Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Şehirler > Avrupa > Türkiye > Adıyaman > Adıyaman ,Yüzey şekilleri, iklim, akarsular, Adıyaman'ın adı, Tarih, Arkeoloji

Adıyaman hakkinda Adıyaman ,Yüzey şekilleri, iklim, akarsular, Adıyaman'ın adı, Tarih, Arkeoloji ile ilgili bilgiler


Güneydoğu Torosları'nın gü­ney eteğinde kurulmuş olan bu il önceleri Malatya'nın bir ilçesiydi, sonra 1954'te il oldu. 8 il­çesi vardır.Güneydoğu Anadolu'da il. Yüzöl­çümü 7 614 km.karedir. Adıyaman'ımı ilçeleri; Besni, Çelikhan, Gerger,

Adıyaman Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Orta Fırat bölümünde yer alan Adıyaman ilinin topraklan kuzeyde Doğu Anadolu'ya, batıda Akdeniz Bölgesi'ne kadar uzanır.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.08.08, 18:46
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Adıyaman ,Yüzey şekilleri, iklim, akarsular, Adıyaman'ın adı, Tarih, Arkeoloji

Güneydoğu Torosları'nın gü­ney eteğinde kurulmuş olan bu il önceleri Malatya'nın bir ilçesiydi, sonra 1954'te il oldu. 8 il­çesi vardır.Güneydoğu Anadolu'da il. Yüzöl­çümü 7 614 km.karedir.

Adıyaman'ımı ilçeleri; Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik,Tut.

Yüzey şekilleri, iklim, akarsular
Adıyaman ili doğuda Fırat Vadisi ile batıda yukarı Aksu oluğu arasında u-zanır ve kuzeyde Malatya Dağları'na dayanır (Akdağ 2 620 m); güneyde ise vadilerle yarılmış dalgalı yaylalar (600-800 m) halini alır. Doğal bitki ör­tüsü step görünüşündedir. Dağlarda yer yer meşeliklere, akarsu boyların­da söğüt ve kavak ağaçlarına rastla­nır.
Genellikle sıcaktır ama kışlar ol­dukça sert geçer. Kışın sıcaklık 10 derecenin altına düşer, yazın 42 de­receye kadar çıkar. Yıllık yağış orta­laması 700-800 mm dolayındadır. Ya­ğışların çoğu kışa rastlar, bazı yıllar yazın hiç yağış düşmez.
Adıyaman ili bütünü ile Fırat Nehri'nin aklarına girer. Başlıca akarsuları Taraksu, Kâhta Çayı, Kalburcu Suyu'dur; Göksu kuzeyden çıkar, il içinde Fırat'a karışır.

Adıyaman'ın adı
ilin adı halk arasında her zaman Adıyaman olarak geçmiştir. Eski zamanlarda putlara tapan bir adamın yedi oğlu varmış. Oğulları babalarının yaptığı putlara inanmıyor ve tapmıyorlarmış Bir gün 7 oğul bir olup bu putları kırınca babaları öfkeye kapılarak onları öldürmüş. O günden sonra halk, kahraman bellediği bu çocuklara «Yedi yaman
Tarih
Adıyaman'ın eski adı Hısn Mansur'-du («Mansur'un kalesi Adıyaman'da halkın büyük çoğunluğu geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlar. Sümer-bank dokuma fabrikası dışın­daki küçük sanai kuruluşları son senelerde gelişme göster­mektedir. 1989 ve 1990 senele­rinde yapılan sondajlar, açılan kuyular bu bölgenin petrol bakımından zengin olduğunu göstermektedir.
Petrol'ün dışında Adıyaman zengin Bakır ve Krom maden­lerine sahiptir.

Arkeoloji
Adıyaman yöresi arkeoloji bakımın­dan Anadolu'nun en ilgi çekici yerle-rindendir. örenli köyünde Eski Perre kalıntıları, kaya mezarları; Fırat bo­yunda Gerger ve Samsat kaleleri bu yörededir. Kâhta ilçesinin kuzeyinde 2 150 m yükseklikteki Nemrut Dağt'n-da Kommagene kralı Antiokhos I'in yaptırdığı tümülüs ve bunun eteğin-deki 8-10 m'lik tanrı ve kral heykel­leri tarih ve arkeoloji bakımından ol­duğu kadar turizm açısından da önemli kalıntılardır. Hermes, Zeus, Apollon, Mithridates, Ares, Tykhe ve kral Antiokhos'un heykelleri, yüksek kabartmalar, koruyucu aslan heykel­leri ilgi çekicidir.


kaynak12
1.cilt / s.18-19
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
adı, adıyaman, adıyaman'ın, akarsular, arkeoloji, iklim, tarih, yüzey, şekilleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 04:14 .