödevler, bitmek bilmeyen sınavlar, bağımlılık yapan televizyon programları ve bilgisayar oyunları nedeniyle geleneksel oyunlar gün geçtikçe unutuldu, oynanmaz oldu. Bırakın mahalle arkadaşlığını, dev apartmanlarda komşular birbirini tanımaz oldu. ***8220;Geleceğin Yıldızları***8221; yaz okulu, bu oyunları kamp programına dahil ederek, yeni nesillere öğretiyor, ailelere önemini anlatıyor

Hardal renkli, pürtük yüzeyli apartman duvarının soğukluğu hâlâ alnımda. Kaç kere suratımı oraya gömdüm, kaç kere birden ona kadar saydım, kaç kere ***8220;Sobee***8221; diye çığlık atarak sağ elimle o duvarı tokatladım. Ve ne zaman sondu? Son saklambaç oyununu hatırlamıyorum ama şimdi yazarken bahçe, duvar, kardeşim, komşumuzun oğlu Burak, havlayarak bizi ele veren köpeklerimiz Bıdık ve Kontes, sık sık saklandığım daha doğrusu tırmandığım incir ağacı anılarımda taptaze...

Yakan top, istop da sevdiğimiz oyunlar arasındaydı. İşte şu anda üzerimde patlayan topların, sık sık düştüğüm için çürüyen dirseklerimin ve kanayan dizlerimin acısını da hissediyorum. Mahalledeki erkek arkadaşların favori oyunu misketti. Onların rengarenk cam bilyelerine hayran kalsam da, beni oynatmadıkları için sinir olurdum onlara... Okulda beş dakikalık tenefüslerin favori oyunu ***8220;yerden yüksek***8221; ti. Amaç yerden yükseğe çıkana kadar birini ebelemeye çalışmaktı. Yüz yıllık ilkokulumun ortasındaki yüz yıllık dev ağacın doğal basamaklarına tırmanıp ***8220;yerden yüksek***8221; diye bağırıyorum şimdi de. Ağacın kokusu burnumda.

Ortaokuldayken bile hâlâ sokakta oyun oynadığımızı söylesek komik olur muyuz bilmiyorum. O dönemin popüler oyununu oynamak için bir metrelik don lastiği yetiyordu. Boyları uzamış, ergenliğe adım atmış koca kızlar olarak o lastikle her türlü akrobatik hareketi yapardık. İşte şimdi de balerin olduğu için bizi sürekli yenen can arkadaşım Esra***8217;ya nasıl sinir olduğumu hatırlıyorum.
Dikine yükselen binalar, günden güne sayısı azalan bahçeler, parklar ve çocukları eve bağlayan televizyon ve bilgisayar nedeniyle bu oyunlar gün geçtikçe unutuldu, oynanmaz oldu. Bırakın mahalle arkadaşlığını, dev apartmanlarda komşular birbirini tanımaz oldu.
Oysa bu geleneksel oyunların çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimindeki rolü büyük. Anne babaların çocuklarını bu oyunlarla tanıştırmaları, komşularıyla arkadaşlık etmeleri için teşvik etmeleri, semtlerinde yeşil alan yoksa bu konuda haklarını aramaları çocuklarımız için çok önemli.

Kadıköy***8217;ün klasikleşen yaz okulu ***8220;Geleceğin Yıldızları***8221; bu yılki kamp programlarına sokak oyunlarını da dahil etmiş. Gelecegin Yıldızları***8217;nın Yaz Kampları Danışmanı ve Psikolog Nükhet Turkan, bize bu oyunların ve yaz kamplarının çocuklar için önemini, bağımlılık haline gelen televizyon ve bilgisayarın sakıncalarını anlattı.

Bağımlı ve sağlıksız büyüyorlar
Nüket Turkan***8217;ın televizyon ve bilgisayar ile ilgili uyarıları şöyle:

Bilgisayar oyunlarının çok azı eğitici içeriğe sahip. Görme-işitme ve hareket koordinasyonunu geliştiren bazı spor oyunları motor yetenekleri geliştirici özelliklere sahip. Bu tür oyunlar tercih edilmeli.

Çoğu ve en çok rağbet görenleri saldırma, öldürme, savaş gibi kavramlar üzerine kurulu. Ve ne yazık ki bağımlılık yaratıyorlar. Çocuklar gelişimindeki en önemli yılları bir ekranın önünde geçiriyor.

Televizyon bağımlılığı da aynı etkilere sahip. Bir araştırmaya göre, çocuklar günde ortalama 3 saatlerini televizyon karşısında geçiriyor, bu da bir çocuğun liseyi bitirene kadar derste geçirdiği zamandan daha fazla bir süre olarak hesaplanmış.

Her iki bağımlılık da aile ve arkadaş ilişkileri, okul başarısı, fiziksel ve ruhsal gelişimleri zayıf nesiller yetişmesinde önemli bir yer tutuyor. Davranış bozuklukları, uyum sorunları, anadilin bozulması ve gelişmiş ülkelerin vergi yasalarıyla bile önlem almaya çalıştığı obezite hastalığı bir çırpıda sayılabilecek diğer etkiler.

