Nüve Forum


Osmanlı Padişahları hakkinda Çiftelerli Osman Paşa (vezir) ile ilgili bilgiler


OSMAN PAŞA Çiftelerli, türk vezir (Çifteler, Eskişehir, 1587 - izmit yakınlarında 1643). Enderun'da yetişti. Ağa rütbesiyle Anadolu mütesellimi olarak dış hizmete çıkarıldı (1630). Murat IV'ün Bağdat seferi sırasında (1638) mehdilik

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 11.01.11, 19:27
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Çiftelerli Osman Paşa (vezir)

OSMAN PAŞA Çiftelerli, türk vezir (Çifteler, Eskişehir, 1587 - izmit yakınlarında 1643). Enderun'da yetişti. Ağa rütbesiyle Anadolu mütesellimi olarak dış hizmete çıkarıldı (1630). Murat IV'ün Bağdat seferi sırasında (1638) mehdilik iddiasıyla yönetime karşı ayaklanarak çevreye dehşet saçan Sakarya şeyhi Ahmet bin isa Ruhullah'ın üzerine gönderildi. Kuvvetlerini yendiği şeyhi yakalayıp öldürttü. Bu başarısından ötürü vezir payesiyle Şam valiliğine atandı (1639). Sadrazam Kemankeş Kara Mustafa Paşa tarafından Anadolu beylerbeyliğine getirildi (1640). Sadrazamın kötü yönetimine karşı ayaklanan ve karşısına çıkan hükümet kuvvetlerini yenerek istanbul üzerine yürüyen Sivas valisi Nasuhpaşazade Hüseyin Paşa ordusunu durdurmakla görevlendirildi (1643). izmit yakınında yapılan savaşta vurularak öldü; yenilgiye uğrayan kuvvetleri dağıldı.

kaynak:2-cilt:15
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(vezir), çiftelerli, osman, paşa

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:35 .