Nüve Forum


Son Yolculuk hakkinda Anıtkabir'in Mimarisi ile ilgili bilgiler


Anıtkabir Projesi'nde mozolenin kolonat üstünde yükselen bir bölüm vardı. 4 Aralık 1951 tarihinde hükümet, şeref holünün 28 metrelik yüksekliğinin azaltılması ile yapının daha çabuk bitirilmesinin mümkün olup olmadığını mimarlara sordu.

Son Yolculuk Ebedi İstirahatgah, Türk Ulusunun Ortak Dileği, Uluslararası Proje Yarışması, Anıtkabir Mimarisi, Barış Parkı, Anıt Bloğu, Aslanlı Yol, İstiklal Kulsesi, Hürriyet Kulesi, Kadın Heykel Grubu, Erkek Heykel Grubu, Tören Meydanı, Mehmetçik Kulesi, Atatürk ve Türk Devrim kütüphanesi, Zafer Kulesi, İsmet İnönü Lahdi, Barış Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Bayrak Direği, Misak-ı Milli Kulesi, İnkılap Kulesi, Cumhuriyet Kulesi, Mozole, Şeref Holü, Mezar Odası

Konu kapatılmıştır.

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.05.08, 11:48
Uzman
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 2.134
Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Anıtkabir'in Mimarisi

Anıtkabir Projesi'nde mozolenin kolonat üstünde yükselen bir bölüm vardı. 4 Aralık 1951 tarihinde hükümet, şeref holünün 28 metrelik yüksekliğinin azaltılması ile yapının daha çabuk bitirilmesinin mümkün olup olmadığını mimarlara sordu. Mimarlar yaptıkları çalışmalar sonunda şeref holünü taş bir tonoz yerine, bir betonarme tavan ile örtmenin mümkün olduğunu bildirdiler. Projede yapılan bu değişiklikle kolonat üstünde yükselen bölüm yapının zemine vereceği ağırlık ve bunun doğuracağı teknik sakıncalar da ortadan kaldırıldı.

Anıtkabir'in yapımında beton üzerine dış kaplama malzemesi olarak kolay işlenebilen gözenekli traverten, mozole içi kaplamalarında ise mermerden yararlanıldı. Malzemeler Pınarbaşı, Boğazköprü, Polatlı, Malıköy, Çankırı, Eskipazar, Çanakkale, Hatay, Afyon, Adana ve Osmaniye'den getirildi.

Türk mimarlığında 1940-1950 yılları arası, "2nci Ulusal Mimarlık Donemi" olarak adlandırılır. Bu dönemde daha çok anıtsal yönü ağır basan, simetriye önem veren, kesme taş malzemenin kullanıldığı anıtsal boyutlu binalar yapılmıştır. Anıtkabir bu donemin özelliklerini taşımaktadır. Bu dönem özellikleri ile birlikte
nıtkabır'de Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerine ve süsleme öğelerine sıkça rastlanır. Yaklaşık 750 bin metrekarelik bir alanıkaplamakta olup Barış Parkı ve Anıt Bloğu olarak iki kısma ayrılır.

[coverattach=1]
The Architecture of the Mausoleum; in the "Anıtkabir Project", there was a vault section that voould rise över colonade. On December 4,1951, the government asked architects ifit ıvas possible tofinish the building earlier, in the case oflowering the height of the Hail ofHonour which was 28 meters long. After the studies of architects, it wasfound possible to cover the hail ofhonour with a reinforced concrete ceiling, instead of a stone vault. This change made in the project had reduced the weight of the rising section over the colonade and, therefore, certain technical risks to result from heavy weight were eliminated further.

in the construction of Anıtkabir, porous travertine which can easily be worked on were used as exterior plating material over concrete and marblefor plating inside of the mausoleum. The materails were brought from Pınarbaşı, Boğazköprü, Polatlı, Malıköy, Çankırı Eskipazar, Çanakkale, Hatay, Afyon, Adana and Osmaniye.

The period between the years 1940 and 1950 is called "National Architecture Period II" in Turkish architecture. İn this period, more monumental, huge and symmetrical buildings were erected, with cube shaped stones. Anıtkabir bears the signs of this period. With the properties of this period, Anıtkabir also bears the features of Seljuk and Ottoman architecture and ornamental elements. Covering approximately 750.000 sauare metres, the mausoleum is divided into two parts as "Peace Park" and "Monument Block."

Uyarı:Burada yer alan kaynaklar ancak sayfaya link verilerek alıntı yapılabilir
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Anýtkabir'in Mimarisi-2.jpg  
Konu kapatılmıştır.

Tags
anıtkabir'in, mimarisi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:58 .