Denge iyi kurulduğu sürece televizyon da, bilgisayar oyunları da iyi birer öğrenme, dinlenme ve hoşça zaman geçirme araçları. Uzmanlar bu sürenin günde kırkbeş dakika ile sınırlandırılmasını öneriyorlar.

Bilgisayar ve televizyon çocuğun klasik oyunla geçireceği süreden çalmamalı. Öncelik sokakta, bahçede oyuna verilmeli. Kötü havalarda evde arkadaşla oyun tercih edilmeli, olmazsa aileden bir kişinin arkadaş rolüne bürünmesi gerekli. Böylece çocuğun aile ilişkileri de daha sağlıklı gelişecektir.

Ailelerin birarada geçirdikleri saatlerin azlığını dikkate alan uzmanlar, bu süreyi arttırmak için televizyonu çocuklarla birlikte izlemeyi öneriyor. Bilgisayar oyunlarında da çocukları yönlendirmek yine biz büyüklere düşüyor.

Büyük şirketler oyunla eğitim veriyor

Çocuklar için oyunun önemi nedir?
Çocukların çocukluklarını yaşayamadıklarını söylemek artık klişe bir söylem olmaktan çıkıp, önemli bir soruna dönüştü. ***8220;Daha iyi bir gelecek***8221; için ana okulundan itibaren bir yarışın içine giren küçükler, eğitim sisteminin onlara biçtiği bu ağır görevi yıllarca sürdürmek zorunda. Oysa onların ***8220;oyun oynamak***8221; gibi bir görevleri daha var. Çocukların dünyasında oyun, merkezi bir role sahip. Oynayarak öğreniyor, oyunlarla büyüyorlar. Üretkenlik, yaratıcılık, dayanışma, işbirliği ve liderlik gibi özellikler ancak oyunla gelişiyor. Bunun en güncel kanıtı da biz büyüklerin dünyasından... Bazı kuruluşlar, kurumsal büyüme ve takım ruhu yaratma adına çalışanlarını ekip oyunlarıyla eğitiyor.

Mahalle arkadaşlığı ve geleneksel oyunların unutulma nedeni nedir?
Hızlı kentleşme, bazı sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Geçmişte çocukların mahalle aralarında bilye, çelik-çomak, saklambaç gibi geleneksel oyunları oynamakta kullandığı alanların yerinde artık beton binalar göğe yükseliyor. Yeşil alanlar için yeterli alan ayrılmaması, çocukları daha fazla eve, dolayısıyla bilgisayar oyunlarına yönlendiriyor. Çok katlı apartmanlarla birlikte komşuluk neredeyse tarihe karıştı ve mahalle arkadaşlığı da kalmadı.

Bu kavramların çocuk için öneminden bahseder misiniz?
Öncelikle okul ve sınavlar dışında da bir yaşam olduğunu anlamaları, yaşamanın tadını almaları açısından çok önemli. Mahalle arkadaşlığı, zaten yalnızca oyun üzerine kurulu bir arkadaşlık. Aynı okulda, aynı sınıfta olmadan kurulan bu arkadaşlıklarda inanın hiç ders, sınav konuşulmuyor, akıllarına da gelmiyor zaten.

Oyun kavramı unutulurken, oyuncak kavramı da değişti. Bu konudaki görüşünüz?
Amerikalı çocuk gelişimi profesörü David Elkind ***8220;Oyunun Gücü***8221; adlı son kitabında şunu söylüyor: ***8220;Oyuncaklar, eskiden çocukları toplumsal rollere, dayanışmaya, mesleklere ve el becerilerine yönlendirirdi. Günümüzdekiler ise marka ve moda bağımlılığını teşvik ediyor.***8221; Bu görüşe katılmamak elde değil. Bir çizgi film karakteri bir anda çocukların en sevdiği oyuncaklardan biri haline dönüşebiliyor.

Günümüzde sokaklarda oyuna dönme şansımız var mı? Bunun için ne yapılabilir?
Neden olmasın? Ama bunu önce ailelerin istemesi, desteklemesi gerek. Belki çalışan anne babalar için biraz zor olabilir, ama sonuçta onlar da çocuklarıyla daha fazla birlikte olma şansını yakalayabilirler. Çocukların çevrede oturan okul arkadaşları veya komşuluk ilişkileri geliştirerek yaşıtlarıyla tanışmaları ilk adım olabilir. Oyun alanları yoksa, yerel yönetimlere talepte bulunmak en temel haklardan biri. Mümkün olabildiğince ailenin açık havada geçirdiği saatler arttırılmalı ve ailecek de bu oyunlar oynanmalı. Çocukların televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdikleri süreye limit koyulmalı.

