Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Nüve Müze > Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi > Ünlü Türk Büyükleri > Mustafa Kemal Atatürk - Mareşal Gazi - Marshal Gazi

Ünlü Türk Büyükleri hakkinda Mustafa Kemal Atatürk - Mareşal Gazi - Marshal Gazi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Mareşal Gazi - Marshal Gazi Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938) Başkomutan - Commander in Chief Selanik'te doğdu. 1902'de Harp Okulunu, 1905'te de Harp Akademisini bitirdi. Trablusgarp, Balkan, I. Dünya Savaşlarına katıldı.

Konu kapatılmıştır.

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 30.05.08, 14:24
Uzman
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 2.134
Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Mustafa Kemal Atatürk - Mareşal Gazi - Marshal Gazi

[coverattach=1]Mareşal Gazi - Marshal Gazi
Mustafa Kemal Atatürk
(1881-1938) Başkomutan - Commander in Chief
Selanik'te doğdu. 1902'de Harp Okulunu, 1905'te de Harp Akademisini bitirdi. Trablusgarp, Balkan, I. Dünya Savaşlarına katıldı. Çanakkale cephesinde büyük başarı kazandı. 1915'te Albay, 1916'da Tümgeneralliğe yükseldi. Mondros Mütarekesi sonrası yurdun işgali üzerine 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkıp Millî Mücadele'yi yönetti. 23 Nisan 1920'de Ankara'da TBMM'yi kurdu. I. ve II. inönü Zaferlerinin kazanılmasını sağladı. 5 Ağustos 1921 'de Başkomutanlığa getirildi. Sakarya ve Başkomutan Meydan Muharebelerini zaferle sonuçlandırdı. 19 Eylül 1921 'de Mareşal oldu, Gazi unvanını aldı. 29[coverattach=2] Ekim 1923 günü TBMM'de cumhuriyetin ilânını sağladı, ilk Cumhurbaşkanı seçildi. Devrimler yaparak Türkiye Cumhuriyeti'ni lâik, güçlü, modern bir devlet hâline getirdi. 10 Kasım 1938 tarihine değin Cumhurbaşkanlığı yaptı.

[coverattach=3]Hee was born in Selanik. He graduated from the Military Academy in 1902 and from the Army War College in 1905. He fought in Trablusgarp, the Balkans and in VVorld War I. He was a remarkable commander on the Çanakkale Front. He was promoted to Colonel in 1915 and to Majör General in 1915. Following the occupation of the motherland, and after the Mudros Armistice he landed in Samsun on May 19, 1919 and began directing the National Struggle. He founded the National Assembly on April 23, 1920 in Ankara. He was instrumental in achieving victory in the first and the second inönü Battles, and on August 5, 1921, he was[coverattach=4] appointed as the Commander in Chief. He enabled the Sakarya and Commander in Chief battles to end in victory and was appointed Marshal on September 19, 1921 and receiving the title of Ghazi. He announced the Proclamation of the Republic at the National Assembly on October 29, 1923 and became the first President of the Turkish Republic. He implemented many revolutions to make Turkey a strong, secular and modern country. He was the President of the nation until his death on November 10, 1938.

Uyarı:Burada yer alan kaynaklar ancak sayfaya link verilerek alıntı yapılabilir

Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Mustafa Kemal Atatürk - Mareþal Gazi  -  Marshal Gazi-mustafa-kemal-ataturk.jpg   Mustafa Kemal Atatürk - Mareþal Gazi  -  Marshal Gazi-11.jpg   Mustafa Kemal Atatürk - Mareþal Gazi  -  Marshal Gazi-12.jpg   Mustafa Kemal Atatürk - Mareþal Gazi  -  Marshal Gazi-134-1.jpg  

Konu kapatılmıştır.

Tags
atatürk, gazi, kemal, mareşal, marshal, mustafa

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 07:44 .