Nüve Forum


Osmanlı Padişahları hakkinda Topal Osman Paşa (Sadrazam) ile ilgili bilgiler


OSMAN PAŞA Topal, türk sadrazam (Mora 1684 - Kerkük 1736). Namık Kemal'in büyük dedesi; kaptanıderya Damat Ratip Ahmet Paşa'nın babası. Bostancı ocağı'nda yetişti. Bostancıbaşılıktan (1715) vezir payesiyle Tirhala mutasarrıflığına atanarak

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 11.01.11, 18:35
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Topal Osman Paşa (Sadrazam)

OSMAN PAŞA Topal, türk sadrazam (Mora 1684 - Kerkük 1736). Namık Kemal'in büyük dedesi; kaptanıderya Damat Ratip Ahmet Paşa'nın babası. Bostancı ocağı'nda yetişti. Bostancıbaşılıktan (1715) vezir payesiyle Tirhala mutasarrıflığına atanarak (1720) dış hizmete çıkarıldı. Bosna valisi (1722), Niş (1725) ve Vidin (1727) muhafızı oldu. işkodra valisi olarak Arnavutluk ıslahatıyla görevlendirildi (1729). Azledilen Kabakulak ibrahim Paşa'nın yerine sadrazamlığa getirildi (1731). Irak seraskeri Ahmet Paşa'nın ondan aldığı yetkiye dayanarak yaptığı barış antlaşması gereğince Azerbaycan bölgesinde Aras ırmağının sınır kabul edilmesi üzerine Şirvan, Dağıstan ve Gürcistan Osmanlı devletinde kalırken, Tebriz, Kirman-şah ve Hemedan gibi savaş sırasında geri alınan kentlerle Huveyze ve Luristan da iran'a bırakılınca (1732), bu antlaşmanın yarattığı hoşnutsuzluk üzerine görevden alındı; Trabzon valiliğine gönderildi (1732). Ardından da Erzurum valiliğine atandı (1733). iran'da safevi saltanatına son verip Türk-iran savaşı'nı yeniden başlatan Nadir Şah, aynı yıl büyük bir orduyla Bağdat'ı kuşatınca, Anadolu beylerbeyi payesiyle Doğu cephesi serdarlığına getirildi ve Bağdat'ı kurtarmakla görevlendirildi. Bağdat yakınındaki Dulceylik (Ducum) köyü önlerinde yapılan savaşta iran ordusunu bozguna uğrattı (1733). 30 000 ölü dışında toplarıyla ağırlıklarını da bırakıp yaralı olarak Hemedan'a kaçan Nadir Şah, canını zor kurtardı. Bu büyük zafer üzerine Mahmut l'e oturduğu yerde "Gazi" unvanı verildi. Daha sonra İranlılar a karşı iki zafer daha kazanan (1734 ve 1735) Osman Paşa, ertesi yıl ordusunu dağıtıp Kerkük yöresindeki karargâhında hasta yattığı sırada can düşmanı Nadir Şah'ın baskınına uğrayarak şehit oldu. Böylece Kerkük vilayeti de iranlılar tarafından işgal edildi.

kaynak:2-cilt:15
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(sadrazam), osman, paşa, topal

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:25 .