Yaz kamplarının çocuk için önemi?
Yaz kamplarının temel felsefesi oyun ve çocuk gelişimi üzerine kuruludur. Okul döneminde oyuna fırsat bulamayan çocuklar için bu kamplar gelişimlerindeki en önemli destek. Çocuklar burada başarma ve kazanma baskısından kurtulmakla kalmıyor, doğayla, dostluk ve işbirliğinin önemiyle, oyunla tanışıyor. Kamplar aslında sosyal bir gereksinim. Bu konuda en gelişmiş ülkelerden ABD***8217;de 12 binin üzerinde kamp programı var. Son bir araştırmaya göre, çocukların yaz tatillerinde daha fazla kilo aldıkları belirlendi. Obeziteyle mücadeledeki önemi fark edildiği için Amerikan yönetimi, çocukları yaz kamplarına teşvik ediyor.

Geleceğin Yıldızları olarak, geleneksel oyunları kamp programına almak nereden aklınıza geldi ve uygulama nasıl gidiyor?
Kamplar çocuk gelişimi için eşşiz bir fırsat. Geleneksel sokak oyunlarının çocukların bedensel ve ruhsal gelişimleri için önemini biliyoruz. Bu nedenle son iki yıldır kamp programlarımızda, yakan top, körebe, istop, mendil kapmaca gibi oyunlara yer veriyoruz. Çocuklar oyunlarda hem eğleniyor, hem hareket ediyor hem de takım çalışmasını öğreniyor. Kampçılarımız da, aileleri de bu uygulamadan çok memnun. Bu oyunlar farklı nesilleri buluşturuyor.

DoktoruNUZ YANITLIYOR

Kordon dolanması değil, kordon ezilmesi tehlikeli!
Arife Demir, Bursa, 28 soruyor: Doğuma az kaldı. Son dönemde sık duyduğum ***8220;kordon dolanması***8221;ndan korkuyorum. Ultrasonda görülmüyormuş. Benim de başıma gelebilir mi?

Anadolu Sağlık Merkezi***8217;nden Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İbrahim Sözen yanıtlıyor:

Kordon dolanması ister normal, ister sezaryen bütün doğumlarda rastlanan bir durumdur. Göbek kordonu 80 cm. civarı olur. Kordon ne kadar uzun olursa dolanma riski de o kadar çok olur. Uzunluğu 100 cm***8217;ye kadar olan kordonlar normal kabul edilir. Daha uzun olanlar ***8220;riskli***8221;dir. Doğumların yüzde 20 ile 34***8217;ünde bebek, kordon boynunun etrafında ***8220;bir tur***8221; atmış şekilde doğar. Yüzde 2.5 ile 5***8217;inde ise kordon iki tur atmıştır. Kordonun üç tur attığı bile görülür. 200 doğumdan biri böyledir. Kordonun boynun etrafına dolanması bebekte doğum öncesinde herhangi bir sorun yaratmaz. Yani ölüm nedeni de olamaz. Kordonun bir ucu bebeğin göbeğine bağlıdır, diğer ucu ise plasentaya. Annenin kanı rahimden plasentaya geçer. Plasentadan da kordon vasıtasıyla bebeğe. Kordon, anne ile bebek arasındaki kan akımını sağlar. Normal doğumlarda rahim kasılmaları sırasında bebeğin vücudu ve kordon ezilebilir ve bebeğe giden kan akımı geçici bir süre için azalır. Böyle bir ezilmeyi, setal kalp monitöründe bebeğin kalbinin çizdiği patenlerden anlayabiliyoruz. Bebeğe giden kan akımı durur ise bebek kaybedilir.


HAFTANIN ÖNERİSİ
Joker/Maxitoys mağazaları iki yeni ürünle, çocukların yaratıcılıklarını geliştirmelerine yardımcı oluyor. Gerçek Dondurma Makinesi ile çocuklar kendi dondurmalarını 8 dakikada hazırlayabilecek. Joker/Maxitoys***8217;un 5 yaş üstü çocuklar için sunduğu ikinci ürün ise Buzlu İçecek Makinesi. Her iki makinenin de fiyatı 24. 90 YTL İstanbul (0216) 336 47 69

HAFTANIN ÜRÜNÜ
Reebok Play Doh çocuk ayakkabıları, ağustos ayından itibaren Reebok mağazalarında oyun hamuru hediyesiyle birlikte satılıyor. Canlı renkleriyle, küçük çocukların ayak yapısına uygun geniş ayakkabılar, yeni şok emici Versaflex taban ile rahat ve esnek bir yürüyüş sağlıyor.

HAFTANIN İNTERNET SİTESİ
***8220;www.ikizanneleriyiz.biz***8221; tüm ikiz anne ve anne adaylarına bilgi sunuyor. Hamilelik ve doğum sonrasıyla ilgili sorular uzman doktorlar tarafından cevaplandırılıyor. İkiz annelerini günlük sorunlarını bu sitede birbirleriyle paylaşabiliyor.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çocukların, gelişimi, gerekli, saklambaç, seksek

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:13 .