Nüve Forum


İlk Cumhurbaşkanı Atatürk hakkinda Özel Hayatı - Atatürk's Personal Life ile ilgili bilgiler


Atatürk, özel hayatında sadelik içinde yaşadı. 29 Ocak 1923'te İzmir'de Lâtife Hanımla evlendi. Birçok yurt gezisine birlikte çıktılar. [coverattach=1] Bu evlilik 5 Ağustos 1925 tarihine kadar sürdü. Çocukları çok seven

İlk Cumhurbaşkanı Atatürk ailesi, çocukluğu, gençliği, trablusgarp ve balkan savaşları, çanakkale cephesi, birinci dünya savaşı, kurtuluş savaşı, cumhuriyetin kuruluşu, devrimleri, özel hayatı

Like Tree2Likes
  • 2 Post By Zehravî Zeytuna

Konu kapatılmıştır.

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.05.08, 15:31
Uzman
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 2.134
Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Özel Hayatı - Atatürk's Personal Life

Atatürk, özel hayatında sadelik içinde yaşadı. 29 Ocak 1923'te İzmir'de Lâtife Hanımla evlendi. Birçok yurt gezisine birlikte çıktılar.
[coverattach=1] Bu evlilik 5 Ağustos 1925 tarihine kadar sürdü. Çocukları çok seven Atatürk; Âfet (İnan), Sabiha (Gökçen), Fikriye, Ülkü, Nebile, Rukiye, Zehra adlı kızları ve Mustafa adlı çobanı manevî evlât edindi. Abdurrahim ve İhsan adlı çocukları himayesine aldı. Manevî evlâtlarına iyi bir gelecek hazırladı.

1937 yılında çiftliklerini hazineye, bir kısım taşınmazlarını da Ankara ve Bursa Belediyelerine bağışladı. Mirasından kızkardeşine, manevî evlâtlarına, Türk Dil ve Tarih Kurumlarına pay ayırdı.

Kitap okumayı, müzik dinlemeyi, dans etmeyi, ata binmeyi ve yüzmeyi çok severdi. Zeybek oyunlarına, Rumeli türkülerine, güreşe aşırı ilgisi vardı. [coverattach=2] Tavla ve bilardo oynamaktan zevk alırdı. Sakarya adlı atıyla, köpeği Fox'a çok değer verirdi. Zengin bir kitaplık oluşturmuştu. Akşam yemeklerine; devlet ve bilim adamlarını, sanatçıları davet eder, ülkenin sorunlarını tartışırdı. Temiz ve düzenli giyinmeye özen gösterirdi. Doğayı çok severdi. Sık sık Atatürk Orman Çiftliğine gider, çalışmalara bizzat katılırdı.

Fransızca ve Almanca biliyordu. 10 Kasım 1938 saat 9.05'te yakalandığı siroz hastalığından kurtulamayarak İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda hayata gözlerini yumdu. Cenazesi 21 Kasım 1938 günü törenle geçici istirahatgâhı olan Ankara Etnografya Müzesinde toprağa verildi. Anıtkabir yapıldıktan sonra, naşı görkemli bir törenle 10 Kasım 1953 günü ebedî istirahatgâhına gömüldü.
İn his personal life, Atatürk lived in simplicity. On 29 January 1923 he married Lâtife Hanım in izmir. They went together on many trips in the country. This marriage continued untü 5 August 1925. Atatürk loved children very much and he adopted Afet (İnan), Sabiha (Gökçen), Fikriye, Ülkü, Nebile, Rukiye and Zehra and one shepherd boy called Mustafa and he prepared a bright future for them.

in 1937 he donated his farms to the treasury and some of his property to the Ankara and Bursa Municipalities. From his estate he set aside sharesfor his sister, his adopted children and the Turkish Language and History Association.

[coverattach=3] He liked reading, listening to music, dancing, horseback riding and sıuimming very much. He had an extreme interest in the Zeybek folk dances, the Rumelianfolk songs and wrestling. He enjoyed playing backgammon and billiards. He placed great value on his horse named Sakarya and his dog Fox. He collected a rich library. He invited statesmen, scientists and artists to dinners and debated the issues of the country. He took pains to dress well. He loved nature very much. He ıvent freauently to the Atatürk Forest Farm and personally participated in the activities.

He kneıu French and German. He passed away in İstanbul on 10 November 1938 at 9:05 a.m.from cirrhosis of the liver. His body was brought to its temporary place of rest at the Ankara Ethnographic Museum. Upon the completion of Anıtkabir (the Mausoleum), his body was burried to its eternal place of rest with a magnificent ceremony on 10 November 1953.


Uyarı:Burada yer alan kaynaklar ancak sayfaya link verilerek alıntı yapılabilir.

Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Özel Hayatý - Atatürk's Personal Life-1.jpg   Özel Hayatý - Atatürk's Personal Life-2.jpg   Özel Hayatý - Atatürk's Personal Life-3.jpg  
Konu kapatılmıştır.

Tags
atatürk's, hayatı, life, özel, personal

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 04:07 .