Nüve Forum


Çocuğum hakkinda Pedagog ve Çocuk Psikolojisi ile ilgili bilgiler


Pedagog ve Çocuk Psikolojisine Etkisi Pedagog nedir? Çocuk psikolojisiyle arasındaki ilişki nedir? Oyun terapisinin çocuğun psikolojisine etkileri nelerdir? Makalemizde bu soruları ele alacağız. Pedagog , çocuk psikolojisini her yönüyle ele

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 12.04.16, 14:24
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Apr 2016
İletiler: 46
Pedagog doğru yolda ilerliyor.
Standart Pedagog ve Çocuk Psikolojisi

Pedagog ve Çocuk Psikolojisine Etkisi

Pedagog nedir? Çocuk psikolojisiyle arasındaki ilişki nedir? Oyun terapisinin çocuğun psikolojisine etkileri nelerdir? Makalemizde bu soruları ele alacağız.

Pedagog, çocuk psikolojisini her yönüyle ele alan, çocuğun gelişimine katkı sağlayan ve toplumsal olarak sağlıklı bireyler yetiştirmeyi amaçlayan, bu konu üzerine uzmanlaşmış kişidir. Pedagogların bu alandaki en önemli rolü, çocukların göstermiş oldukları semptomları inceleyip, doğru tespitler yaparak tedavi sürecini *Çocuk ve Ergen Psikiyatrisine yönlendirerek başlatmalarıdır. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ile iş birliği yaparak çocuğun tedavisine destek olur.

Aile içi şiddet, eşlerin boşanması, ailedeki ilgisizlik gibi durumlar çocukların hayatlarında karşılaşabilecekleri durumlardan sadece birkaçıdır. Bu gibi durumlar çocukların psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Şunu çok iyi biliyoruz ki, aile içinde yaşanan olumsuzluklardan en çok etkilenen şey çocuk psikolojisidir.

Çocuk psikolojisi çok hassas bir konudur ve bu konuda yapılan herhangi bir hatanın geri dönüşü olmayabilir. Bu nedenle çocuk psikolojisi üzerine uzmanlaşmış kişilerce ele alınması gerekir. Ailelerin yaptığı en büyük hatalardan biri de sorunun kaynağına inmektense, sorunu baskı ve cezalarla ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Bu da daha büyük sorunlara zemin hazırlamaktadır. Aileler sorunları kendileri halletmek yerine daha doğru çözümler için pedagoglara başvurmalıdırlar.

Pedagoglar, çocuklarla onların dilinden konuşarak kendilerini bir birey olarak ifade edebilmelerini, Çocuğun yeteneklerinin keşfedilmesi, yeteneklerinin geliştirilmesi,*davranış bozuklukları, öğrenme ve dikkat bozuklukları, okul başarısızlığı ve uyumsuzluğu, gecikmiş dil ve konuşma bozuklukları gibi konularda aileye rehberlik ve danışmanlık hizmeti sağlar.

Oyun çocuğun dili oyuncaklar ise bu dilin kelimeleridir. Çocukların sahip olduğu dil birikimi, kendilerini anlatmak için yeterli düzeyde değildir. Bu nedenle oyun çocukların kendilerini ifade edebilmeleri için önemli bir araçtır. Oyun terapisi *oyun ve oyuncaklar yolu ile çocukların içsel problemlerini çözmeyi hedefler. Pedagoglar da bu yöntemi kullanırlar.

Yukarıda bahsettiklerimiz doğrultusunda, çocuğunuzla karşılaştığınız sorunlarda, sorunları görmezden gelmek ya da baskı ve cezalarla ortadan kaldırmak yerine sorunun temelindeki sebepleri ortaya çıkarmaya çalışalım, eğer bunu tek başımıza başaramıyorsak bir pedagog ya da uzman desteği almak yapılacak en doğru davranış olacaktır.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çocuk, pedagog, psikolojisi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:39 .